ایجاد صندوق خرد روستایی در سه شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از اجرای طرحی به منظور توانمند سازی زنان روستایی در تشکیل صندوق های خرد در سه شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: هدف از اجرای طرح، توانمندسازی مالی و مهارتی زنان برای شروع فعالیت های کم آب بر و کاهش اتکای خانوارهای روستایی ...

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از اجرای طرحی به منظور توانمند سازی زنان روستایی در تشکیل صندوق های خرد در سه شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: هدف از اجرای طرح، توانمندسازی مالی و مهارتی زنان برای شروع فعالیت‌های کم آب بر و کاهش اتکای خانوارهای روستایی به منابع درآمدی حاصل از کشاورزی است.

به گزارش ایسنا ابوالفضل آبشت از اجرای طرحی به منظور توانمندسازی زنان روستایی در تشکیل صندوق‌های خرد در سه شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: هدف از اجرای طرح صندوق خرد زنان روستایی در سایت‌های پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» را توانمندسازی مالی و مهارتی زنان برای شروع فعالیت های کم آب بر و کاهش اتکای خانوارهای روستایی به منابع درآمدی حاصل از کشاورزی است.

وی افزود: در این طرح توانمندسازی تلاش می‌شود تا ضمن کاهش وابستگی خانوارهای روستایی به منابع درآمدی حاصل از کشاورزی، زمینه تلاش عمومی در راستای احیای دریاچه ارومیه نیز محقق شود.

آبشت با یادآوری این موضوع که اجرای طرح آزمایشی حمایت از تشکیل صندوق خرد زنان روستایی سال ۹۵ در سه شهرستان بناب، مهاباد و ارومیه با همکاری طرح حفاظت از تالاب‌های ایران و ادارات کل حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و سازمان‌های مردم نهاد محلی استان های آذربایجان غربی و شرقی آغاز شد، خاطرنشان کرد: به دنبال اجرای این طرح در روستای قره چپق بناب  ۵۱ نفر از زنان روستایی فعالیت خود را در زمینه گلیم و قالی بافی، بسته بندی و فرآوری محصولات خشکبار و برپایی آموزشگاه آغاز کردند.

وی ادامه داد: در همین روستا و در قالب همین طرح، ۳۰ نفر از اعضا، موفق به دریافت جمعاً ۱۱ میلیون تومان وام از محل صندوق‌ شدند و تعداد دیگری از زنان این روستا موفق به امضای توافق نامه با دهیاری بناب برای اجرای طرح تفکیک پسماند در سطح روستا شدند.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران افزود: در روستای خورخوره مهاباد ۴۸ نفر از بانوان با راه اندازی کارگاه‌های خیاطی، تولید مواد لبنی، صنایع دستی و قالی توانستند علاوه بر کسب مهارت، مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای را نیز در برخی از گروه ها دریافت کنند. اعضای این صندوق که در مجموع ۲۸ نفر هستند، موفق به دریافت جمعا ۱۴ میلیون تومان وام از محل صندوق شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام) آبشت اشاره ای هم به اقدام های صورت گرفته در روستای صفرقلی خان ارومیه ذیل اجرای این طرح کرد و گفت: ۱۶ نفر با گذراندن دوره‌های آموزشی تولید مواد لبنی، شیرینی پزی، تولید گیاهان دارویی و کارآفرینی علاوه بر یادگیری و کسب مهارت موفق به دریافت ۵ میلیون تومان وام از محل صندوق‌ شدند که البته این وام توسط ۹ نفر از اعضا اخذ شد.  

انتهای پیام


مشاهده در وبسایت منبع