چگونه با دوران بازنشستگی کنار بیاییم

مترجم : مینا شهری پس از بازنشستگی، ناگهان تمام برنامه ها تغییر می کند. باید خود را آماده کنید که با ناراحتی های جزئی پس از بازنشستگی کنار بیایید. برای گذران وقت خود برنامه ریزی نمایید. برنامه ریزی به شما کمک می کند که بهتر با این دوران کنار بیایید.

مترجم : مینا شهری پس از بازنشستگی، ناگهان تمام برنامه ها تغییر می کند. باید خود را آماده کنید که با ناراحتی های جزئی پس از بازنشستگی کنار بیایید. برای گذران وقت خود برنامه ریزی نمایید. برنامه ریزی به شما کمک می کند که بهتر با این دوران کنار بیایید. از خود مراقبت کنید، برنامه ی غذایی سالم داشته و به طور مرتب ورزش کنید تا احساس سلامتی و نشاط داشته باشید.
آمادگی احساسی
۱. اندکی ناراحتی کاملا طبیعی است
طبیعی است که اندکی احساس ناراحتی داشته باشید. باید اجازه دهید گذر زمان باعث سازگاری شما با این دوران شود.
شغل هر انسانی اساس زندگی اجتماعی او است. فعالیتی است که همه روزه به آن مشغول است و به موجب آن احساس رضایت از خود دارد. هنگامی که به ناگهان از این موقعیت رها می شوید، ممکن است احساس کنید که تمام این ارتباطات و زندگی اجتماعی را از دست داده اید.
به خودتان یادآوری کنید که این احساس ناراحتی کاملا طبیعی و موقتی است.
۲. رفع خصومت های قدیمی
پس از بازنشستگی، از آنجایی که دیگر مشغله ی کاری ندارید، ممکن است ذهنتان مشکلات و خصومت های قدیمی را مجددا مرور کند. در صورتی که چنین مشکلاتی در زندگی دارید، سعی کنید پس از بازنشستگی زیاد بیکار نمانید و سر خود را با فعالیت های مختلف گرم کنید.
برای رفع خصومتی که با هر یک از دوستان و آشنایان داشته اید، به آن ها نامه بنویسید یا از طریق ایمیل یا برنامه های ارتباطی دیگر با آن ها مکالمه کنید. زیرا گاهی رو به رو شدن با فرد مورد نظر در این شرایط ممکن است مشکل باشد و گفتن بسیاری از حرف ها از طریق نوشتن بسیار ساده تر است.
بدون جبهه گیری، سخنان فرد مقابل را نیز بشنوید. حتی اگر شما مقصر اصلی ماجرا نبوده اید، باز هم عذرخواهی برای رفع خصومت ها مانند آب روی آتش است.
۳. انتظارات نا به جا نداشته باشید
بسیاری از افراد، تصورات غیرواقعی نسبت به دوران بازنشستگی دارند و فکر می کنند که اکنون برای انجام تمام کارهای خود فرصت کافی دارند. اما بیکاری باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود و ممکن است مانعی برای فعالیت های دیگر نیز باشد.
از فعالیت هایی که می خواهید در هفته ها یا ماه های پس از بازنشستگی انجام دهید، فهرستی واقع بینانه تهیه کنید. فهرست خود را بیش از اندازه شلوغ و طولانی نکنید. حتی با وجود تمام فرصت هایی که پیش رو دارید، باز هم شروع هر پروژه ی جدید نیاز به زمان دارد. به یاد داشته باشید که قرار نیست تمام برنامه های معوقه ی این سال ها را طی شش ماه انجام دهید. همچنین برای شروع بسیاری از برنامه ها باید ابتدا آمادگی لازم را در خود ایجاد نمایید.
۴. در مورد هویت جدید خود فکر کنید
هویت بسیاری از افراد به شغل آن ها وابسته است. هنگامی که شاغل هستید، خود را مستقل، موفق و مفید احساس می کنید. ممکن است پس از بازنشستگی به ناگهان خلاء این ویژگی ها را در خود احساس کنید. اجازه دهید گذر زمان باعث شود که به هویت جدید خود خو بگیرید.
از این پس ممکن است دیگر هر ماه با یک حساب بانکی پر مواجه نشوید، و همین یکی از دلایلی است که باعث می شود پس از بازنشستگی احساس ناکارآمدی داشته باشید.
در عوض، پس از بازنشستگی این فرصت را دارید که در سایر نقش ها حضور پررنگ تری داشته باشید. از این پس، برای سر زدن به بزرگترهای خانواده و وقت گذراندن با فرزندان و نوه های خود زمان بیشتری دارید.
مانند تمام جنبه های دیگر، پذیرش این هویت جدید نیز ممکن است زمان بر باشد. شاید چندین ماه طول بکشد تا به جایگاه جدید خود در جامعه و خانواده عادت کنید.
۵. برای پذیرش تغییرات جدید در روابط با همسرتان خود را آماده کنید
در صورتی که متاهل باشید، بازنشستگی ممکن است تغییراتی را در روابطتان ایجاد کند. زمانی که یکی از زوجین برنامه ی مشخص و ثابتی ندارد، ممکن است طرف دیگر تحت فشار قرار بگیرد. برای رفع تنش های احتمالی، از قبل خود را آماده کنید.
برای روزهای آتی برنامه ریزی داشته باشید. قطعا هر دوی شما برنامه های بسیاری دارید که باید در این دوران آن ها را دنبال کنید. برنامه های دو نفره را از برنامه های شخصی تفکیک نمایید. تصمیم بگیرید که چه مقداری از زمان روز را مایلید در کنار هم بگذرانید.
در مورد تمام جزئیات با یکدیگر صحبت کنید. ممکن است شما مایل باشید صبح ها تا هر زمانی که دوست دارید بخوابید، در حالی که همسرتان خیلی زود از خواب بیدار شده و از شما نیز چنین انتظاری داشته باشد. با هم به توافق برسید، برای مثال سه روز در هفته برای خودتان باشید، و باقی روزها را در کنار همسرتان و مطابق با او برنامه ریزی کنید.
به همسرتان وابستگی افراطی نداشته باشید. ایشان نیز ممکن است زندگی شخصی و برنامه های خاص خود را داشته باشد. سعی کنید برنامه های او را بر هم نزنید و اجازه دهید زمان های شخصی خودش را نیز داشته باشد.
۶. ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید
اغلب اوقات، زندگی اجتماعی افراد وابستگی زیادی به زندگی شغلی آن ها دارد. به همین دلیل ممکن است پس از بازنشستگی احساس کنند که از اجتماع دور مانده اند. انسان ها در تمام سنین به روابط اجتماعی احتیاج دارند. سعی کنید که ارتباطات خود را پس از بازنشستگی نیز حفظ نمایید.
برای دیدار و ملاقات با دوستانتان برنامه ریزی کنید. شاید پیش از این بسیاری از اوقات پس از اتمام کار با همکاران و دوستانتان در حد صرف یک چای وقت می گذراندید، اما اکنون برای ملاقات با آن ها نیاز به برنامه ریزی دارید. سعی کنید برنامه های منظمی برای دیدار با دوستانتان ترتیب دهید. برای مثال یک شب در هفته را در کنار هم به یک فعالیت خاص بپردازید.
از رسانه های اجتماعی برای حفظ روابط خود استفاده کنید. تاثیر این رسانه ها در حفظ ارتباطات فوق العاده است.
ممکن است پیش از این بسیاری از دوستان خود را به دلیل مشغله ی کاری از دست داده باشید و روابطتان با آن ها کمرنگ شده باشد. سعی کنید دوباره با آن ها ارتباط برقرار کنید و دوستی ها را از سر بگیرید.
۷. گذشته ها را مرور کنید
بازنشستگی، فرصت خوبی برای مرور گذشته ها است. به مسیر زندگی خود فکر کنید. هنگامی که روزهای خوب و مفید زندگی را به خاطر می آورید، احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می کنید. این احساسات خوب نسبت به گذشته باعث می شود که بهتر با بازنشستگی کنار بیایید.
در دوران بازنشستگی، زمان های زیادی برای غرق شدن در افکار خود و فرو رفتن در خاطرات دارید. با مشاهده ی آلبوم ها و فیلم های خانوادگی، خاطرات قدیمی خود را مرور کنید. در ذهن خود به گذشته ها سفر کنید، با دیدن هر موقعیت زندگی، تصمیمات خود را به خاطر بیاورید. آیا اکنون نیز همان احساسی را دارید که در آن زمان داشتید؟ آیا اگر این قدرت را داشتید که به گذشته برگردید، باز هم همین تصمیمات را می گرفتید و در همین مسیر قدم می گذاشتید؟
با دوستان قدیمی و اقوام خود در ارتباط باشید. با آن ها ملاقات نموده و خاطرات قدیمی را با هم مرور کنید.

برنامه ریزی
۱. خود را در قید و بند زمان قرار ندهید
بسیاری از افراد پس از بازنشستگی به سرعت شروع به برنامه ریزی برای روزهای آینده می نمایند. اغلب اوقات این کار منطقی نیست. سنگ بزرگ همیشه نشانه ی نزدن است. برنامه ریزی های سنگین می توانند استرس و اضطراب ایجاد کنند. حداقل یک سال به خودتان استراحت بدهید تا متوجه شوید چه برنامه ای برای روزهای آینده دارید. به سفرهای کوچک بروید و علایق خود را دنبال کنید. اما اهداف بزرگ را به زمان های دورتری موکول نمایید.
۲. یک برنامه ی معین داشته باشید
زندگی بی نظم و ترتیب، تشویش و استرس ایجاد می کند. حتی اگر پس از این هیچ وظیفه ی خاصی بر عهده ندارید، باز هم سعی کنید برای روزهای خود برنامه ی مشخصی داشته باشید. اگر روند زندگی خود را مختل نکنید، از نظر روحی و جسمی نیز سلامتی بیشتری خواهید داشت.
به برنامه های روزانه ی خود عمل کنید، حتی اگر خیلی کوچک و بی اهمیت به نظر بیایند. هر روز دوش بگیرید، پیاده روی کنید و برای صرف نهار وقت بگذارید.
برنامه ی خواب منظمی داشته باشید. اگر ساعات خواب مشخصی نداشته باشید نمی توانید نشاط خود را در طول روز حفظ کنید. با وجود اینکه دیگر مجبور نیستید صبح زود از خواب بیدار شوید، اما سعی کنید هر روز ساعت مشخصی برای بیدار شدن داشته باشید. خواب منظم، باعث تنظیم برنامه های دیگر روز همچون تغذیه، ورزش و ارتباطات اجتماعی نیز می شود.
۳. اهدافی را برای خود در نظر بگیرید
همانطور که گفته شد، برای یک سال یا بیشتر به خود استراحت بدهید. اما در این زمان سعی کنید اهداف خود را یادداشت کنید. برنامه ریزی می تواند مانع شکست و سرخوردگی شود.
هنگامی که شاغل بودید، قطعا برنامه های بسیاری در سر داشتید که فرصتی برای انجام آن ها نبود. این برنامه ها را یادداشت کنید و برای خود اهداف بلند مدت تعیین کنید.
۴. در صورت تمایل، به اشتغال مجدد پس از بازنشستگی فکر کنید
بسیاری از افراد پس از بازنشستگی مجددا در جستجوی کار هستند. ممکن است بخواهید حرفه ی جدیدی را شروع کنید یا به شغل نیمه وقت تمایل داشته باشید. حتی در شرایطی که مشکلات مالی نیز وجود نداشته باشد، بسیاری از افراد با کار کردن حال بهتری دارند. می توانید ایده های شغلی خود را در این زمان دنبال کنید. ممکن است استخدام مجدد کمی مشکل باشد. با این حال قطعا سازمان هایی هستند که فرصت های شغلی مختلفی را در اختیار افراد بازنشسته می گذارند. می توانید از روز نامه ها و وبسایت های کاریابی برای یافتن شغل موردنظر خود استفاده کنید.
اشتغال مجدد پس از بازنشستگی مزایای بسیاری دارد. مطالعات نشان می دهند که اشتغال مجدد می تواند افسردگی و احساس پیری و ناکارآمدی را کاهش دهد.
۵. از جامعه دور نمانید
بازنشستگی فرصت مناسبی برای مشارکت در فعالیت های اجتماعی است. می توانید به سازمان های مخصوص افراد بازنشسته بپیوندید و فعالیت های اجتماعی را دنبال کنید.
۶. خاطرات خود را بنویسید
خاطره نویسی می تواند یک راه خلاقانه و سرگرم کننده برای گذراندن دوران بازنشستگی باشد. با این کار، دوران گذشته ی خود را نیز مرور می کنید و درک شما از زندگی افزایش پیدا می کند.

مراقبت از خود
۱. تغذیه ی سالم داشته باشید
در دوران بازنشستگی به سلامتی خود نیز اهمیت بدهید. با به هم خوردن برنامه های شغلی، ممکن است روند تغذیه نیز دچار تغییر شود. همانطور که پا به سن می گذاید، مشکلاتی از قبیل افزایش فشار خون شما را تهدید می کند. پیروی از یک رژیم کم چرب و غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند بیماری های مربوط به سن را کاهش دهد. سعی کنید زمان های مصرف صبحانه، نهار و شام خود را پس از بازنشستگی تغییر ندهید و از یک روال ثابت برای تغذیه پیروی نمایید.
۲. داروهای خود را به موقع مصرف کنید
در صورتی که پا به سن گذاشته اید، ممکن است نیاز به مصرف داروهای ثابتی در روز داشته باشید. فهرست داروهای خود را یادداشت کنید تا هیچ کدام را از قلم نیندازید.
می توانید از ظرف های مخصوص قرص استفاده کنید که به تعداد روزهای هفته تقسیم شده اند و می توانید قرص های مربوط به هر روز را در قسمت مخصوص قرار دهید. این ظرف ها وسیله ی مناسبی برای مصرف منظم داروها هستند.
۳. فعالیت جسمانی داشته باشید
تلاش کنید که از نظر جسمی فعال باشید. ممکن است پیش از این زمان هایی را پس از اتمام کار به ورزش اختصاص می دادید. سعی کنید در بازنشستگی نیز به فعالیت های خود ادامه دهید. حتی با یک پیاده روی کوچک روزانه نیز می توانید تحرک لازم را داشته باشید.
در صورتی که پا به سن گذاشته اید، ممکن است در انجام برخی از فعالیت های ورزشی محدودیت داشته باشید. ورزش های مخصوص سالمندان مانند ایروبیک در آب می توانند گزینه های مناسبی برای شما باشند.
۴. مراقب سلامت روح و روان خود باشید
بازنشستگی می تواند با افزایش خطر ابتلا به بیماری های روحی هم چون اضطراب و افسردگی همراه باشد. در صورتی که متوجه تغییراتی در خلق و خوی خود شدید، به مراکز مشاوره مراجعه کنید. صحبت در باره ی مشکلات، می تواند اثرات منفی آن ها را کاهش دهد.

منبع : ۵۵ آنلاین

مشاهده در وبسایت منبع