۷ زن و مرد قربانی قاتل نامرئی

- حوادث گازگرفتگی در کشور همچنان قربانی می گیرد و در روزهای گذشته و تنها در کمتر از ۴۸ ساعت ۷ زن و مرد بر اثر گازگرفتگی جان باختند و عده زیادی نیز راهی بیمارستان شدند.

بی توجهی به هشدارهای کارشناسان، عدم رعایت اصول ایمنی و استفاده از لوازم گرمایشی ناایمن دست به دست هم داده تا در روزهای گذشته افراد زیادی در سراسر کشور با خطر گازگرفتگی روبه رو شوند. در این میان شانس با برخی یار بوده و آنها از خطر مرگ حتمی نجات یافتند اما متاسفانه برخی دیگر پیش از اینکه فرصتی برای نجات یابند، جانشان را از دست دادند.
به گزارش همشهری، تنها در کمتر از ۴۸ساعت در شهرهای مختلف کشور ده ها نفر گرفتار گازگرفتگی شدند که در این میان ۷نفر از آنها جانشان را از دست دادند. نخستین حادثه شامگاه سه شنبه گذشته و در شهرستان پلدشت در آذربایجان غربی رخ داد. آن شب ۲نگهبان شرکت مجری طرح تبدیل آبیاری سنتی به بارانی، برای فرار از سرمای استخوان سوز منطقه تصمیم عجیبی گرفتند. آنها برای گرم کردن چادری که قرار بود شب را در آن سر کنند، از زغال استفاده کردند و به تصور اینکه زغال دود ندارد و باعث خفگی شان نخواهد شد، منتقلی پر از زغال را به داخل چادرشان بردند. حال آنکه سوختن ناقص کربن باعث تولید گاز منواکسید کربن می شود و از آنجا که این گاز بی رنگ و بی بو است، هر دو نگهبان بی آنکه متوجه شوند دچار گازگرفتگی شده و جانشان را از دست دادند.

  • مرگ در دفتر وکالت
کمتر از ۲۴ساعت پس از نخستین حادثه و در شامگاه چهارشنبه از شهرستان میاندوآب خبر رسید که ۲نفر در یک دفتر وکالت در این شهر دچار گازگرفتگی شده و جانشان را از دست داد. ماجرا از این قرار بود که آن شب یک وکیل ۳۲ساله و منشی جوانش در حال کار در دفترشان بودند و این در حالی بود که برای گرم کردن دفتر از یک بخاری بدون دودکش استفاده کرده بودند. آنها برای فرار از سرما همه درزها و راه های ورود هوا را نیز مسدود کرده بودند که همین کار باعث شده هر دو بی آنکه متوجه شوند، دچار گازگرفتگی شده و پیش از اینکه موفق شوند جانشان را نجات دهند، به کام مرگ فرو روند. وقتی اجساد این دو نفر به پزشکی قانونی منتقل شد، کارشناسان علت مرگ آنها را گازگرفتگی اعلام کردند.

  • مرگ زن و مرد جوان
اما در شهرهای شمالی کشور نیز گاز منواکسیدکربن قربانی گرفت. حوالی ظهر چهارشنبه به ماموران اورژانس خبر رسید که در خانه ای در روستای ورازده سفلی در حوالی چمستان زن و مرد جوانی دچار گازگرفتگی شده اند. وقتی امدادگران در محل حادثه حضور یافتند مشخص شد که مرد ۳۵ساله و زنی ۲۵ساله در این خانه دچار گازگرفتگی شده و هر دو جانشان را از دست داده اند. این اما تنها ماموریت امدادگران اورژانس مازندران در آن روز نبود. چرا که در شهرستان نکا نیز ۸ نفر در اثر استنشاق گاز منواکسید کربن دچار مسمومیت شده بودند که خوشبختانه با حضور اورژانس به بیمارستان منتقل شدند. آنها ۶زن به همراه یک نوزاد دختر ۳ ماهه و یک نوزاد پسر ۴ ماهه بودند که در خانه شان دچار گازگرفتگی شده بودند اما با انتقال به بیمارستان از خطر مرگ نجات یافتند.

  • گازگرفتگی در تالار عروسی
شامگاه چهارشنبه در پایتخت نیز حادثه ای رخ داد که جان ۱۴نفر از مهمانان یک جشن عروسی را تهدید کرد. به گفته مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس، ساعت ۲۰:۱۳حادثه ای در یک تالار به اورژانس اعلام شد. با حضور امدادگران معلوم شد که نشت گاز منواکسید کربن باعث مسمومیت تعدادی از افراد حاضر در عروسی شده است. تمامی این افراد که ۱۴نفر بودند با آمبولانس به بیمارستان شفا پردیس منتقل شدند و از خطر مرگ گریختند.

  • نجات یک خانواده
نقص در دودکش های بخاری و آبگرمکن دیواری و استفاده از دودکش های آکاردئونی به جای دودکش های مناسب و نبود راه مناسب برای ورود هوا به داخل منزل ازجمله دلایلی بود که اعضای یک خانواده ۳نفره در تهران را تا یک قدمی مرگ برد. این حادثه در منطقه کیانشهر رخ داد و آتش نشانان ایستگاه ۲۱ تهران را به محل حادثه که یک ساختمان مسکونی چهارطبقه بود کشاند. حادثه در واحد طبقه اول رخ داده بود و به گفته جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی، در این حادثه زن و مرد جوان به همراه دختربچه پنج ساله شان دچار گازگرفتگی شده بودند که با اطلاع بموقع همسایه ها از خطر مرگ نجات یافتند و به بیمارستان منتقل شدند.

  • مرگ با پیک نیک
استفاده از لوازم گرمایشی غیرمجاز ازجمله دلایل گازگرفتگی در نقاط مختلف کشور است. صبح دیروز آتش نشانان تهران در جریان حادثه ای در ولنجک قرار گرفتند و راهی آنجا شدند. حادثه در یک اتاقک ۵متری در طبقه پنجم یک ساختمان ۵طبقه مسکونی رخ داده بود. در این اتاقک مردی ۶۰ساله به همراه پسر ۳۰ساله اش شب ها استراحت می کردند اما برای گرمایش اتاق از ۲کپسول گاز پیک نیک استفاده می کردند.

به گفته سخنگوی آتش نشانی تهران، آنها در نیمه های شب متوجه نشت گاز شده و از خواب بیدار شده بودند اما تنها یکی از پیک نیک ها را خاموش کرده و برای خارج کردن منواکسیدکربن از فضای اتاق اقدامی نکرده و دوباره به خواب رفته بودند تا اینکه هنگام صبح، پسر جوان از خواب بیدار و متوجه می شود که پدرش نفس نمی کشد. وقتی امدادگران اورژانس و آتش نشانی به کمک این مرد رفتند او جان خود را از دست داده بود. جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران به شهروندان توصیه کرد با توجه به فصل سرما، هنگام استفاده از لوازم گرمایشی نکات ایمنی را رعایت کنند چرا که حوادث گازگرفتگی همیشه ناگهانی رخ می دهند و افراد پیش از اینکه متوجه حادثه شوند، ممکن است جانشان را از دست دهند.

مشاهده در وبسایت منبع