قطعی شب گذشته تلگرام از جانب شبکه ما نبود/ بسته ۳ روزه مکالمات رایگان برای مناطق زلزله زده

وزیر ارتباطات گفت: اپراتورهای موبایل بسته هایی را به طور ویژه برای ارتباطات در نظر گرفته اند. این بسته ها برای سه روز برای مکالمات رایگان تمدید شده است. برخی شرکت های خدمات اینترنتی خدماتشان را برای مناطق زلزله زده برپا کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در پایان نشست هیات دولت در خصوص امکانات ارتباطی در مناطق زلزله زده گفت: دیروز ظهر همه شرایط ارتباط منطقه به حالت قبل برگشته است. اگر در جایی آنتن نیست شاید از قبل هم نبوده؛ من گزارشی مبنی بر اینکه مناطقی که سابقا دچار مشکل برای آتن بودند الان مشکلی داشتند یا نه دریافت نکردم.

وی افزود: اوپراتورهای موبایل بسته‌هایی را به طور ویژه برای ارتباطات در نظر گرفته‌اند. این بسته‌ها برای سه روز برای مکالمات رایگان تمدید شده است.  برخی شرکت‌های خدمات اینترنتی خدماتشان را برای مناطق زلزله‌زده برپا کردند.

جهرمی با بیان اینکه علیرغم نکات منفی درباره پخش شایعات در فضای مجازی این فضا در اطلاع‌رسانی و جلب کمک و پیدا کردن کسانی که از عزیزانشان بی‌اطلاع بودند نقش خوبی داشته است، گفت: برای نظام کنترل شایعه و ایجاد جایگاه‌های مرجع برای اطلاع‌رسانی لازم است که تلاش ویژه‌ای شود تا از حداکثر مزایای فضای مجازی استفاده کنیم.

وی افزود: در رابطه با تسهیلات ویژه هم همکاران ما در سازمان فضایی در تلاش هستند بالن را در منطقه سرپل ذهاب برپا کنند و خدمات ارائه کنند. همکاران دیروز فعالیت‌شان را در آنجا آغاز کردند.

جهرمی با بیان اینکه کارکنان وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارتباطی دیروز در اقدامی انسان دوستانه  ۵۰۰۰ پتو ۵۰۰ تخته چادر تهیه کردند که صبح امروز به مناطق زلزله زده واصل شده گفت: یکی از معاونین را دیروز منصوب کردیم که با اپراتورهای موبایل و شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت و کلیه فعالان بخش مخابرات هماهنگی کند تا بتوانند مواد غذایی و اقلام بهداشتی که هلال احمر و ستاد بحران اعلام کردند جمع‌آوری کند.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: ما از ستاد بحران گزارش مبنی بر اختلالات نداریم ولی تیم‌های ما آماده هستند که سریعا خودشان را برسانند و بتوانیم ارتباطات لازم و اطلاع‌رسانی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: با قطعی زیرساخت‌های برق، مقداری شبکه‌های مخابراتی ما آسیب‌پذیری دارند. لازم است تدابیری در این خصوص داشته باشیم. هم در خوزستان این تجربه را کردیم هم در کرمانشاه. قرار شد مناطق خطرپذیر را شناسایی کنیم و از نیروی خورشیدی برای تامین سایت‌های اصلی استفاده کنیم که خدای نکرده در حوادث آتی با این شرایط مواجه نشویم. برنامه که آماده شد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

جهرمی در خصوص قطعی تلگرام و اختلالات شب گذشته در این شبکه اجتماعی گفت: دیشب ساعت ۱۲ بود که تماس‌هایی در این رابطه داشتم. خودم هم که چک کردم دیدم ارتباط برقرار نمی‌شود. اشکالات شبکه‌ای از سمت ما نبود. صبح در جلسه دولت سپردم ببینند مشکل چه بوده اما شبکه ما نرمال بود و اختلال قطعا از سمت ما نبود؛ اما اینکه دلیل اآن چه بود را اطلاع‌رسانی می‌کنیم .


مشاهده در وبسایت منبع