تاکید آخوندی بر احیای راه آهن کشور

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخش عمده ای از حمل و نقل قابل انتقال به راه آهن است که باید این امر محقق شود، گفت: در برنامه ششم توسعه تلاش بر این است که راه آهن را زنده کنیم.

به گزارش جهان نیوز ، عباس آخوندی بعد از ظهر امروز در آیین افتتاحیه فاز سوم کنارگذر غرب اصفهان اظهار داشت: اتفاقات خوبی در حوزه قانون مشارکت بخش خصوصی با وزارت راه و شهرسازی اتفاق افتاده است، این قانون اجاره مشارکت ساخت، نگهداری و ناوگان را به بخش خصوصی در همه بخش های هوایی، زمینی و دریایی می دهد.وی افزود: آیین نامه قدیمی این قانون بر آزادراه متمرکز بوده است و ساخت را در اختیار دولت و هزینه را بر عهده بخش خصوصی قرار داده بود؛ ما این قانون را تغییر داده ایم و ساخت را بر عهده بخش خصوصی و به صورت شریک قرار دادیم تا مشکلات این آیین نامه حل شود. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با همین آیین نامه چند هزار میلیارد تومان قرارداد بسته ایم و توجه سرمایه گذاران گسترش پیدا کرده است؛ می توان گفت بخش خصوصی ۷۰ درصد و ۳۰ درصد بخش دولتی در این پروژه ها شریک هستند و دوره بازگشت تسهیلات ۱۲ ساله است.
وی ادامه داد: طی سه سال گذشته چندین هزار میلیارد تومان قرار داد منعقد شده است؛ در حالت کلی می توان گفت بازگشت سرمایه کاملا اقتصادی است و تحمیلی از سوی دولت نخواهد بود.
آخوندی خاطرنشان کرد: کمربند شرق و غرب اصفهان در آینده اصفهان می تواند بسیار موثر باشد و دسترسی ها و عبور را تسهیل می کند و با سرعت بسیار خوبی پروژه ها در حال انجام هستند.
وی با بیان اینکه موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم بحث ریل است، گفت: همیشه باید از گذشتگان تشکر کرد اما حجم نقل و انتقال هم پرمخاطره و هم وقت گیر است؛ در برنامه ششم توسعه تلاش بر این است که راه آهن را زنده کنیم و بخش عمده ای از حمل و نقل قابل انتقال به راه آهن است و شاید زمان بگیرد اما باید به آن سمت برویم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه بار در اصفهان با توجه به تولید ۱۰ میلیون تن فولاد و ذوب آهن باید نقل و انتقال این میزان تولیدات را با ریل انجام دهیم، تصریح کرد: وجود حجم بار در جاده سبب اتلاف انرژی می شود درصورتیکه در ریل یک ششم آن انرژی مصرف می شود و همچنین ایمنی آن نیز بهتر است.
وی در ادامه گفت: راه آهن زرین شهر - بافق به طول ۶۵ کیلومتر مورد توجه دولت است؛ این مسیر در حال دوطرفه شدن است و با سرعت در حال بهره برداری است و تاثیر زیادی در سهول جابجایی فولاد و مسافر اصفهان و یزد خواهد داشت.
آخوندی با بیان اینکه امروز ۲۰ میلیون خودرو در کشور وجود دارد که سالانه یک میلیون خودرو نیز به آن اضافه می شود و این تعداد حجم ترافیکی سنگینی ایجاد می کند، گفت: راه اندازی دو کنارگذر غرب و شرق می تواند در ساماندهی ترافیک استان اصفهان تاثیر گذار باشد.
وی در پایان گفت: امید است با عزمی ملی و تفاهمی متقابل میان دولت و بخش خصوصی بتوانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم.


مشاهده در وبسایت منبع