ماجرای حضور محمدرضا پهلوی و فرح در میان زلزله زدگان چیست؟/ وقتی طبس زلزله آمد اشرف از شاه مژدگانی خواست!

روزنامه کیهان نوشت: در همین چند روز اخیر و در شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام، تصویری منتشر شده که حاکی از حضور محمدرضا پهلوی به همراه فرح دیبا در میان مردم زلزله زده طبس در سال ۱۳۵۷ است و به واسطه همین عکس، این چنین القا می کنند که شاه در زلزله طبس میان مردم رفت اما اصل ...

روزنامه کیهان نوشت: در همین چند روز اخیر و در شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام، تصویری منتشر شده که حاکی از حضور محمدرضا پهلوی به همراه فرح دیبا در میان مردم زلزله زده طبس در سال ۱۳۵۷ است و به واسطه همین عکس، این چنین القا می کنند که شاه در زلزله طبس میان مردم رفت اما اصل ماجرا چه بوده است؟
به گزارش روزپلاس ، بعد از حادثه خونین هفده شهریور پنجاه و هفت و کشتار گسترده مردم تهران در میدان شهدا (ژاله سابق)، رژیم پهلوی با انتقادات و مشکلات گسترده ای روبرو می شود به نحوی که هیچ کس از درون رژیم مسئولیت حادثه هفدهم شهریور را قبول نمی کند، در همین اثنا، زلزله طبس در بیست و پنجم شهریور اتفاق می افتد و بهترین فرصت برای رژیم پهلوی در جهت سرگرم کردن انقلابیون و مردم خشمگین به وجود می آید، اما اینکه شاه و دربار پهلوی چه استفاده از زلزله طبس کردند و چه تفکری درباره کشته شدن مردم ایران در زلزله طبس داشتند، موضوعی است که باید به آن اشاره شود.

«آلبرتو بلیجی» یکی از روزنامه نگارانی که شرحی درباره زندگی اشرف نوشته، به وی لقب «ام الفساد» داده است؛ وی در قسمتی از شرح حال اشرف، در کتاب «زندگی و عیاشی های اشرف» درباره گفت وگوی وی با محمدرضا درباره زلزله طبس اشاره می کند. بلیجی در ادامه از شادی «اشرف» از وقوع زلزله در «طبس» خبر می دهد و نوار مکالمه «اشرف» و «محمدرضا» که از طریق رابط خود در ساواک به دست آورده را بازگو می کند، جایی که اشرف در کمال شقاوت و بی رحمی حادثه زلزله طبس را به برادر تاجدارش تبریک می گوید:

«اشرف: داداش من برای شما یک خبر خوب دارم، یک مژده...
شاه: چیه این خبر؟ چی شده؟!
اشرف: (با هیجان) زلزله اومده، طبس با خاک یکسان شده...
شاه (با تعجب): این که مژده نداره!
اشرف: چرا مژده نداره داداش؟! کشتار آنقدر زیاده که هم مذهبی ها و هم کمونیست ها چه بخواهند چه نخواهند باید به آنها برسند...
شاه (کمی خوشحال): مگر چقدر کشته شدند؟
اشرف: خیلی، خیلی زیاد (با هیجان) داداش تو خوشحال نیستی؟
شاه (مایوس): نه گمان نمی کنم با خبر این زلزله شورش متوقف بشه... ولی تو راست میگی، زلزله همه رو مشغول می کنه، ما می تونیم فوری دست به کار بشیم.
اشرف (با خوشحالی): دیدی گفتم داداش...
شاه: خبر کی به تو رسید؟
اشرف (با هیجان): همین الان، مژده هم دادم، شما هم باید به من مژدگانی بدهید.»

بعد از این خبر بود که محمدرضا شاه بعد از اعلام عزای عمومی همراه با دوربین های تلویزیونی به طبس رفت تا علاوه بر گمراه ساختن افکارعمومی، با نمایش صحنه های تلویزیونی دلجویی از زلزله زدگان، ضلع سوم مثلث شوم خود یعنی تزویر را نیز تکمیل نماید و مردم را برای مدتی از تظاهرات انقلابی منصرف کند و فرصتی برای تجدید قوا و تجدید آرایش سیاسی-نظامی فراهم نماید.

اما امام خمینی پس از این اقدام رژیم، از نجف پیامی صادر نموده و ضمن احساس همدردی با زلزله زدگان و فراخوان جهت کمک به آنها، به افشای ماهیت رژیم شاه پرداختند.

مشاهده در وبسایت منبع