بزرگترین مشکل آموزش عالی، نوع و سطح آموزش ها است

رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی درباره مشکلات پیش روی آموزش عالی گفت: بزرگترین مشکل در حوزه آموزش عالی، نوع آموزش است. در دانشگاه ها مهارت آموزی را مورد توجه قرار نداده ایم.

رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی درباره مشکلات پیش‌روی آموزش عالی گفت: بزرگترین مشکل در حوزه آموزش عالی، نوع آموزش است. در دانشگاه‌ها مهارت آموزی را مورد توجه قرار نداده‌ایم.

به گزارش ایسنا، دکتر آهون منش به تعداد آموزشگاه‌های عالی غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۳۵۸ دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی در کشور مشغول فعالیت هستند و جمعیتی معادل ۴۵۰ هزار نفر دانشجو در مقاطع، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و برخی از مقاطع دکترا دارند.


وی به کیفیت آموزش‌ها اشاره کرد و گفت: در آموزش عالی و در تمام دانشگاه‌ها مشکلات زیادی داریم. البته از نظر کمیت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رشد بسیار چشمگیری را داشتیم. در تمام دنیا در ۳۵ سال گذشته، کمیت دانشگاه شش برابر شده است اما در ایران، کمیت دانشجویان حدود ۲۵ برابر شده است. با این وجود از نظر کیفیت به شدت دچار مشکل هستیم.

دبیرکل و رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور ادامه داد: علت اینکه با وجود این همه سرمایه گذاری، نمی‌توانیم به برنامه‌های تعیین شده و بالادستی دسترسی پیدا کنیم، به دلیل کیفیت پایین آموزش عالی است.

وی درباره مشکلات پیش روی آموزش عالی بیان کرد: بزرگترین مشکل در حوزه آموزش عالی، نوع آموزش‌ها است. در دانشگاه‌ها معمولا به سمت آموزش‌های آکادمیک می‌رویم و مهارت آموزی را مورد توجه قرار نداده‌ایم.

آهون منش همچنین گفت: مشکل دیگر مسائل اجتماعی است که در کل کشور داریم. نظام پرداخت‌ها به گونه ای است که پرداخت حقوق به یک کارشناس دکترا و یک تکنسین تفاوت‌های اساسی و چشمگیر دارد در حالی که مثلا در آلمان این پرداخت‌ها بسیار به هم نزدیک است. این موضوع علاقه و تمایل به مدرک گرایی را افزایش می‌دهد.

وی که در برنامه "گفت‌وگوی علمی" رادیو گفت‌وگو با موضوع لزوم نگاه استراتژیک به نظام آموزش عالی سخن می‌گفت، در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد دوره‌های مهارت آموزی توسط مسئولین و نمایندگان مجلس مورد توجه قرار بگیرد، باید به مسئله اجتماعی هم توجه شود. یعنی باید در نظام پرداخت و استخدامی، عدم گرایش به مدرک گرایی را مورد توجه قرار دهند و مهارت آموزی مورد اهمیت قرار بگیرد.


مشاهده در وبسایت منبع