خودکشی گروهی نهنگ ها در سواحل آچه اندونزی

- همشهری آنلاین: در اقدامی نادر ورود یک گروه شامل ۱۰ نهنگ عنبر به آب های کم عمق سواحل ایالت آچه اندونزی سبب شد که به رغم تلاش های گروه های امداد مردمی و اقدامات مقام های محلی برای نجات آنها، چهار نهنگ از بین رفتند.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه در پی ورود این گروه از نهنگ های اسپرم یا عنبر به آب های "آچه بیسار" وضعیت هشدار زیست محیطی در این منطقه اعلام شد.
بر این اساس تعداد زیادی از کارگران محلی و داوطلبان مردمی و گروه های ویژه برای نجات این نهنگ ها که به خشکی افتاده بودند، با حضور در این ساحل تلاش بسیار زیادی برای نجات آنها انجام دادند که منجر به بازگرداندن شش نهنگ به آب های اقیانوس آرام شد.

طبق این گزارش گروه نجات به دلیل این که چهار نهنگ عظیم الجثه عنبر کاملا در خشکی افتاده بودند نتوانستند آنها را نجات دهند.

"آریو تیتو هاندونو" مسئول صندوق حمایت وحش اندونزی گفت هنوز علت این اقدام نهنگ ها مشخص نشده است. به گفته وی تعدادی از افراد در جریان عملیات نجات جان نهنگ ها زخمی شدند.

به ساحل آمدن نهنگ ها در اندونزی که بیش از ۱۷۰۰ جزیره دارد، اقدامی کم سابقه بوده است.

در سال گذشته ۲۹ نهنگ پایلوت در آب های سواحل جاوه در شرق جاکارتا پایتخت اندونزی نجات یافتند.

خودکشی نهنگ ها و دلفین ها پدیده ای ناشناخته است که دلایل مختلفی برای آن ذکر شده اما در این اقدام نهنگ ها و دلفین ها خود را به ساحل می رسانند و پس از آن به علت کم آبی بدن، فشار وزن یا خفگی پس از جزر و مد می میرند.

در سال ۹۵ نیز ۴۰۰ نهنگ با رساندن خود به سواحل نیوزیلند به طور گروهی دست به خودکشی زدند که نیروهای امدادی با کمک مردم محل موفق به نجات ۱۰۰ نهنگ شدند اما ۳۰۰ نهنگ دیگر جان خود را ازدست دادند.

مشاهده در وبسایت منبع