برنامه های پیشگیرانه در دستور کار زندگی مردم قرار گیرد/ دعوت از اصحاب رسانه برای کمک به آگاهی بخشی در مباحث پیشگیرانه

خبرگزاری میزان- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان این که رسانه ها نقش مهمی در کاهش آسیب ها دارند، گفت: یک خبرنگار حرفه ای باید ماهیت عنصر مجرمانه را بداند و این موضوع را برای مردم آگاهی بخشد.

محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در گفت وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با اشاره به برگزاری سلسله جلساتی با موضوع نقش رسانه در کاهش آسیب ها و جرائم با تاکید بر قرار دادن برنامه های پیشگیرانه در دستور زندگی مردم، اظهار کرد: تا برنامه های پیشگیرانه توسط مردم اجرایی نشود موفقیت نهایی حاصل نخواهد شد.
وی گفت: مردم توانسته اند در پیشگیری در حوزه درمان و سلامت به آگاهی نسبی برسند و می دانند که پیشگیری هزینه کمتری نسبت به درمان دارد و لذا پیشگیری در سلامت در دستور کار مردم قرار گرفت.

الفت با تاکید بر اینکه باید مردم را به این باور برسانیم که در ابعاد زندگی خود مثل ازدواج، خرید خودرو و ماشین، انجام معامله و ... دستورات پیشگیرانه را رعایت کنند، تصریح کرد: برای این کار کشور های دیگر از ابزار رسانه استفاده می کنند لذا ما هم باید از این ابزار به عنوان بازوی قدرتمند در امر پیشگیری استفاده نماییم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ترویج و تبلیغ برنامه های پیشگیرانه را با هدف در اولویت قرار دادن این موضوع در زندگی مردم ضروری دانست و افزود: البته در این زمینه موفقیت هایی را کسب کرده ؛ اما پیگیری آن صرفا وظیفه دستگاه قضایی نیست بلکه سایر دستگاه ها و ارگان ها هم در این زمینه مسئولیت دارند.

الفت با تاکید بر اینکه گسترش فرهنگ پیشگیری با همراهی مردم تاثیرگذار است، به مصداقی در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: در دوره رضاخان مسئولان وقت تصمیم گرفتند یک جهش اقتصادی ایجاد کنند و برای این امر نیازمند به منابع مالی بودند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: دولت وقت برای این تصمیم اخذ مالیات از مردم را در دستور کار قرار دادند که پس از مدتی متوجه شدند که دیگر مردم توان مالیات بیشتر را ندارند، لذا به این فکر افتادند که شرکت های دولتی را ایجاد نمایند که البته در این خصوص هم موفق نبودند؛چراکه کار را به جای اینکه به دست مردم بسپارند از دست مردم گرفته بودند.

الفت با تاکید بر ضرروت برنامه ریزی کوتاه مدت برای نهادینه کردن فرهنگ بیشتری، مرکز ثقل این اقدام را رسانه ها عنوان کرد و ادامه داد: تلاش بر این است که بیشترین فضا را برای اطلاع رسانی مثبت ایجاد کرده و رسانه ها نیز در امر پیشگیری کمک کنند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه به وظیفه مطالبه گری رسانه ها اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف مهم رسانه ها مطالبه گری است و رسانه ها باید از دستگاه ها مطالبه گری داشته باشند.

وی یکی از وظایف مهم رسانه ها را آشنایی با قوانین عنوان کرد و با طرح این سئوال که خبرنگاران چقدر از قانون و مواد قانونی آگاهی دارند، گفت: یک خبرنگار حرفه ای باید ماهیت عنصر مجرمانه را بداند و این موضوع را برای مردم آگاهی بخشد.

الفت با تاکید بر اینکه متولیان علمی پیشگیری باید شناسایی و در رسانه ها از مباحث آن ها استفاده شود، تصریح کرد: اگر متولیان علمی پای کار نیایند اهداف پیشگیری محقق نخواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: پیشگیری در حوزه جرم از قدمت زیادی برخوردار نیست و در این رابطه باید از تجربیات بین المللی استفاده کرده تا بتوانیم در مسیر حرکت خود سرعت بیشتری داشته باشیم.

وی در پایان ضمن دعوت از اصحاب رسانه برای کمک به آگاهی بخشی در مباحث پیشگیرانه نسبت به دریافت پیشنهادات این قشر از جامعه اعلام امادگی کرد.


مشاهده در وبسایت منبع