۲۳ سال از سقوط هواپیما در کوه های کرکس اصفهان گذشت/ علت سقوط، همچنان نامعلوم

هواپیمای فوکر ۲۸ شرکت هواپیمایی آسمان به شماره ثبت EP-PAV در ساعت ۲۲:۵۰ چهارشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۷۳ با شماره پرواز ۷۴۶ از اصفهان به مقصد مهرآباد پرواز کرد. ولی دقایقی بعد ارتباط آن با برج مراقبت پرواز قطع شد و سازمان هواپیمایی کشوری روز بعد اعلام کرد که هواپیما برفراز ارتفاعات ...

هواپیمای فوکر ۲۸ شرکت هواپیمایی آسمان به شماره ثبت EP-PAV در ساعت ۲۲:۵۰ چهارشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۷۳ با شماره پرواز ۷۴۶ از اصفهان به مقصد مهرآباد پرواز کرد.
ولی دقایقی بعد ارتباط آن با برج مراقبت پرواز قطع شد و سازمان هواپیمایی کشوری روز بعد اعلام کرد که هواپیما برفراز ارتفاعات کرکس اصفهان سقوط کرده و ۶۶ سرنشین آن کشته شده اند.

پس از این واقعه، تیم بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری و تیم هلندی بررسی سانحه (کشور سازنده هواپیما) تحقیقات خود را آغاز کردند و ابتدا سکان افقی به عنوان اولین مظنون این سانحه، مورد توجه قرار گرفت.

بررسی های اولیه نشان از نقص فنی و اصطلاحا failed شدن و در نهایت قفل شدن سکان افقی داشت که باعث پایین آمدن دماغه هواپیما به سمت زمین شد و تلاش خلبانها برای بالاکشیدن هواپیما بی نتیجه ماند و هواپیما با کوههای کرکس برخورد کرد و متلاشی شد.

اما اینکه چرا قطعه ای از این هواپیما، اینگونه مقدمات یک سانحه دردناک را فراهم آورد، نیاز به بررسی و تخصص بیشتری داشت و به همین دلیل از BEA فرانسه کمک خواسته شد اما هر سه تیم بررسی کننده به دلیل اینکه لاشه هواپیما کاملا از بین رفته بود و جعبه های سیاه به شدت آسیب دیده بودند، به بن بست رسیده و همچنان معمای این سانحه حل نشده باقی ماند.

مشاهده در وبسایت منبع