گزارشی از سرگردانی دانشجویان خوابگاه «فیض» دانشگاه تهران

به دنبال اتفاقات اخیر در خوابگاه فیض کاشانی و آنچه که به عنوان تصرف غیرقانونی دانشگاه تهران بر موقوفه ی کاشانی ها خوانده می شود، دانشجویان کاشانی اکنون در حالی در بلاتکلیفی بسر می برند که از ساختمان وقف شده رانده شده اند! بر اساس آنچه به خبرنگار انصاف نیوز گزارش داده شده ...

به دنبال اتفاقات اخیر در خوابگاه فیض کاشانی و آنچه که به عنوان تصرف غیرقانونی دانشگاه تهران بر موقوفه ی کاشانی ها خوانده می شود، دانشجویان کاشانی اکنون در حالی در بلاتکلیفی بسر می برند که از ساختمان وقف شده رانده شده اند!
بر اساس آنچه به خبرنگار انصاف نیوز گزارش داده شده است: خوابگاه های مجتمع شهید چمران برای رفع کمبود فضای سکونتی دانشجویان پسر این دانشگاه ساخته شده و آنها تا سال تحصیلی ۸۳-۱۳۸۲ در آن ساکن بوده و در سال ۱۳۸۳ این مجتمع به سکونت دانشجویان دختران تغییر وضعیت داده است.
خرداد ماه سال ۱۳۷۵ کوی دانشگاه تهران، خوابگاه های ۷۲، ۷۱، ۷۰ را افتتاح کرد و علت نامگذاری این خوابگاه ها با شماره های یاد شده، یادآور سال تخصیص بودجه ی آنها است و در این میان، طی هماهنگی و مذاکره با نماینده وقت کاشان در مجلس، کمک های آقای محلوجی، وزیر اسبق صنایع، پشتیبانی مرحوم آیت الله یثربی وخیرین کاشان، تعهد احداث یک باب خوابگاه برای دانشجویان دانشگاه با اولویت اسکان دانشجویان کاشانی را تقبل کردند و در نهایت خوابگاه فیض کاشانی به عنوان آخرین ساختمان این مجتمع، با ظرفیت بیش از ۵۰۰ نفر در جنب خوابگاه ۷۰ در سال ۱۳۷۵ افتتاح شد.
طبق گفته های دانشجویان کاشانی از سال ۸۳ تا به امروز و بر اساس هدفی که مسوولان کاشان تمایل به احداث ساختمان فیض کاشانی داشتند، روند به این صورت طی شده است که دانشگاه تهران در ابتدای کار خواهان چندین اتاق این ساختمان بوده، اما وضعیت فعلی به جایی رسیده است که این دانشگاه تنها یکی از طبقات ساختمان وقف شده را به کاشانی ها اجاره می دهد و بقیه که شامل سه و نیم طبقه از چهار طبقه است را به دانشجویان سال آخر کارشناسی، دانشجویان ارشد شبانه و روزانه، سنواتی و کار در قبال اسکان خود اجاره می دهد.

گویا روند نزولی اجاره دادن ساختمان فیض به اهالی کاشان، از یک طبقه در سال های قبل (که ۴۱ اتاق را در برمی گیرد)، به ۲۸ اتاق در طبقه ی چهارم در سال تحصیلی ۹۶ منجر شده است که این پایان ماجرا نیست، چراکه مدیریت خوابگاه های دانشگاه تهران از ابتدای شروع سال تحصیلی با مسوولان کاشان هماهنگ می کند که قصد دارد پنج اتاق از طبقه ی چهارم را به دانشجویان خود دهد و در این مدت مسوولان کاشان اتاق های باقی مانده را به صاحبانشان که کاشانی هستند یا برگه ی معرفی از طرف مسوولان کاشان دارند، اجاره داده است.

اما دانشگاه تهران حتی به این ۲۸ اتاق هم بسنده نکرده و اتاق های ۴۱۵-۴۱۴-۴۱۳ را هم به دانشجویان ارشد روزانه و شبانه ی خود داده و هم ۳۴۰ هزار تومان از دانشجویان کاشانی دریافت کرده و اتاق را به آنها نیز اجاره داده است و روی سخن را با دانشجویان دانشگاه تهران به این صورت گذاشته که کاشانی ها را از اتاق بیرون کنید، به طوری که سه روز است که با مسوولان درگیر شده اند.

مسوولان خوابگاه برای تسریع در روند بیرون کردن دانشجویان کاشانی، از ۱۹ مهرماه با این روند را پیش رفتند که کاشانی ها را به خوابگاه راه ندهند تا جایی که دو تن از دانشجویان کاشانی به عنوان رابط بین دانشجویان و مسوولان کاشان در خوابگاه، از مدیر خوابگاه کوی دختران پرسیده بودند که پس این دانشجویان کجا بروند؟ و او پاسخ داده بود: «برن امامزاده بخوابن و در حق من نفرین کنن!»
ماجرای راه ندادن کاشانی ها به خوابگاه، زمانی صدای دانشجویان را بلند کرد که مسوول خوابگاه شب ۱۹ مهرماه سه تن از دانشجویان کاشانی را با این ترفند که «شما دیرتر از ساعت مقرر شده یعنی ۲۱:۳۰ به خوابگاه آمده‎اید، به شما اجازه ی ورود نمی دهیم» از ورود آنها جلوگیری کرد و در این هنگام دانشجویانی که در ساختمان فیض کاشانی بودند به گیت خوابگاه آمدند و معترضانه برای حل این قضیه تجمع کردند و زمانی که با پاسخ نامناسب مسوولان خوابگاه روبه رو شدند با پلیس تماس گرفتند تا شاید از آن طریق پیگیری کنند، اما به محض حضور پلیس، مسوولان خوابگاه و حراست کوی اعلام کردند که ما خودمان قضیه را فیصله می دهیم و به پلیس اجازه ی دخالت بیشتر ندادند.

اما ماجرای فیصله دادن به این صورت بود که به دانشجویان کاشانیِ پشت گیت ها اجازه داده شود به عنوان میهمان وارد ساختمان شوند، اما این حرف آتش دیگر دانشجویان را شعله ورتر کرد، چراکه دانشجویان برگه ی اجاره‎بها و پولی که برای خوابگاه داده بودند را به همراه داشتند و ورود به ساختمان را حق قانونی خود می دانستند، اما مدیر خوابگاه چمران با این لحن که «آخرش بیرونتون می کنیم» اجازه داد که دانشجویان وارد شوند و آن شب به عنوان مهمان باشند و تا روز شنبه صبر کنند.

این درحالیست که به گفته ی یکی از ساکنان تازه وارد به اتاق کاشانی ها، هنگام ورود دانشجویان ارشد دانشگاه تهران به ساختمان، مدیر چمران به ایشان کلید اتاق های ساکنان کاشان را داده، اما هنگامی که وارد اتاق می شوند با تخت های تشک داری مواجه می شوند که از پُر بودن اتاق ها حکایت داشته است و زمانی که دانشجویان دانشگاه از مدیر خوابگاه می خواهند که لیست حضور و غیاب را مشاهده و یقین پیدا کنند که اتاق برای کسی نیست، او می گوید که «ما لیست حضور و غیاب نداریم!»
مشخص نیست مدیریت ساختمان وقف شده برعهده کیست که در اتاق ها همزمان چهار دانشجوی دانشگاه تهران و چهار دانشجوی کاشانی – که ساختمان وقف شده را حق خود می دانند-، ساکن هستند؟!

خبرنگار انصاف نیوز درباره ی این موضوع به گفت وگو با سرپرست طبقه ی چهارم ساختمان فیض پرداخت که درپی می آید:

«اولویت ساختمان فیض با دانشجویان کاشانی است»

«رموزی» گفت: با توجه به این که خیرین ساختمان را در سال ۸۵ برای دانشجویان خوابگاهی کاشانی ساخته اند، گفت:ساختمان فیض را به صورت وقف، آیت الله یثربی به دانشگاه تهران داده اند، اما اولویت با دانشجویان کاشانی بوده است، اما دانشجویان هر دانشگاهی اعم از پیام نور و آزاد وغیره و به هر واسطه ای می توانند در این ساختمان اسکان پیدا کنند.

وی در گفت وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: آیت الله یثربی که فوت کرد، آنجا را عملا از کاشانی ها گرفتند و با وجود این که چهار طبقه را کاشانی ها ساخته بودند، فقط طبقه ی چهارم به کاشانی ها تعلق گرفت؛ هر چند زمین آن متعلق به دانشگاه تهران است.

رموزی با اشاره به این که «بر اساس روال پارسال، امسال نیز این ۵ اتاق یعنی اتاق های ۴۰۶،۴۰۹،۴۱۰،۴۱۱،۴۱۲ قرار شد متعلق به کاشانی ها باشد»، اظهار کرد: هرچند از نظر حقوقی اولویت با دانشجویان کاشانی است و اگر تعداد کاشانی‎ها به حد نصاب نرسید دانشجویان دیگر می توانند حضور داشته باشند، اما بازهم با دانشگاه تهران همکاری کردیم.

وی افزود: شهریورماه الباقی دانشجوهای خودمان به علاوه ی دانشجوهایی که به واسطه ی امام جمعه معرفی شده بودند را معرفی کردیم و با وجود این که ۴۰ میلیون تومان پول نوسازی ساختمان را داده ایم، در حال حاضر عده ای آن را کامل تصرف کرده اند.

رموزی اضافه کرد: از اول سال تا ۱۷ مهرماه طبق روال پیش می رفت تا این که گفتند سه تا از اتاق های دیگر را هم بدهید و اصرار کردند که باید دانشجوها را بیرون بیندازید که ما قبول نکردیم و گفتیم درست نیست و فکر کنید دختر خودتان است و اگر می توانید آنها را بیرون بیندازید و آن ماجراها پیش آمد.

سرپرست طبقه ی چهارم ساختمان فیض تاکید کرد: شنبه قرار است دکتر به نژاد و حراست جلسه ای داشته باشند تا حقیقت ماجرا روشن شود، اما مسوولان گفته اند که به دانشجویان با وجود این که اتاق را اجاره کرده اند، اجازه ی ورود داده نمی شود؛ امیدواریم مساله حل شود.


مشاهده در وبسایت منبع