نجار: قبول دارم اشکال هست، اصلاح می کنیم

مسئولان می گویند تعدادی از اجساد را مردم خودشان دفن کرده اند، به همین دلیل آمارها دقیق نیست! چه می کردند؟ منتظر می ماندند جنازه عزیزانشان روی زمین بماند تا شاید به آنها هم سر بزنید؟ مردمی که همه چیزشان را از دست داده اند، آبی برای خوردن ندارند و از سرما دست زیر بغل می گیرند، ...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، در میان تصاویر و گزارش های مردمی و خبرگزاری ها و روزنامه نگاران و عکاسان حاضر در مناطق زلزله زده کرمانشاه آنچه پس از عمق خود مصیبت بیش از همه آزار دهنده است، نبود مدیریت برای این بحران و جای خالی نیروهای هلال احمر در مناطق و روستاهایی است که کم آسیب ندیده اند. خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری ها و بسیاری از مردمی که از همان ساعت های اولیه در سرپل ذهاب و روستاهای حادثه دیده اطراف حضور دارند، تصاویر و گزارش هایی زنده و مستقیم از وضعیت مردم و گفت وگو با آنها ارائه کردند که با گزارش های مسئولان اجرائی از جمله هلال احمر همخوانی نداشت. درحالی که مسئولان هلال احمر از حضور با فاصله نهایتا نیم ساعته در محل حادثه دورترین روستاها خبر دادند، در گزارش های مردمی و رسانه ها عدم حضور نیروهای هلال احمر و کم رنگ بودن این حضور بسیار مشهود است و در عوض از ساعت های اولیه این نیروهای ارتش هستند که در میان آوارها و در کنار مردم دیده می شوند. در روستاهایی دور از سرپل ذهاب عکاسان تصاویر بیرون کشیدن جنازه انسان ها و دام ها و شیون و زاری و دفن ازدست رفتگان و رسیدن و پخش کمک های مردمی را آنلاین پخش می کنند و در همان تصاویر خبری از نیروی های هلال احمر و سایر کمک ها و اقلام غذایی و گرمایشی و چادر نیست و این سوال پیش می آید که چطور نزدیک به ٤٨ ساعت پس از حادثه هنوز خبری از امدادگران هلال احمر و سایر نیروها و کمک های دولتی نیست؟ چطور راه برای این خودروها و این خبرنگاران و عکاسان باز بوده اما برای آن نیروهای امدادی بسته بوده است؟
موارد متناقض زیادی از آنچه همواره جزء بایدهای مدیریت بحران و اقدامات در شرایط اضطرار است، در اقدامات نیروهای ارتش و هلال احمر دیده می شود که جای سوال است. در مهم ترین موارد پخش شدن چادرهای موردنیاز مردم پس از حادثه و در سرمای زیر صفر و به وجودآمدن ازدحام و تنش و حتی اعلام دزدی و راهزن خواندن مردمی که از شدت نیاز به کامیون ها حمله برده اند. سوال این است که چرا هلال احمر با همراهی این نیروها اقدام به برپایی کمپ در محلی نزدیک ویرانه های مردم نکرد و چادرها را این طور بدون نظم و آشفته پخش کردند و اساسا چرا هلال احمر در این روند همکاری نداشت؟ آیا مردمی که چادر را گرفتند، توان و آشنایی با برپاکردن چادرها و محل برپایی و... دارند؟

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران در میان مدیران مسئولی که دیروز سرشان با بازدید رئیس جمهور حسابی شلوغ بود، زمان کوتاهی را به سوال ها اختصاص داد و با صراحت قبول کرد در توزیع اقلام مختلف اشکالات زیادی وجود داشته که در حال اصلاح است و بر وجود مشکل امنیتی در ورودی شهر سرپل ذهاب اذعان کرد. او در پاسخ به این سوال که تعداد زیادی از روستاها براساس گزارش های خبری هنوز کمترین امکانات و کمک ها را نداشته اند، گفت: انبارهای ما پر هستند و نیروهای هلال احمر و نیروی های ارتش و سپاه اقدام به انتقال کمک ها کرده اند اما بسیاری از کانتینرها در همان مبادی ورودی شهر با حمله افرادی که هنوز معلوم نیست چه هویتی دارند روبه رو شده است و یکی از دلایل اصلی نرسیدن اقلام به روستاهای اطراف همین بوده است.

این موضوع را شب گذشته سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران در گفت وگویی این طور اعلام کرد و گفت: «دوستان هلال احمر به سردار جعفری اطلاع دادند که به داد ما برسید که ما امکانات را می آوریم ولی این امکانات به شهر نمی رسد. اما بر این اساس از صبح تیم حفاظت برای تامین امنیت محموله ها فرستاده شد. این اتفاق برای کامیون های هلال احمر افتاده است چون کامیون های سپاه تیم حفاظت داشته اند. مسئولان هلال احمر مدعی هستند که دیشب ٢٠ کامیون دچار این مشکل شده است حالا بخشی از این ٢٠ کامیون بالاخره به دست مردم رسیده است. اینکه بخواهیم تشخیص دهیم که مردم هستند یا سوءاستفاده کنندگان، در این شرایط کار سختی است».

با وجود این اسماعیل نجار به دامنه گسترده خسارات در بیش از دو هزار روستا اشاره کرد و گفت: از همان ساعت های اولیه با وجود تاریکی هوا عملیات نجات و امداد شروع شد و امکانات خوبی به منطقه منتقل کردند اما متاسفانه مشکلات امنیتی از سوی افرادی که معلوم نیست اهل منطقه و خسارت دیده هستند یا نه، به وجود آمد و جلوی انتقال اقلام به روستاها گرفته شد یا به کندی صورت گرفت. او که دقایقی پس از گفت وگو قرار بود به جلسه شورای تامین استان برود، گفت: با حضور نیروهای نظامی و انتظامی این مشکل در حال برطرف شدن است. او می گوید این افراد راهزن یا دزد نیستند اما با هر دلیلی اقدام به کاری غیراخلاقی کرده اند و در این برهه زمانی حساس جلوی انتقال اقلام حیاتی به مردم را گرفته اند.

رئیس سازمان مدیریت بحران در پاسخ به این سوال که روند امـدادرسـانی و تـوزیع اقلام اشکالات جدی داشته است، گفت: ما نمی توانیم بگوییم عملیات مطلوب نبوده چراکه اقدامات ارزشمند زیادی را شاهد بودیم و هستیم اما این شرایط برای ما رضایت بخش نیست. به عنوان نمونه مسئولان مربوطه شرایط اتصال شبکه آب را فراهم کرده اند اما به دلیل ادامه پس لرزه ها آب گل و لای زیادی دارد و نمی توانیم ریسک اتصال شبکه را الان داشته باشیم؛ به همین دلیل توزیع آب معدنی و استقرار تانکرهای آب ادامه خواهد داشت.

نجار در پاسخ به اینکه آیا پرت کردن باکس های سنگین آب معدنی و جعبه های چادر بین مردم درست بوده و اقلام درست توزیع شده است یا نه، گفت: من این شیوه را تایید نمی کنم و مطمئن هستم در همه محل ها این گونه توزیع نشده است و ما دستور اصلاح را داده ایم. ما هم به شیوه توزیع معترض شدیم؛ دستورالعمل این گونه نبوده اما در عمل بی برنامگی به وجود آمده است. او می گوید علت انجام عملیات توزیع توسط نیروهای نظامی این بوده که این نیروها تعداد و توان و تجهیزات بیشتری داشته اند و نیروهای هلال احمر باید در عملیات امداد و نجات وقت می گذاشتند.

فتحی، معاون امداد و نجات هلال احمر نیز درباره نحوه توزیع چادرهای هلال احمر در پاسخ می گوید: «در برخی از زلزله ها که شدت بیشتری دارد، معمول است که چادرها را بین مردم پخش می کنند تا خودشان هر جا دوست دارند، برپا کنند. ضمن اینکه برپاکردن چادرها سختی زیادی ندارد و می توانند با همراهی یک نفر دیگر این کار را انجام دهند». او همچنین می افزاید: «عملیات امداد و نجات را در همه نقاط داشته ایم اما ممکن است در برخی روستاها به دلیل دوری مسیر این اقلام حمایتی کمتر ارسال شده باشد و قاعدتا مسئولی به شکل مستقیم درباره این نگاه مردم در سطح مناطق زلزله زده که آسیب روانی زیادی دارد، حرف نمی زند».

بسیاری از ساکنان مناطق زلزله زده کرمانشاه تا لحظه تکمیل این گزارش هنوز نه چادری برای اسکان موقت دارند و نه امکانات اولیه برای گذران زندگی غمبار خود؛ بسیاری از دام های ازدست رفته و متعفن هنوز زیر آوارند. اگر کسانی چادر شخصی و پتو و اقلام دیگری از زندگی شان را از زیر آوار بیرون آورده باشند و خودرویی برای خوابیدن داشته باشند، وضعشان بهتر از بقیه است. مشکل کمبود دارو و لوازم بهداشتی و شیر خشک برای زنان و کودکان و سالمندان و به ویژه بیماران شیمیایی برخی از روستاها جدی است. بسیاری از ساکنان نجات یافته شهر و روستا و همراهان و امدادگران و نیروهای نظامی و... حاضر در این منطقه جایی برای اسکان و استراحت و حتی صرف غذا ندارند و به قول برخی از افراد در منطقه، همان کنسروهایی که غیرمساوی توزیع شده را چطور باید گرم کرد و با چه نانی باید خورد؟ بسیاری از روستاها ازجمله ازگله که مرکز این زلزله بوده است، با اذعان شهردار ازگله کمترین میزان کمک را داشته اند. هنوز کار بیرون کشیدن جان باختگان از زیر آوار و پوشش مصدومان زلزله ادامه دارد و از همه مهم تر حجم زیادی از کمک های مردمی و نهادهای عمومی که از نقاط مختلف کشور به این منطقه ارسال می شود، بدون هماهنگی و پراکنده است و بعضا مورد حمله همان افرادی که نجار از آنها حرف زد، قرار می گیرند.

مشاهده در وبسایت منبع