پس لرزه های مثبت یک حادثه شوم؛ «جارزنی» برای جذب در اسنپ متوقف شد

به فاصله چند روز از اعلام خبر تجاوز یکی از رانندگان شاغل در تاکسی های آنلاین به مسافرش، سرانجام مدیر این مجموعه آنلاین واکنش نشان داد و ضمن ابراز تاسف عمیق خود از این رویداد، از اصلاح برخی اشکالات عجیب این مجموعه خبر داد.

به فاصله چند روز از اعلام خبر تجاوز یکی از رانندگان شاغل در تاکسی های آنلاین به مسافرش، سرانجام مدیر این مجموعه آنلاین واکنش نشان داد و ضمن ابراز تاسف عمیق خود از این رویداد، از اصلاح برخی اشکالات عجیب این مجموعه خبر داد.
به گزارش «تابناک»؛ تاکسی های آنلاین که از روز شکل گیری در کشورمان، به باور بسیاری، انقلابی در سطح خدمت رسانی به مردم و تعرفه های استفاده از تاکسی به وجود آورده بودند، چند روزی است به شدت از چشم ها افتاده و ناامن جلوه کرده اند، چون در یکی از سفرهای انجام شده در زیرمجموعه یکی از این تاکسی های آنلاین، رویدادی شوم به وقوع پیوست.

خبری که با عنوان تجاوز راننده تاکسی آنلاین به مسافرش در مسیر فرودگاه در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد و بازتاب بسیار وسیعی داشت تا زمینه برای وارد آوردن حملات وسیع به این کسب و کارهای نوپا فراهم آمده و برخی بکوشند، با القای نگرانی به مخاطبان این نوع تاکسی های نوظهور، زمینه رونق دوباره کسب و کار تاکسی تلفنی ها را فراهم آورند.

هجمه ای شدید که وجود یک اشکال بزرگ در فرایند جذب راننده در تاکسی های آنلاین، به رقم خوردنش کمک شایانی کرده بود. اینکه این کسب و کارهای نوپا برای جذب راننده در مجموعه خود، تیم های بازاریاب در سطح خیابان ها مستقر کرده و توسعه شان را به بدترین شکل ممکن نشانه رفته بودند.

پدیده ای مشابه جارزنی که از سال ها پیش در پایانه های اتوبوس بین شهری به وفور رواج داشت و اشکالات فراوانش، موجب شده بود که مسئولان برای برچیدنش طرح های فراوانی به کار گیرند اما بار دیگر با تاکسی های آنلاین، مجال بروز و ظهور یافته بود. این بار در قالب گروه هایی چند نفره که در خیابان ها می ایستند و با در دست داشتن بنر تاکسی های آنلاین و دیگر کسب و کارهای اینترنتی شاغل در عرصه حمل و نقل شهری، می کوشند رانندگان را به عضویت در این مجموعه ها ترغیب کنند.

تلاشی که برای این گروه ها، پورسانت به همراه دارد و از این رو، گاه اصول نیز زیر پا قرار گرفته و خطاهای جبران ناشدنی بروز می کند. مثل خطای رقم خورده در پرونده تجاوز مشهور شده در روزهای اخیر که موجب شده راننده ای با سوءپیشینه و سابقه محکومیت، به رغم استعمال گاه به گاه مواد مخدر در این تاکسی آنلاین به کار مشغول شده و برای اجرای منویات شوم خود، فرصت بیابد.

این بخش از اعترافات راننده متجاوز را بخوانید تا اوضاع دستتان بیاید: «اون روز حشیش کشیده بودم و توی حال خودم نبودم... [در پاسخ به این که "چطور توی اسنپ استخدام شدی؟»] اولش کار می کردم ولی بعد از اینکه برگه سوءپیشینه رو تحویلشون ندادم، برنامه ای که توی گوشی داشتم قطع شد. رفتم دفتر اسنپ و اونا گفتن باید سوءپیشینه بیاورم، ولی چون سابقه داشتم بهشون نگفتم. توی راه برمی گشتم که دیدم چندتا جوون توی دستشون پلاکارد گرفتند که راننده برای اسنپ استخدام می کنند. به یکیشون مشکلم رو گفتم. اون هم گفت توی فک و فامیل یا رفقام کسی رو دارم که گواهینامش رو بده. گفتم دارم. اون هم گفت از روی گواهینامه و کارت ماشین و بیمه عکس بگیرم و براش بفرستم. همون روز اون کار رو کردم و شب نشده برنامه اسنپم وصل شد و سرویس رفتم...».

خطری که با توجه به سیستم جذب راننده در این کسب و کار نوپا به شیوه کف خیابانی، می شد احتمال وقوعش را داد؛ اما متاسفانه ندید گرفته شد تا آنچه نباید، به وقوع پیوسته و تازه به چشم بیابد. اشکالی بزرگ که اگرچه پیش بینی نشدن آن در مجموعه ای که یکی از بزرگترین کسب وکارهای اینترنتی در کشورمان است، عجیب جلوه می کند، اما حالا که دیده شده، به نظر می رسد با واکنش مناسبی همراه شده است.

واکنشی از جنس ابراز تاسف عمیق مدیر این تاکسی آنلاین که با رقم خوردن تغییراتی اساسی در این مجموعه در فرایند جذب راننده همراه شده است. اتفاقی که مدیر اسنپ آن را این گونه شرح می دهد: «...ما برای بالا بردن هرچه بیشتر امنیت سفرها، اقداماتی فوری و جدی را در دستور کار خود قرار داده ایم. از این پس، تایید هویت هر راننده از سوی سه ناظر و کارشناس با تجربه و متخصص اسنپ به طور مجزا صورت می گیرد. همچنین تا اطلاع ثانوی، فرآیند ثبت نام رانندگان را در سطح شهرها متوقف کرده ایم، تا تمام مراحل جذب رانندگان را بار دیگر با دقت ارزیابی نموده و بهبود بخشیم.»

اتفاقی که امید می رود به اعمال نظارت های شدیدتر و مستمرتر بر عملکرد این سازمان نوپا منجر شده و از آن مهم تر، در دستور کار دیگر مجموعه های آنلاین شاغل در عرصه حمل و نقل شهری هم قرار گیرد. مجموعه هایی که انتظار از ایشان بسیار فراتر از اتفاقاتی مانند جارزنی در خیابان ها و معابر برای جذب راننده است و حتی رقم خوردن یک فاجعه شوم در زیرمجموعه شان را کسی برنمی تابد.

مشاهده در وبسایت منبع