مراقب باشیم اعتماد اجتماعی در زمان بحران ضربه نخورد

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به وقوع زلزله کرمانشاه، تاکید کرد: در شرایط بحران، ایجاد هرگونه شایعه و تخریب نهادها، ارگان ها و سازمان های کمک رسان، منجر به ایجاد اضطراب و در نهایت بی اعتمادی در سطح جامعه آسیب دیده و زمینه ساز آسیب های روانی در آینده ...

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به وقوع زلزله کرمانشاه، تاکید کرد: در شرایط بحران، ایجاد هرگونه شایعه و تخریب نهادها، ارگان ها و سازمان های کمک رسان، منجر به ایجاد اضطراب و در نهایت بی اعتمادی در سطح جامعه آسیب دیده و زمینه ساز آسیب های روانی در آینده می شود.

به گزارش ایسنا، سیدحمید جمال الدینی در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد شایعه را یکی از مواردی دانست که در زمان وقوع حوادث طبیعی بسیار آسیب زا است.

جمال الدینی با تاکید بر اینکه نهادهای کمک رسان در منطقه تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات آسیب دیدگان به کار بسته اند، افزود: تخریب نهادهای امدادرسان و نقض تلاش های دیگر نهادها تنها منجر به ایجاد اضطراب و ناامنی در جامعه آسیب دیده و در نهایت بی اعتمادی، بدبینی و اضطراب بیشتر در سطح جامعه می شود.


جای بحث تخصصی علمی در کانال های فضای مجازی نیست


معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با بیان اینکه اعتماد مردمی، سرمایه اجتماعی محسوب می شود، افزود: اگر اعتماد مردمی و در نتیجه سرمایه اجتماعی افزایش پیدا کند، مدیریت بحران سهل تر می شود و به عکس، هر چه اعتماد مردمی کمتر و مشارکت کمتر شود، مدیریت بحران، زمان بر و با هزینه و عوارض بیشتری همراه خواهد بود.


جمال الدینی با اشاره به لزوم رعایت اصول اخلاقی در تهیه عکس، گزارش، مستند و ...از مردم بحران زده تاکید کرد: باید امید را به جامعه تزریق کنیم چرا که ایجاد یاس و ناامیدی منجر به ایجاد اختلافات قومی و مذهبی و ... میان مردم و آسیب به وحدت جامعه و همچنین ایجاد زخمی می شود که التیام آن بعضا چندین سال طول می کشد.


وی با تاکید بر اینکه امروز، فرصت مناسبی برای عبرت آموزی و نقد مشکلات پیش آمده همچون مقاوم نبودن ساختمان ها، و ... نیست، افزود: در حادثه پلاسکو، شعار جامعه این بود که پلاسکو را فراموش نکنیم اما یک هفته بعد از وقوع این حادثه هیچگونه تغییر و اقدام عملی در رفتار مردم دیده نشد؛ در اوج فاجعه نقد می کنیم که باید ساختمان ها را ایمن کنیم، اما یک هفته بعد هیچ تغییر رفتاری نشان نمی دهیم؛ مردم ما همبستگی خوبی دارند اما پیوستگی خوبی ندارند و یکی از ایرادتی که وجود دارد عبرت آموزی و طرح مشکلات در فضای مجازی است، که در حال حاضر نتیجه مثبتی به همراه ندارد.


جمال الدینی تاکید کرد: همزمانی وقوع زلزله‌ای با این بزرگای و شدت و وسعت، توسعه دسترسی مردم به فضای مجازی و اینترنت پرسرعت، اولین تجربه در کشور ما محسوب می شود که این همزمانی نیازمند بررسی فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی در آینده و با انجام پژوهش های علمی و استاندارد است.


مشاهده در وبسایت منبع