تعداد جان باختگان به ۴۷۴ تن افزایش یافت

مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا می گوید که مرکز زلزله که ساعات دیروقت شب به وقت محلی روی داد در جنوب شهر حلبچه بوده است. مرکز زمین شناسی آمریکا عمق آن را ۳۳.۹ کیلومتری از سطح زمین اعلام کرد. این زلزله استان های غربی ایران را به شدت لرزاند و خسارات سنگینی به بار آورد.

تعداد جان باختگان به ۴۷۴ تن افزایش یافت
امدادرسانی به زلزله زدگان و آسیب دیدگان ناشی از زلزله همچنان ادامه دارد و تاکنون برابر آخرین آمارها ۹۳۸۸ مجروح از زمان وقوع زلزله تاکنون به بیمارستان ها مراجعه کرده اند. این در حالیست که تعداد جان باختگان تا کنون ۴۷۴ تن اعلام شده است.

عملیات آواربرداری و جست وجو در مناطق زلزله زده تقریبا به اتمام رسیده و عمده ساکنان این مناطق نیز اسکان اضطراری داده شده اند.

تیم هایی از وزارت بهداشت نیز مسئولیت توزیع کلر برای سالم سازی آب آشامیدنی شهروندان مناطق زلزله زده را برعهده گرفته و با حضور در شهرها و روستاهای مختلف آموزش های لازم را درخصوص استفاده از این محلول به زلزله زدگان می دهند. روند امدادرسانی گرچه در تمامی مناطق زلزله زده در حال انجام است اما به نظر می رسد که در روستاها باید توجه بیشتری به زلزله زدگان صورت بگیرد.

۱۴:۵۰

تصاویر ارائه خدمات درمانی به مصدومان زلزله در بیمارستان صحرایی ارتش در شهر سرپل ذهاب را نشان می دهد. زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر یکشنبه شب غرب کشور را به لرزه درآورد.

۱۴:۴۹

مدارس کرمانشاه فردا (پنجشنبه) تعطیل است

مدارس استان کرمانشاه، فردا (پنجشنبه، ۲۵ آبان) تعطیل است.

اداره روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه اعلام کرد: تمامی مدارس دوره های تحصیلی سطح استان - که در روزهای پنجشنبه فعال هستند- فردا در گروه صبح و ظهر تعطیل است. در پی وقوع زلزله، مدارس استان کرمانشاه از روز دوشنبه تاکنون تعطیل است.

۱۴:۳۹

(تصاویر) در خرابه های مسکن مهر چه برجا مانده؟

بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله سرپل ذهاب متعلق به ساختمان های مسکن مهر این شهرستان بوده است. (تصاویر بیشتر را اینجا ببینید)

۱۳:۰۵

دمای کرمانشاه زیر صفر می رود/ بارش در مناطق زلزله زده از یکشنبه

بر اساس اطلاعیه ویژه سازمان هواشناسی کشور دمای کرمانشاه طی دو روز آینده به منفی ۲ می رسد.

سازمان هواشناسی کشور طی اطلاعیه ای شرایط جوی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه را پیش بینی کرد.

بر اساس این گزارش؛ در مناطق غربی کشور تا روز شنبه هفته آینده جو پایدار بوده و نوسان دمایی قابل توجهی پیش بینی نمی شود اما از روز یکشنبه هفته آینده در این مناطق بارندگی و وزش باد شروع خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه سازمان هواشناسی، کمینه دما در شهرهای مختلف استان کرمانشاه طی سه روز آینده بدین شرح است:

شهر

کمینه پنجشنبه کمینه جمعه کمینه شنبه
کرمانشاه ۲- ۲- ۰
سرپل ذهاب ۹ ۹ ۱۱
قصر شیرین ۱۰ ۱۰ ۱۲
اسلام آباد غرب ۳- ۳- ۱-
تازه آباد ۵ ۵ ۷
سنقر ۳- ۳- ۱-
روانسر ۱ ۱ ۳
گیلانغرب ۱۰ ۱۰ ۱۲
جوانرود ۵ ۵ ۷
سرآرود ۲- ۲- ۰
سومار ۱۴ ۱۴ ۱۶
هرسین ۳ ۳ ۵
کنگاور ۴- ۴- ۲-
۱۳:۰۱

تصویب ۲۸۱ میلیارد به عنوان کمک بلاعوض به زلزله زدگان

سخنگوی دولت از تصویب ۲۸۱ میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه خبر داد.

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات دولت برای رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان مناطق زلزله زده غرب کشور گفت: هیات دولت ۶۵۹ میلیارد تومان برای تسهیلات و ۲۸۱ میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه را تصویب کرده است و به خانواده هایی که نیاز به احداث و بازسازی خانه دارند، در روستاها ۲۵ میلیون و شهرها ۳۵ میلیون تومان وام تعلق می گیرد.

۱۲:۴۲

مطب خیابانی یک پزشک در سرپل ذهاب

در تصویر زیر مطب یک پزشک برای کمک به مجروحین در خیابانی در سر پل ذهاب کرمانشاه را می بینید.

۱۲:۴۱

افزایش تعداد مصدومان به ۹۳۹۷ نفر

پیرحسین کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور، آخرین آمار تعداد مصدومان زلزله غرب کشور را ۹۳۹۷ نفر اعلام کرد.

۱۲:۱۹

گزارش وزیر کشور درباره مناطق زلزله زده در مجلس

دومین جلسه شورای عالی مدیریت بحران صبح امروز به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت کشور در محل وزارت کشور برگزار شد.

رحمانی فضلی پس از پایان این جلسه با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت مجدد به خانواده های درگذشتگان حادثه زلزله در کرمانشاه طی سخنانی اظهارداشت: تمامی اقدامات صورت گرفته در مناطق زلزله زده در دومین جلسه صبح امروز ستاد عالی مدیریت بحران مورد بررسی قرار گرفت و نیازها، ضعف ها و مطالبات را هم مورد ارزیابی قرار دادیم. (متن کامل را اینجا بخوانید)

۱۱:۳۵

پایان دادن به جشن تولدی که به خاطر زلزله ناتمام ماند

۱۱:۲۸

اسامی ۳۵۳ نفر از قربانیان زلزله اعلام شد

پزشکی قانونی استان کرمانشاه اسامی ۳۵۳ نفر از جانباختگان زلزله شب گذشته در ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب، ازگله، شهر کرمانشاه، اسلام آباد غرب و قصر شیرین را اعلام کرد. (اینجا بخوانید)

۱۰:۵۴

پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب دستگیر شد

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه از دستگیری پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب که در زمین لرزه اخیر تخریب شده، خبر داد.

به گزارش تسنیم، محمدرضا عدالتخواه با اعلام این خبر گفت که پرونده پیمانکار این بیمارستان در دستور رسیدگی قضایی دارد.

رییس کل دادگستری کرمانشاه گفت که پیمانکار با وثیقه آزاد می شود تا ساختمان بیمارستان را بازسازی اصولی و فنی کرده و برای مردم قابل استفاده کند.

۱۰:۴۱

آخرین خبرها از مناطق زلزله زده در غرب کشور

امدادرسانی به زلزله زدگان و آسیب دیدگان ناشی از زلزله همچنان ادامه دارد و تاکنون برابر آخرین آمارها ۹۳۴۵ مجروح از زمان وقوع زلزله تاکنون به بیمارستان ها مراجعه کرده اند.

عملیات آواربرداری و جست وجو در مناطق زلزله زده تقریبا به اتمام رسیده و عمده ساکنان این مناطق نیز اسکان اضطراری داده شده اند.

تیم هایی از وزارت بهداشت نیز مسئولیت توزیع کلر برای سالم سازی آب آشامیدنی شهروندان مناطق زلزله زده را برعهده گرفته و با حضور در شهرها و روستاهای مختلف آموزش های لازم را درخصوص استفاده از این محلول به زلزله زدگان می دهند.

مدارس استان کرمانشاه برابر با آخرین اخبار در روز چهارشنبه نیز تعطیل خواهد بود.

۱۰:۳۶

چادر به خیلی ها در سرپل ذهاب هنوز نرسیده است

اکبر سنجابی در گفت وگو با تسنیم، با بیان اینکه امکانات و اقلام بسیاری در شهرستان سرپل ذهاب در میان مردم توزیع شده است، اظهار داشت: با گذشت سه شب از وقوع زلزله در استان کرمانشاه تعدادی از مردم سرپل ذهاب همچنان در سرما شب را سپری خواهند کرد.

فرماندار سرپل ذهاب از توزیع ۱۰ هزار تخته چادر در میان زلزله زدگان خبرداد و گفت: ۲۰ هزار خانوار در این شهرستان زندگی می کنند و تاکنون ۱۰ هزار تخته چادر و ۴۰ هزارتخته پتو در میان آنها توزیع شده است.

سنجابی با بیان اینکه خانه هایی در این شهرستان آسیب ندیده اند ولی مردم به آنها مراجعه نمی کنند، بیان کرد: به دلیل پس لرزها و ترس از ریزش خانه ها مردم به منازل خود مراجعه نکرده و همچنان در خیابانها شب را سپری می کنند.

وی بیان اینکه به همه روستاها در شهرستان سرپل ذهاب سرکشی انجام شده است، عنوان کرد: به نسبت خدمات و امکانات موجود در شهرستان سرپل ذهاب به روستاها نیز خدمات ارائه شده ولی کافی نیست.

فرماندار سرپل ذهاب اظهار کرد: همچنان کمبودهایی در این شهرستان وجود دارد و ترس از پس لرزها مانع بازگشت خانواده ها به خانه ها می شود.

۱۰:۳۶

سازمان هواشناسی کشور پیش بینی کرده است در سه روز آینده در غرب کشور جوی پایدار ساکن شود. حالا پس از سه روز اقدامات امنیتی، بهداشتی و اسکان زلزله زدگان انجام شده و مسئولان معتقدند که مشکلات به حداقل رسیده است.

۱۰:۳۶

به گفته مسئولان تا ساعت ۸ صبح امروز بیش از ۲۷۰ پس لرزه در غرب کشور به ثبت رسده است که بزرگترین آن ۴.۷ در مقیاس ریشتر بوده است. گفته می شود همچنان پتو، چادر، مواد غذایی و لباس از وسایل مورد نیاز مردم در مناطق زلزله زده محسوب می شود.

اختصاص وام ۱۰ میلیونی به خانوارهای زلزله زده

۰۹:۰۵

در جلسه ای که روز سه شنبه در بانک مرکزی برگزار شد، کمیسیون اعتبارات این بانک دو مصوبه مهم در رابطه با جریان زلزله اخیر داشت. در جلسه این کمیسیون مقرر شد نظام بانکی نسبت به اعطای تسهیلات قرض الحسنه ۱۰ میلیون تومانی به هر خانوار آسیب دیده از زلزله در استان های غربی اقدام کند.

این تسهیلات با معرفی ستاد حوادث غیرمترقبه استان به بانک عامل و با شش ماه تنفس و تقسیط چهار ساله پرداخت می شود. با توجه به تاکیدی که درباره تسهیلات قرض الحسنه وجود دارد، سود رایج بانکی (١٨ درصد) را شامل نشده و به آن کارمزد چهار درصد تعلق خواهد گرفت. سهمیه هر یک از بانک ها در پرداخت این تسهیلات قرار است از سوی بانک مرکزی اعلام شود. اما دیگر مصوبه بانک مرکزی به مهلت دهی به کسانی است که قبل از وقوع زلزله در این مناطق تسهیلات بانکی دریافت کرده بودند.

به استناد «قانون تسریع در بازسازی مناطق آسیب دیده در حوادث غیرمترقبه مصوب خرداد ۱۳۹۲» مقرر شد شبکه بانکی نسبت به امهال تمام تسهیلات اعطایی قبل از وقوع حادثه به افراد آسیب دیده (اعم از تولیدی و غیرتولیدی، در شهرها و روستاها) به مدت دو سال از تاریخ وقوع حادثه اقدام کند و سود متعلقه توسط دولت تامین شود. واحدهای آسیب دیده مشمول این مصوبه نیز با معرفی ستاد حوادث غیرمترقبه به بانک عامل می توانند از شرایط امهال بهره مند شوند.

بی نظمی در توزیع اقلام ضروری میان زلزله زدگان

۰۸:۳۸

نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل نحوه توزیع اقلام مورد نیاز زلزله زدگان است، گفت: مشکل در تامین اقلام مورد نیاز زلزله زدگان همچون پتو، دارو، غذا و چادر وجود ندارد، مشکل فعلی در نحوه توزیع اقلام به نیازمندان و زلزله زدگان است که متاسفانه بی نظمی ایجاد کرده است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا در توضیح آخرین وضعیت مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب، گفت: مسئولان محلی و استان های مختلف از لحاظ بهداشتی و درمانی سنگ تمام گذاشتند، کمک های امدادی رسیده است. اکنون شرایط از مرحله بحران عبور کرده و اوج بحران گذشته و وارد مرحله توزیع اقلام ضروری شده ایم که متاسفانه در این باره ضعف وجود دارد.

فلاحت پیشه توضیح داد: در تامین اقلام ضروری همچون چادر، غذا، آب و دارو مشکلی وجود ندارد بلکه مشکل در توزیع این اقلام است که بی نظمی ایجاد کرده به طوری که به دلیل بسیج همگانی برای امدادرسانی و آواربرداری اقلام مورد نیاز به تمامی نیازمندان و زلزله زدگان نرسید، این بی نظمی باعث شد که مردم خود وارد توزیع اقلام شوند به همین دلیل برخی نتوانستند اقلام امدادی را دریافت کنند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو ادامه داد: در حال حاضر نیروهای نظامی و انتظامی کار توزیع اقلام امدادی را در دست گرفتند که امیدواریم این روند با نظم انجام شود و مشکلی در توزیع وجود نداشته باشد.

۰۱:۳۶

صدور حکم بازداشت برای پیمانکار بیمارستان نوساز اسلام آباد غرب که در زلزله ویران شد

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی از صدور حکم بازداشت برای پیمانکار بیمارستان نوساز تخریب شده در این شهرستان خبر داد.

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس گفت: شاهد بودیم که بیمارستان نوساز اسلام آباد غرب در پی وقوع زلزله تخریب شد. این در حالی بود که بیمارستان امام خمینی با وجود قدمتی چندین دهه ای خسارتی جدی به خود ندید.

در پی این مسئله، مدعی العموم حکم بازداشت پیمانکار این بیمارستان را صادر کرده است.

فلاحت پیشه با اشاره به رایزنی های خود با وزیر راه و شهرسازی و وزیر بهداشت اظهار کرد: در پی گفت وگوهایی که با آقایان آخوندی و قاضی زاده هاشمی داشتم، قرار شده است که تیم متخصص فنی به بررسی این بیمارستان بپردازند.

۰۰:۰۵

برق روستاهای سرپل ذهاب چهارشنبه وصل می شود

مدیر عامل شرکت توزیع برق کرمانشاه گفت: از چهارشنبه برق روستاهای شهرستان سرپل ذهاب وصل می شود.

مرادی مجد اظهار داشت: در تمامی مسیرهای زلزله زده به جز شهرستان سرپل ذهاب برق وصل است تنها تعدادی از روستاهای آسیب دیده این منطقه باقی مانده که از فردا جهت انجام نیازهای ضروری برقر دار می شوند.

وی افزود: از ۲۴۰ روستای سرپل ذهاب ۴۰ روستا شبکه های برق آنان آسیب دیده که درصدد تامین برق رسانی آنان طی فردا هستیم.

مرادی مجد با اشاره به اینکه این روستاهای بی برق هشت هزار جمعیت دارند، گفت: برق در شرایط موجود که هنوز آوار برداری ها انجام نشده و به دلیل تماس شبکه های برق با آوارها ممکن است برای مردم خطرساز باشد بنابراین باید مقداری آواربرداری انجام شود.

۲۳:۲۰

تمام خدمات به مصدومان زلزله کرمانشاه رایگان است

مدیر کل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان با اشاره به وضعیت درمانی مصدومان زلزله کرمانشاه که در تهران بستری هستند، گفت: تمام هزینه های درمان و انتقال مصدومان از بیمارستان های محل بستری تامین اعتبار شده و به صورت رایگان برای مصدومان انجام می شود.

دکتر علیرضا عسگری با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ مصدوم زلزله کرمانشاه به تهران و البرز اعزام شدند، گفت: این مصدومان در بیمارستان های امام خمینی (ره)، امام حسین (ع)، سینا، لقمان، هفت تیر، فیروزگر و شریعتی تهران و بیمارستان شهید مدنی کرج بستری هستند.

عسگری با بیان اینکه بالای ۸۰ درصد اعمال جراحی مورد نیاز مصدومان امروز انجام شده است، گفت: اعمال جراحی باقی مانده نیز فردا انجام خواهد شد. در عین حال در هر شیفت به این مصدومان سرکشی شده و فرم بیماران به حوزه نظارت بر درمان تحویل داده می شود.

۲۲:۱۸

سرپل ذهاب و زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه، عکس یک شماره امروز روزنامه نیویورک تایمز

۲۱:۵۳

افزایش سه برابری مستمری مددجویان مناطق زلزله زده در آبان

مستمری مددجویان شش شهرستان زلزله زده استان کرمانشاه در آبان ماه سه برابر پرداخت می شود.

سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد گفت: این موضوع شامل مددجویان زلزله زده شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی، دالاهو، اسلام آباد غرب و جوانرود می شود.

او افزود: علاوه بر شماره حساب ۹۹۹۹ کمیته امداد نزد بانک ملی و شماره حساب های اعلام شده از سوی دفاتر استانی کمیته امداد برای واریز کمک های نقدی، امکان دریافت کمک های غیرنقدی از طریق این دفاتر نیز فراهم شده است.

همچنین هموطنان نیکوکار می توانند از طریق سایت کمیته امداد کمک های نقدی خود را برای کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه واریز کنند.

تعداد مصدومان زلزله کرمانشاه به ۷۸۱۷ تن رسید

۲۰:۳۷

معاون درمان وزیر بهداشت از افزایش شمار مصدومان زلزله کرمانشاه به ۷۸۱۷ نفر خبر داد و گفت: ۴۰ روانشناس در قالب ۲۰ تیم به مناطق اعزام شده اند تا خدمات سلامت روان را در بیمارستان ها به مصدومان و خانواده های آنان ارائه دهند.

دکتر قاسم جان بابایی گفت: از این تعداد ۹۶۴ نفر در بیمارستان ها بستری و ۷۲۰ تن نیز ترخیص شده اند.

وی افزود: ۴۳۱۳ نفر از مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند همچنین ۲۰۶ نفر از مصدومان در بیمارستان های کرمانشاه، ۲۳۱ تن در بیمارستان های تهران و البرز و ۶۲ نفر در بیمارستان های همدان بستری هستند.

۱۹:۲۲

صدور جواز دفن ۴۳۵ جسد در استان کرمانشاه

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان باختگان زلزله این استان را ۴۳۵ نفر اعلام کرد.

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان باختگان زلزله این استان را ۴۳۵ نفر اعلام کرد. تعداد افراد متوفی در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

سرپل ذهاب: ۳۱۷
اسلام آباد غرب: ۲۳
کرند: ۱۴
قصر شیرین: ۲۸
جوانرود: ۳
ثلاث: ۱۵
معاینه شده توسط پزشکی قانونی کرمانشاه: ۲۹

شایان ذکر است تعداد جان باختگان شهر کرمانشاه، تنها یک نفر بوده است و سایر جان باختگانی که به عنوان معاینه شده در کرمانشاه اعلام می شوند از شهر ازگله و سرپل ذهاب به کرمانشاه منتقل شده اند.

۱۹:۱۷

خسارات زلزله ۱۸۰۰ میلیارد تومان برآو رد شد /آواربرداری ظهر امروز پایان یافت

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: برآورد اولیه خسارات زلزله ۱۸۰۰ میلیارد تومان به رئیس جمهور ارائه شد.

به گزارش تسنیم، مجتبی نیک کردار عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد بحران در کرمانشاه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برآورد اولیه از خسارات در بخش پروژه های عمرانی و دولتی و بخش واحدهای مسکونی، تجاریف صنعتی و خصوصی به رئیس جمهور ارائه شد، اظهار داشت: در بخش عمرانی خسارات فراوانی وارد شده که باید بتوانیم عملیات عمرانی را برای ترمیم این خسارت ها شروع کنیم.

وی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار واحد مسکونی و روستایی در مناطق زلزله زده صددرصد تخریب شده است، افزود: قرار شد در واحد روستایی ۵ میلیون کمک بلاعوض و ۲۵ میلیون وام با بهره کم داده شود.

نیک کردار با بیان اینکه ۵ هزار واحد شهری صدرصد تخریب شده است، تصریح کرد: به هر واحد شهر نیز ۳۵ میلیون تسهیلات کم بهره داده می شود.

معاون استاندار کرمانشاه با بیان اینکه حدود ۸ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض جهت اسکان موقت داشتیم، تصریح کرد: برآورد اولیه از میزان خسارت به زیرساخت ها حدود ۱۸۰۰ میلیارد است که یک ردیف مستقل برای بازسازی این واحدها در بودجه ۹۷ با ید اعمال شود.

نیک کردار با بیان اینکه در کمک رسانی به مردم باید تسریع شود، گفت: در دادن امکانات به زلزله زدگان نهایت تلاش خودمان را انجام می دهیم

وی با بیان اینکه آواربرداری از ظهر امروز پایان یافت، افزود: الان باید به نیازهای اولیه مردم استان رسیدگی شود و تا اسکان موقت در یک شرایط مناسب انجام گیرد.

معاون استاندار کرمانشاه با بیان اینکه حدود ۳۰ کامیون نیارهای اولیه مردم به سمت سرپل ذهاب ارسال شد، گفت: حدود ۱۷ کامیون به سمت ازگله و ۲۰ کامیون به ثلاث باباجانی ارسال شده است.

۱۹:۱۶

رئیس جمهور لبنان با ارسال پیام هایی به همتایان ایرانی و عراقی خود جان باختن شماری از شهروندان در زمین لرزه یکشنبه شب را تسلیت گفت.

۱۷:۵۶

تسلیت مجری شبکه دو به زبان کردی

تسلیت مجری شبکه دو سیما به زبان کردی کرمانشاهی به مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب.

۱۷:۳۱

آمار جانباختگان زلزله ۴۳۲ تن اعلام شد

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان باختگان زلزله این استان را ۴۳۲ نفر اعلام کرد.

تعداد افراد متوفی در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

سرپل ذهاب: ۳۱۷
اسلام آباد غرب: ۲۳
کرند: ۱۴
قصر شیرین: ۲۸
جوانرود: ۳
ثلاث: ۱۵
معاینه شده توسط پزشکی قانونی کرمانشاه: ۲۹
صحنه: ۳

در این گزارش، اجساد شهرستان صحنه نیز به آمار تلفات اضافه شده است. تعداد جان باختگان شهر کرمانشاه، تنها یک نفر بوده است و سایر جان باختگانی که به عنوان معاینه شده در کرمانشاه اعلام می شوند از شهر ازگله و سرپل ذهاب به کرمانشاه منتقل شده اند.

۱۷:۳۰

راه اندازی رادیو امید برای زلزله زده ها

مدیر کل صداوسیما استان کرمانشاه از راه اندازی رادیو امید به منظور پوشش اخبار زلزله غزب کشور و به ویژه استان کرمانشاه خبر داد.

۱۷:۲۹

وضعیت جوی مناطق زلزله زده پایدار است

سازمان هواشناسی کشور طی اطلاعیه ای به تشریح وضعیت جوی مناطق زلزله زده کشور پرداخته و از شروع بارندگی در این مناطق از هفته آینده خبر داده است.

۱۶:۵۸

نابسامانی توزیع امکانات میان زلزله زدگان

مردم: هیچ چیزی به ما هنوز ندادند! هرکس خودش می تواند می رود چیزی می گیرد.

۱۶:۵۷

روحانی: در مواقع بحران جای مچ گیری نیست

در مواقع بحران جای گله گذاری و مچ گیری نیست، نباید در شرایط بحرانی فعلی به دنبال مچ گیری باشیم اما مثالی می زنم که امروز شاهدش بودم. وقتی به سرپل ذهاب رفتیم دیدیم که چگونه خانه های مردم که در کنار خانه های مسکن مهر بود حتی شیشه هایش هم نشکسته بود اما خانه های مسکن مهر تخریب شده بودند که البته برخی می گویند علت این بوده که آن خانه ها روی گسل قرار داشتند در حالیکه گسل نقطه ای نیست بلکه یک مسیر است و اگر آن خانه هایی که مربوط به مسکن مهر بوده روی گسل قرار داشته است خانه های مجاورش هم روی همان گسل قرار داشتند. ادامه را اینجا بخوانید.

۱۶:۳۹

فریاد کمک مردم روستای نیمه کار

مردم روستای نیمه کار از ثلاث باباجانی که خانه های آنها بر اثر زلزله تخریب شده است، بدون هیچ امکاناتی در فضای باز روزگار می گذارند و از مسئولان تقاضای کمک دارند.

۱۶:۲۰

تکذیب خبر سرقت از خودروهای حمل چادر و پتو برای زلزله زدگان

در حال برخی شاهدان شب گذشته، خبر دادند: "راهزنان با بستن راه در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب(گردنه پاتاق) محموله های امدادی چادر و پتو را به سرقت برده اند." این خبر امروز تکذیب شد.

در توضیح این فیلم خبرگزاری مهر به نقل از برخی منابع نوشته است: "چند کامیون حمل چادر و پتو که به سمت سرپل ذهاب در حرکت بودند پس از مواجهه با جمعیت چند روستا که درخواست کمک داشتند متوقف شده و محتویات یک کامیون را در محل مورد نظر پیاده می کنند."

۱۶:۰۸

روحانی: دولت مقصران ساختما های بی کیفیت مسکن مهر را به مردم معرفی می کند

روحانی در سرپل ذهاب و در واکنش به تخریب مسکن مهر در زلزله: دولت مقصران ساختمان های بی کیفیت مسکن مهر را شناسایی و به مردم معرفی می کند.

حسن روحانی همچنین در این بازدید با توضیح مسوولان ذیربط در جریان چگونگی خسارت ها و روند امداد رسانی به مردم آسیب دیده از زلزله قرار گرفت.

روحانی از نزدیک با آسیب دیدگان و مردم زلزله زده در این شهرستان دیدار و ضمن شنیدن صحبت ها و درددلهایشان، نظرات آنها را درباره نحوه امدادرسانی ها، کمبودها و مشکلات موجود جویا و دستورات لازم برای جبران کاستی ها و رفع مشکلات مردم را به مسوولان مربوطه صادر کرد.

۱۶:۰۳

سرقت محموله چادر کذب است

معاون اجتماعی انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سرقت محموله چادر صحت ندارد گفت: وضعیت امنیتی مناطق زلزله زده مناسب است

سرهنگ محمدرضا آمویی در گفت و گو با تسنیم، اظهار داشت: مردم باید به شایعات توجه نکنند و اکنون وضعیت امنیتی منطقه مناسب است و هیچ سرقتی رخ نداده است.

آمویی عنوان کرد: برخی از شهرهای استان کرمانشاه آسیب دیده هستند و در ۴۸ ساعت گذشته منازل آن ها تخریب شده و وضعیت مناسبی از نظر زیستی ندارند بنابراین نیازمند انضباط و همدلی هستند.

وی از مردم خواست که ورودی شهرها را باز کنند که کامیون های حامل اقلام ضروری به موقع به دست زلزله زده ها برسد.

۱۵:۳۹

ایرنا- دو گردشگر سوئیسی که به همدان سفر کرده اند، پس از خبردار شدن از زلزله کرمانشاه، به هلال احمر همدان رفتند و اعلام آمادگی کردند که برای کمک به مناطق زلزله زده اعزام شوند.

۱۵:۲۶

راهزن ها محموله های امدادی برای زلزله زدگان را سرقت کردند!

حاجی پور خبرنگار اعزامی روزنامه ایران به مناطق زلزله زده در توییتر خود نوشت: شب گذشته راهزنان در گردنه پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب با بستن راه محموله های امدادی حدود ۲۰۰۰ چادر و پتو را به سرقت برده اند. پس از این راهزنی، یگان ویژه در این مسیر مستقر شده است.

۱۵:۲۵

سازمان مدیریت بحران: ۴۳۲ نفر کشته و ۷ هزار و ۸۱۷ مجروح زلزله در غرب کشور

براساس اعلام سازمان مدیریت بحران کشور، شمار کشته شدگان زلزله در غرب ایران به ۴۳۲ نفر رسید. اورژانس هم تعداد مجروحان را ۷ هزار و ۸۱۷ نفر اعلام کرد.

۱۵:۱۵

پس لرزه ها در کرمانشاه همچنان ادامه دارد؛ ۲۱۶ مورد پس لرزه تا ظهر امروز

فرهاد فروزی با اشاره به زمین لرزه بزرگ هفت و سه دهم ریشتری شب ۲۱ آبان ماه ازگله اظهار داشت: این زمین لرزه در ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه شب رخ داد.

مسئول شبکه لرزه نگاری کرمانشاه با ابراز اینکه پس لرزه های این زلزله ممکن است تا چندین ماه ادامه داشته باشد گفت: بزرگترین پس لرزه به بزرگی چهار و هفت دهم ریشتر ثبت شده است.

فروزی با بیان اینکه تا ساعت یک بعد از ظهر امروز ۲۱۶ مورد پس لرزه ثبت شده است، عنوان کرد: روز گذشته ۲۲ آبان ماه ساعت ۷:۵۰ صبح، ساعت ۱۲:۴۹ دقیقه ظهر و ۱۶:۴۲ بعد از ظهر زلزله هایی با بزرگی چهار و هفت دهم ریشتر ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه به هیچ عنوان زلزله قابل پیش بینی نیست اضافه کرد: تا چند روز آینده از شدت پس لرزه ها کاسته می شود.

۱۵:۱۵

شمار کشته های زلزله استان کرمانشاه افزایش می یابد

روابط عمومی پزشکی قانونی استان از دفن بی مجوز حداقل پنجاه جان باخته زلزله خبر داد که در آمارهای کشته شدگان زلزله استان کرمانشاه نیامده است.

محمدعلی منشی زاده افزود: مسائلی همچون ناراحتی از دست دادن عزیزان و ناآگاهی نسبت به قانون سبب شده برخی از کشته شدگان بدون مجوز از پزشکی قانونی دفن شوند.

۱۵:۱۱

گفته می شود به بیمارستان های کشور اعلام شده حتی اگر حال عمومی بیمار بستری شده بهبود یافت، برای ایجاد شرایط بهتر اندکی در بیمارستان بیش تر بمانند.

در همین حال گفته شده است، برای بازگشت زلزله زدگان از بیمارستان به محل زندگی خود تمامی هزینه ها ۱۰۰% بر عهده دولت می باشد

۱۵:۱۰

نوبخت: کسی از تیم امداد و نجات را ندیدیم

نوبخت: ما حتما فردا در مجلس با دستگاه هایی که کوتاهی در عدم استقرار انجام دادند برخوررد می کنیم. نیم ساعتی است که از تیم امداد و نجات کشور کسی را نمیبینیم و این مساله به اطلاع رئیس جمهور خواهد رسید

۱۲:۳۴

اطلاعیه دفتر آیت الله سیستانی درباره کمک به زلزله زدگان

دفتر آیت الله سیستانی اجازه داد تا مقلدین ایشان در صورت تمایل نصف سهم امام (ع) را به آسیب دیدگان زلزله اختصاص دهند.

به گزارش تسنیم، دفتر آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق ضمن همدردی با زلزله زدگان غرب ایران اعلام کرد که مقلدین آیت الله سیستانی می توانند نصف سهم امام (ع) را به آسیب دیدگان زلزله اختصاص دهند.

تعداد مصدومین زلزله در استان کرمانشاه به ۷۴۶۰ نفر رسید

۱۲:۲۷

تعداد مصدومین زلزله در استان کرمانشاه به ۷۴۶۰ نفر رسید

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: تعداد مصدومین حادثه در حال حاضر به ۷۴۶۰ نفر رسیده است و با همت و تلاش کادر درمان تاکنون ۴۳۱۳ نفر به صورت سرپایی درمان شده اند.

وی گفت: خوشبختانه ۷۲۰ نفر از مصدومان زلزله غرب کشور با حال مساعد مرخص شده اند و ۹۶۰ مصدوم در حال حاضر بستری هستند.

۱۲:۰۵

مرگ ۲۱ دانش آموز در زلزله غرب کشور

۲۱دانش آموز در زلزله غرب کشور جان باختند/ ۲۰ فرهنگی آسیب دیدند/ اعزام بازرس ویژه برای اجرای برنامه فوری بازسازی مدارس/ ۲۰ فرهنگی آسیب جسمی دیده اند.

۴۴ واحد مدرسه تخریب شده اند که به دلیل آسیب جدی نمی توان از آنها فعلا استفاده کرد و باید فعلا با دوشیفت کردن مدارس و تهیه کانکس، دانش آموزان را آموزش دهیم.

۱۱:۳۵

آخرین آمار زلزله در غرب کشور: ۴۳۰ کشته و ۷۴۶۰ مجروح

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان باختگان زلزله این استان را ۴۳۰ نفر اعلام کرد:

سرپل ذهاب: ۳۱۷

اسلام آباد غرب: ۲۳

کرند: ۱۴

قصر شیرین: ۲۸

جوانرود: ۳

ثلاث: ۱۵

معاینه شده توسط پزشکی قانونی کرمانشاه: ۲۷

صحنه: ۳

۱۱:۲۴

رییس جمهور وارد سرپل ذهاب شد

رییس جمهور روز سه شنبه در جریان سفر به استان کرمانشاه برای بازدید از مناطق زلزله زده وارد شهرستان سرپل ذهاب شد.

۱۱:۲۴

شرط پرداخت وام های ویژه به زلزله زدگان

کرباسیان، وزیر اقتصاد طی نامه ای خطاب به معاون امور بانکی و بیمه ای خود اعلام کرد که با همکاری بیمه مرکزی، بانک ها، بیمه های دولتی و نیمه دولتی ضمن تشکیل کمیته پیگیری و رسیدگی نسبت به تسریع در ارائه خدمات و اعطای تسهیلات لازم به اسیب دیدگان سریعا اقدام کنند.

وی همچنین تاکید کرد که بانک های عامل مشمول این دستور مکلفند در خصوص افراد و شرکت هایی که در این حادثه دچار ضایعه جانی و یا خسارت مالی شده اند تا بازگشت به حالت عادی نسبت به هرگونه اقدام پیگیری جهت وصول مطالبات و یا موارد مشابه دستور توقف را صادر کنند. بنابراین با این دستور وزیر اقتصاد آسیب دیدگان مناطق زلزله زده تا وقتی که شرایط عادی آنها مهیا نشده این امکان را دارند که پرداخت مطالبات را با تاخیر انجام دهند.

اما این که قرار باشد تسهیلاتی از سوی شبکه بانکی برای کمک به زلزله زدگان و بازسازی محل مسکونی آنها در نظر گرفته شود، موضوعی است که فعلا در این رابطه هیچ تصمیم جمعی گرفته نشده است.

آن طور که جمشیدی – دبیر کانون بانک های خصوصی – در این باره به ایسنا توضیح داده فعلا بانک ها هر کدام براساس تمایل و امکانات خود برای کمک به زلزله زدگان وارد شده اند و سعی بر این بود تا بتوان خدمات بانکی را در این مناطق در روال معمول انجام داد و دچار قطعی و یا مشکلی نباشد.

۱۰:۴۳

رییس جمهور در کرمانشاه: دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان وارد عمل شده است

رییس جمهور با تاکید بر اینکه "همه مردم ایران در کنار کرمانشاه هستند"، به آسیب دیدگان از زلزله اطمینان داد که دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان ، وارد عمل شده و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش خواهد کرد تا این معضل را حل و فصل کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که برای بازدید از مناطق زلزله زده صبح سه شنبه وارد کرمانشاه شد، به خبرنگاران گفت: دیدار با مردم قهرمان کرمانشاه همیشه جزو آرزوهای من بود اما دلم نمی خواست در چنین شرایطی باشد که مردم امروز غم دار و دچار مصیبت باشند و امیدواریم در روزهای خوش و افتتاح طرح ها خدمت مردم عزیز و قهرمان این دیار بیاییم که همواره مرزبان خوبی برای کشور عزیز ایران بودند.

رییس جمهور با ابراز تسلیت به خانواده هایی که عزیزان خود را در این زلزله از دست دادند و آرزوی سلامتی برای مجروحان گفت: این درد و رنجی برای همه ایرانیان بود و به نمایندگی از ملت ایران به مردم کرمانشاه تسلیت گفته و به آنان می گویم که همه مردم ما در کنار کرمانشاه هستند.

روحانی با تاکید بر اینکه "هیچ ایرانی نیست که امروز به فکر مردم کرمانشاه نباشد"، اظهارداشت: کسانی که اقوام و بستگان خود را از دست داده اند و آنهایی که در بیمارستان ها بستری هستند و خانه و زندگی خودشان را از دست داده اند، همه باید در کنار یکدیگر برای رفع این معضلات تمام توانمان را بکار بگیریم.

رییس جمهور با قدردانی از ملت ایران به خاطر همدلی و کمکهایشان گفت: باید از همه ملت ایران اعم از دولتی ، نظامی اعم ارتش ، سپاه و بسیج ، هلال احمر ، نهادهای امدادی ، بنیاد مسکن و وزارتخانه های بهداشت ، کشور ،راه و نیرو و همه آنهایی که تلاش کردند در این روزها مشکل آب، برق و جاده ها را حل کنند و مردم را از زیر آوارها نجات دهند و به بیمارستان ها برسانند و همچنین از امداد هوایی تشکر کنم. هواپیماها و هلی کوپترها در این روزها تلاش فوق العاده ای انجام دادند و اگر پرواز این بالگردها در دیروز و امروز نبود مسلما روند کمک رسانی خیلی سخت تر و مشکل تر می شد.

روحانی همچنین از همه کشورهای همسایه مان و از همه کشورهایی که در این حادثه با ملت ایران ابراز همدردی ، تشکر و سپاسگزاری نمود.

رییس جمهور با بیان اینکه مسوول اصلی بازسازی بنیاد مسکن است، گفت: خواهش می کنم همه مقامات دولتی و نظامی و همه خیرین و سمن های مردمی به بنیاد مسکن کمک کنند و کار جداگانه ای انجام ندهند البته برای خدمات مدرسه و غیره می توانند برنامه ریزی و تلاش نمایند.

روحانی با اشاره به اینکه مردم باید خانه هایشان را بازسازی کنند و دولت باید کمک بلاعوض و وام را در اختیار آنها قرار دهد، اظهارداشت: دولت در این روند تسریع خواهد کرد تا در حداقل زمان ممکن کار انجام شده و مردم آسیب دیده از زلزله بتوانند سامان پیدا کنند.

رییس جمهور افزود: برای مجروحین این حادثه از خداوند بزرگ شفای عاجل و برای همه مصیبت دیدگان از خداوند تقاضای صبر و اجر می کنم و می دانیم که دلگرمی همه مردم به رحمت خداوند است و بی تردید خداوند مردم را تنها نخواهد گذاشت، مردم، دولت و نیروهای مسلح با همه توان در کنار مردم خواهند بود.

۴۲۳ کشته و ۷۱۵۶ مصدوم تا این لحظه

۰۹:۵۲

شمار کشته ها و مصدومان براساس اعلام مسئولان تا صبح سه شنبه در استان کرمانشاه ۴۲۳ کشته و ۷۱۵۶ مصدوم است و اکنون مسئولان برای بررسی وضعیت و برنامه ریزی در منطقه حضور دارند.

عزیمت هیات ویژه از سوی رهبر انقلاب به کرمانشاه

۰۹:۴۹

هیاتی ویژه به سرپرستی حجت الاسلام و المسلمین معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر از سوی مقام معظم رهبری برای بازدید از مناطق زلزله زده امروز(سه شنبه) وارد کرمانشاه شد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی نماینده رهبر انقلاب در جمعیت هلال احمر، به منظور بازدید از مناطق زلزله زده و بررسی روند خدمت رسانی به زلزله زدگان در راس هیاتی از سوی دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به کرمانشاه رفته تا از نزدیک روند ارائه خدمات و فعالیت های امدادی را ارزیابی کند. نماینده ویژه مقام معظم رهبری همچنین در جمع مصیبت دیدگان و زلزله زدگان حاضر خواهد شد تا با بازدید از مناطق خسارت دیده، به بررسی وضعیت موجود و مشکلات آنها بپردازد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی نماینده مردم شریف استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری و تعدادی از مسئولان جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام والمسلمین معزی را در این سفر همراهی می کنند.

رئیس جمهور وارد کرمانشاه شد

۰۹:۴۷

رییس جمهور صبح سه شنبه برای بازدید از مناطق زلزله زده و نظارت و بررسی بر روند امداد رسانی به زلزله زدگان در شهرهای استانهای غربی کشور و دیدار با مردم و آسیب دیدگان، وارد کرمانشاه شد.

حسن روحانی در بدو ورود به فرودگاه از سوی وزیر کشور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار و جمعی از مسئولان ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت. رییس جمهور قرار است برای بازدید از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و دیدار با مردم و آسیب دیدگان زلزله، عازم این مناطق شود.

همچنین قرار است جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور مسوولان دستگاه های ذیربط به ریاست رییس جمهور در کرمانشاه برگزار شود.

رییس دفتر رییس جمهور، وزرای نفت و راه و شهرسازی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس بنیاد مسکن انقلاب و معاون پارلمانی رییس جمهور، دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

پیام تسلیت پاپ فرانسیس

۰۹:۳۵

پاپ فرانسیس رم با ملت ایران و عراق و آسیب دیدگان زلزله یکشنبه ابراز همدردی کرد. سخنگوی دولتی مقدس کاردینال ایتالیایی پیترو پارولین این پیام را به مقامات دول خاور میانه ارسال کرد.

پارولین به نقل از پاپ گفت: پاپ فرانسیس از صمیم قلب به خاطر زمین لرزه ای که در عراق و ایران خرابی به بار آورده اندوهگین شده و به تمام کسانی که این اندوه را تحمل می کنند صبر و آرامش آرزو می کند.»

وی همچنین قول داد که برای آرامش روح جان باختگان دعا کرده و برکت الهی را برای بازماندگان طلب کند.

زلزله در مرز ایلام و لرستان

۰۸:۳۴

زلزله به بزرگی ۴.۳ ریشتر صبح امروز مرز استان های لرستان و ایلام را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، جزییات این زمین لرزه ۴.۳ ریشتری به شرح زیر است:

بزرگی: ۴.۳

محل وقوع: مرز استان های لرستان و ایلام - حوالی کوهدشت (لرستان)

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸:۱۵

طول جغرافیایی: ۴۷.۵۶

عرض جغرافیایی: ۳۳.۸۴

عمق زمین لرزه: ۱۰ کیلومتر

نزدیک ترین شهرها:

۳۴ کیلومتری کوهدشت (لرستان)

۴۱ کیلومتری درب گنبد (لرستان)

۴۴ کیلومتری هفت چشمه (لرستان)

نزدیکترین مراکز استان:

۷۰ کیلومتری کرمانشاه

۸۳ کیلومتری خرم آباد

احتمال افزایش کشته ها تا ۱۰ درصد

۰۸:۳۲

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفت: آب و برق بیشتر مناطق زلزله زده استان وصل شده است.

رضا محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تعداد کشته ها به ۴۰۷ نفر و تعداد زخمی ها نیز به ۶۷۰۰ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه احتمالا هنوز عده ای زیر آوار هستند، یادآوری کرد: احتمالا تعداد کشته شدگان این حادثه تا ۱۰ درصد دیگر بیشتر شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه اظهار کرد: آب و برق اکثر مناطق زلزله زده وصل شده، اما در سرپل ذهاب فقط معابر روشنایی دارند و برق سایر مناطق نیز به زودی وصل خواهد شد.

محمودیان تصریح کرد: آب نیز در شبکه وجود دارد، اما برای اینکه ممکن است برخی منازل دچار شکستگی لوله شده باشند و با وصل شدن آب وارد خانه مردم شود، هنوز آب منازل مسکونی برقرار نشده است.

تشکر ظریف از پیشنهادهای کمک بین المللی

۰۸:۳۰

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییترش نوشت: «تصاویر دلخراشی از خسارات زلزله و کشته شدن افراد در کرمانشاه و عراق دیدم. از جامعه ی بین الملل به خاطر ابراز همدردی ها و پیشنهاد کمک شان ممنونیم. در حال حاضر کشورمان توانایی مدیریت بحران را به وسیله منابع داخلی دارد. بابت تمام پیشنهادهای کمک بسیار متشکریم و شما را در جریان اخبار مربوطه قرار می دهیم.»

همدردی وزارت خارجه امریکا با زلزله زدگان

۰۱:۲۱

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای با خانواده های جانباختگان و آسیب دیدگان زلزله دیشب در ایران و عراق ابراز همدردی کرد.

زلزله ۳ ریشتری ازگله را لرزاند

۰۰:۵۲

زلزله ۳ ریشتری ازگله واقع در استان کرمانشاه را لرزاند. این زلزله ساعت ۲۳:۴۹:۵۹ و در عمق ۸ کیلومتری زمین به وقوع پیوست.

اتمام نشت یابی گاز بخشی از سرپل ذهاب

۰۰:۰۸

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران از به مدار آمدن پالایشگاه ایلام خبر داد نشت یابی گاز بخشی از سرپل ذهاب به اتمام رسیده است. به گفته وی بخشی از لوله فلر این پالایشگاه آسیب دیده بود که به دلیل رعایت نکات ایمنی فعالیت این پالایشگاه برای ساعتی متوقف شد اما از ساعت ۱۸ امروز مجددا این پالایشگاه به مدار آمد.

علی دایی پیشقدم شد

۰۰:۰۲

علی دایی با انتشار پستی اینستاگرامی از مردم درخواست کرد تا به زلزله زدگان کرمانشاه کمک کنند. او برای کمک به زلزله زدگان شماره تلفنی را معرفی کرده تا اشخاصی که قصد کمک کردن دارند از این طریق اقدام کنند.. در کپشن پست دایی آمده است: «دوستان عزیز، برای سهولت در امر یاری رسانی، لطفا فقط عزیزانی که قصد شرکت در این عمل خدا پسندانه و کمک به هموطنان را دارند با شما ذکر شده تماس بگیرند.»

شهرداری تهران پذیرای خانواده مصدومان زلزله

۲۳:۵۸

شهرداری تهران اعلام کرد که همراه سراهای سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تمام ظرفیت، پذیرای خانواده مصدومان زلزله است که به بیمارستان های تهران اعزام شده اند. سازماندهی یک تیم بزرگ مددکاری اجتماعی متشکل از کارشناسان متخصص جهت ارایه مشاوره از دیگر خدمات شهرداری تهران خواهد بود.

همراه سرا، مهمانسرایی است که توسط شهرداری تهران برای پذیرایی از خانواده های کم توان غیر تهرانی که در بیمارستان های تهران بستری هستند راه اندازی شده است.

عملیات امداد و جستجو تقریبا تمام شده است

۲۳:۳۸

رییس اورژانس کشور گفت: در حال حاضر تقریبا عملیات امداد و نجات و انتقال مصدومان پایان یافته است.

پیرحسین کولیوند که در مناطق زلزله زده حضور دارد، با اشاره به راه اندازی بیمارستان های صحرایی از طرف نهادهای مختلف در مناطق زلزله زده اظهار کرد: تقریبا عملیات امداد و جست وجو تمام شده و فردا کار تکمیل بیمارستان های صحرایی انجام می شود. در حال حاضر نیز دارو، تجهیزات و دپوی خون به اندازه کافی وجود دارد. فردا کار سرکشی به روستاها و اقدامات لازم برای مصدومان سرپایی انجام می شود. همچنین تیم های بهداشت محیط و سلامت روان نیز مستقر می شوند.

پست اینستاگرامی روحانی

۲۳:۳۲

رییس جمهوری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: حادثه تلخ زلزله در غرب کشور و استان کرمانشاه و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان، همه ملت ایران را غم زده و ناراحت کرد.

هیچ سدی آسیب ندیده

۲۳:۲۸

نماینده وزارت نیرو در شورای مدیریت بحران کرمانشاه اعلام کرد که تا شعاع ۱۲۵ کیلومتری کانون زمین لرزه در کرمانشاه هیچ سدی آسیب ندیده است.

اعزام ۴۰ گروه روانپزشکی به منطقه

۲۲:۲۸

قائم مقام وزیر بهداشت از آغاز بازسازی بیمارستانهای مناطق زلزله زده از فردا سه شنبه خبر داد.

دکتر ایرج حریرچی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کرمانشاه آخرین آمار مجروحان زلزله کرمانشاه را ۷۱۵۶ نفر اعلام و گفت از این تعداد ۴۳۱۳ نفر سرپایی درمان شدند و ۶۲۵ نفر نیز که بستری بودند، مرخص شده اند. همچنین ۱۱۹ نفر از مصدومان با هواپیما به بیمارستان دیگر استان ها منتقل شده اند و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر هم امشب منتقل خواهند شد. ۷۴ دستگاه آمبولانس و ۱۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز تاکنون به استان اعزام شده است. به گفتهقائم مقام وزیر بهداشت ۴۰ گروه روانپزشکی جهت تسکین بازماندگان هم به استان اعزام شده است.

دولت عزای عمومی اعلام کرد

۲۲:۲۶

فردا در سراسر کشور عزای عمومی اعلام شد.

هیئت دولت با صدور بیانیه ای ضمن تسلیت حادثه تلخ و اندوهبار زلزله غرب کشور و ابراز همدردی با خانواده قربانیان و آرزوی سلامتی برای مجروحان این حادثه، فردا (سه شنبه بیست و سوم آبان ماه) را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.

متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

« و بشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انا لله و انا الیه راجعون »

حادثه تلخ و اندوهبار زلزله غرب کشور که جان باختن و مجروح شدن و بی خانمانی تعدادی از هموطنانمان در این منطقه و خصوصا مردم صبور استان کرمانشاه را در پی داشت، مایه تاسف و اندوه فراوان ملت ایران شد.


مشاهده در وبسایت منبع