بلاتکلیفی لایحه حمایت از کودکان در مجلس

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی کشور در حالی خواستار تصویب سریع لایحه حمایت از کودکان است که این لایحه پس از گذشت ۷ سال در مجلس بلاتکلیف مانده است.

محمد نفریه مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ در خصوص طرح های ویژه جمع آوری کودکان کار و خیابان اظهار داشت: ارائه خدمات به کودکان کار اتباع بیگانه با وجود مدعیان سرپرستی آنها کاری سخت و پیچیده است.
وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور در ارائه خدمات به کودکان کار ایرانی و اتباع بیگانه هیچ گونه تمایزی قائل نمی شود، اما وقتی که کودکان کار اتباع بیگانه، مدعیان سرپرستی با حکمی صادرشده از سوی قاضی دارند، کار دشوار است.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور افزود: نقض قانون در حوزه حمایت از کودکان کار و خیابان خارجی، دست مسئولان سازمان بهزیستی را در حمایت همه جانبه از این کودکان می بندد و قوه مقننه باید نسبت به رفع این موانع و پس از آن قوه مجریه برای اجرای قانون تصویب شده قدم بردارد.

نفریه خاطر نشان کرد: در جلسه مسئولان سازمان بهزیستی با نمایندگان مردم در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و با حضور نایب رئیس مجلس که طی روزهای گذشته برگزار شد، بر مواردی چون لزوم تسریع در تصویب قانون حمایت از کودکان و همچنین تعیین تکلیف کودکانی که مادر آنها ایرانی و پدرشان از اتباع بیگانه است، تاکید شد.

وی در خصوص کودکان ایرانی که پدر آنها از اتباع بیگانه هستند، گفت: این کودکان فاقد هر گونه مدرک شناسایی و اوراق هویتی بوده و در همین راستا رسیدگی و ارایه خدمات به کودکان کار اتباع بیگانه با وجود مسائل این چنینی دشوار است.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به طولانی شدن تصویب لایحه حمایت از کودکان یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور در حالی خواستار تصویب هر چه زودتر لایحه حمایت از کودکان است که این لایحه پس از گذشت ۷ سال و پشت سر گذاشتن ۲ دوره فعالیت مجلس همچنان بلاتکلیف مانده است.

نفریه تاکید کرد: در صورت تصویب لایحه حمایت از کودکان، در صورتی که والدین کودک و یا هر یک از سرپرستان جایگزین او از کودک برای انجام کارهایی چون تکدی گری سوء استفاده کنند و کودک را مورد اذیت و آزار قرار دهد، فرد متهم مورد جرم انگاری واقع شده و طبق قانون با فرد سوء استفاده کننده از کودک برخورد خواهد شد.

وی ضمن اشاره به طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس آمار مسئولان و متولیان اجرای طرح، بیش از ۸۵ درصد کودکان کار دارای پدر و مادر مشخص هستند و نداشتن سرپرست دقیق این کودکان صحت ندارد.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی تصریح کرد: تنها ۳ کودک که در طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان به مراکز زیر مجموعه بهزیستی منتقل شدند پدر و مادر آنها مشخص نبود که سازمان بهزیستی در تلاش است تا با همکاری هلال احمر ، نسبت به شناسایی و تحویل کودک به خانواده آنها اقدام کند.

نفریه افزود: سازمان بهزیستی کشور با حکم قاضی، کودکان کار را تحویل می گیرد و ترخیص این کودکان از مراکز زیر مجموعه بهزیستی نیز با رویت حکم قاضی و دستور او مبنی بر ترخیص کودک انجام می شود و در واقع سازمان بهزیستی نمی تواند کودکی را بدون حکم قاضی مرخص کند.

وی تاکید کرد: اگر سازمان بهزیستی از حکم صادر شده مبنی بر ترخیص کودک خودداری کند، از سوی دستگاه قضایی به استنکاف از اجرای قانون متهم می شود و این سازمان نمی تواند مخالفتی با حکم صادر شده داشته باشد.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: در صورت تصویب لایحه حمایت از کودکان، مشکلات حوزه حمایت از کودکان کار برطرف می شود.

انتهای پیام/

لزوم تسریع در تصویب لایحه حمایت از کودکان

مشاهده در وبسایت منبع