امروز، هوای تهران سالم می شود

همچنین ورود سامانه بارشی جدید موجب شده که آلودگی هوای ۶ کلانشهر دیگر نیز فعالا برطرف شود. امروز هم آلودگی هوای تهران بعد از ۴ روز متوالی برطرف می شود. دیروز شاخص آلودگی هوای تهران به عدد ۱۴۴ و آستانه شرایط اضطرار رسید اما ناپایداری های جوی پایان هفته اجازه نداد این شرایط ...

همچنین ورود سامانه بارشی جدید موجب شده که آلودگی هوای ۶ کلانشهر دیگر نیز فعالا برطرف شود. امروز هم آلودگی هوای تهران بعد از ۴ روز متوالی برطرف می شود. دیروز شاخص آلودگی هوای تهران به عدد ۱۴۴ و آستانه شرایط اضطرار رسید اما ناپایداری های جوی پایان هفته اجازه نداد این شرایط باقی بماند.
حسین شهبازی، مدیر واحد پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به همشهری گفت: نتایج حاصل از بررسی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران نشان از افزایش میزان ناپایداری جوی از ساعات ابتدایی روز پنجشنبه و به تدریج افزوده شدن سرعت باد دارد. به گفته وی، در برخی ساعات امروز به ویژه در شبانگاه وزش باد شدید با بزرگی بین ۸ تا ۱۰متر بر ثانیه و بارش باران پیش بینی می شود. با تداوم این شرایط در روز جمعه، بارندگی و وزش باد شدید از سمت نواحی غربی طی برخی ساعات دور از انتظار نیست. همچنین دما طی ۲روز آینده کاهش نسبی خواهد یافت.

شهبازی خاطرنشان کرد: براساس نتایج پیش بینی کیفیت هوا، شرایط کیفی هوای پایتخت طی روز پنجشنبه با کاهش قابل توجه غلظت آلاینده ها به طور نسبی بهبود می یابد. امروز همچنین سامانه بارشی غالب مناطق نیمه غربی کشور را در برمی گیرد و سبب بارش باران و برف، رعد و برق در برخی نقاط، وزش باد شدید و کاهش دما خواهد شد. در روز جمعه (۱۷ آذر) نیز فعالیت سامانه بارشی عمدتا در سواحل شرقی خزر و شمال شرق خواهد بود.

البته شدت فعالیت این سامانه امروز در برخی نقاط استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، گیلان، مازندران، برخی نقاط استان قزوین و روز جمعه در شرق مازندران و گلستان دیده می شود که به سبب بارش برف و وزش باد شدید، پدیده کولاک برف و لغزندگی جاده ها در مناطق کوهستانی این استان ها پیش بینی می شود.

  • لزوم بهره گیری از تجارب بین المللی
با وجود تجارب و ظرفیت های بین المللی برای کاهش آلودگی هوای تهران، برای آبی شدن آسمان تهران تنها باید مسیر اجرایی تجربه های اخذ شده باز شود. مجید شفیع پور، استاد دانشگاه تهران درباره مهم ترین ویژگی مقابله با بحران آلودگی هوا معتقد است: به اشتراک گذاشتن تجارب کلانشهرهای مختلف جهان به خصوص شهرهایی که از کیفیت هوای نامطلوبی برخوردار هستند، می تواند امری مهم و تاثیرگذار در رفع مشکلات آلودگی هوای تهران محسوب شود.

وی ادامه داد: نخستین گام برای کاهش آلودگی هوا ترسیم و تبیین وضع موجود و ایجاد فهرست انتشار از آلاینده های موجود در هوای کلانشهرهاست که این فهرست در تهران شناخته شده است و در ادامه باید حل مشکلات منابع ساکن همچون کارخانه ها و منابع متحرک را در دستور کار قرار دهیم. وی ادامه داد: بعد از ترسیم وضع آلاینده ها باید راهکارهای مناسب هر شهر تبیین شود و به مرحله اجرا درآید. قابل توجه است که بهره گرفتن از تجارب موفق و ناموفق شهرهای جهان که با معضل آلودگی هوا مواجهند، امری موثر در رفع آلودگی هواست.

مشاهده در وبسایت منبع