بذر تراریخته در کشور کشت نمی شود

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به نگرانی ها درباره مصرف محصولات کشاورزی تراریخته در کشور، تاکید کرد: با نظارت جهاد کشاورزی، تاکنون هیچ بذر تراریخته ای در کشور کشت نشده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به نگرانی ها درباره مصرف محصولات کشاورزی تراریخته در کشور، تأکید کرد: با نظارت جهاد کشاورزی، تاکنون هیچ بذر تراریخته ای در کشور کشت نشده است.
غلامرضا اصغری در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی غذا در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، اظهار کرد: سبک زندگی ناسالم، تغذیه نامناسب و بدخوری، پرخوری و بی تحرکی در جامعه سبب شده تا شاهد رشد روز افزون ابتلا به بیماری های غیرواگیردار باشیم.
وی با تأکید بر ضرورت استفاده از موادغذایی با کیفیت و همچنین تغذیه مناسب در کشور گفت: روز جهانی غذا تلاشی برای فرهنگ سازی در زمینه تهیه موادغذایی با کیفیت، مصرف مواد مغذی و کم کالری و درست خوردن است تا تعادلی میان جمعیت دارای سوء تغذیه و جمعیت دارای چاقی برقرار شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به خبرنگار مهر درباره نگرانی های موجود در جامعه نسبت به مصرف محصولات کشاورزی تراریخته تصریح کرد: محصولات تراریخته در کنار مزایای زیادی از جمله پرمحصول و مقاوم در برابر آفت بودن، که دارند، درباره مصرفشان نیز نگرانی های به حقی وجود دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

اصغری با بیان اینکه پروتکل های جهانی در راستای تأیید سلامت محصولات تراریخته در سراسر دنیا وجود دارد، گفت: بر اساس این پروتکل ها آزمایش هایی انجام می شود که سالم بودن محصولات تأیید شده و در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه مصرف کننده باید از تراریخته بودن هر محصول اطلاع پیدا کند، اظهار کرد: در تمام دنیا و همچنین در کشور، محصولات تراریخته دارای نشان مشخصی است.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: در حال حاضر تنها محصولات تراریخته مورد استفاده در کشور، سویا و ذرت است.

اصغری همچنین با بیان اینکه اجازه کشت بذر تراریخته به دلیل برهم زدن الگوی ژنی محصولات کشوری موجود در کشور داده نشده است، تصریح کرد: با نظارت سازمان جهاد کشاورزی، تاکنون هیچ بذر ترا ریخته ای در کشور کشت نشده است.


مشاهده در وبسایت منبع