تدابیر طب سنتی برای فصل پاییز

متخصص طب اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از مهمترین نکاتی که همراه با تغییر فصل در این روزها باید به آن توجه داشت تغییر در رژیم غذایی است. محمد امین افرا اظهار کرد: پاییز فصلی است که از دیدگاه طب سنتی، طبیعتی سرد و خشک دارد و افرادی که مزاج سرد و خشک دارند در این ...

متخصص طب اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از مهمترین نکاتی که همراه با تغییر فصل در این روزها باید به آن توجه داشت تغییر در رژیم غذایی است.
محمد امین افرا اظهار کرد: پاییز فصلی است که از دیدگاه طب سنتی، طبیعتی سرد و خشک دارد و افرادی که مزاج سرد و خشک دارند در این فصل بیشتر اذیت می شوند و به همین دلیل بهتر است میوه و غذاهایی با طبع گرم مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه پوست اغلب افراد در این فصل خشک می شود، افزود: برای جلوگیری از خشکی پوست باید روغن بادام، زیتون و بنفشه استفاده شود.

افرا درخصوص پیشگیری از بروز بیماری های ویروسی و سرماخوردگی گفت: بهتر است برای افزایش مقاومت بدن در مقابل این بیماری های ویروسی مرکباتی مثل پرتقال، لیموشیرین و گریپ فروت به مقدار زیادی مصرف شود، همچنین دریافت مقادیری امگا ۳ می تواند در مقاومت بدن تاثیر به سزایی داشته باشد.

وی خوابیدن با شکم پر، خوابیدن در مجاورت هوای سرد، نوشیدن آب سرد و حمام یا نشستن در آب سرد، خشم و اندوه و اضطراب را در فصل پائیز نامناسب دانست و گفت: انجام این فعالیت ها باعث افزایش سودا و معذب شدن افراد با طبیعت سرد و خشک می شود.

این محقق طب اسلامی و مصرف گرده گل و ژل رویال و عسل به دلیل طبع گرم و سرشار از مواد مغذی در فصل پائیز را توصیه کرد و گفت: استفاده از عطرهای خوشبو و گرم مانند گلاب و نرگس و یاس نیز باعث حفظ سلامت روح و جسم در این فصل می شود.

وی دمنوش گل گاوزبان، بنفشه، نعنا، پونه، آویشن را از جمله دمنوش های مناسب فصل پاییز عنوان کرد و گفت: دمنوش مرزنجوش و پنیرک به همراه عسل به ترتیب برای درمان زکام و سرماخوردگی و درمان سرفه های خشک کارساز است.

این محقق طب اسلامی خاطرنشان کرد: بخور دادن با اکالیپتوس نیز یک درمان موثر طبیعی برای سرماخوردگی است زیرا نه تنها مجاری تنفسی را ضدعفونی می کند، بلکه تکثیر ویروس های سرماخوردگی را هم مهار می کند.

مشاهده در وبسایت منبع