توسعه حمل و نقل عمومی تنها راه کاهش ترافیک و آلودگی هوای پایتخت

محمد رستگاری معاون پایش و نظارت آلودگی هوا اداره کل محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به معضل ترافیک شهر تهران اظهار کرد: وسعت شهر تهران یک درصد کل کشور است و حدود ۱۶ درصد جمعیت کشور در این شهر متمرکز شده ...

محمد رستگاری معاون پایش و نظارت آلودگی هوا اداره کل محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به معضل ترافیک شهر تهران اظهار کرد: وسعت شهر تهران یک درصد کل کشور است و حدود ۱۶ درصد جمعیت کشور در این شهر متمرکز شده اند.
وی با بیان اینکه شهر تهران گنجایش جمعیت زیاد را ندارد، افزود: شهر تهران در سال های اخیر به علت ساخت و سازهای بی رویه و همچنین مهاجرت از شهرهای دیگر برای کار و زندگی، گنجایش این وسعت از جمعیت را ندارد.

رستگاری با اشاره به پیامدهای افزایش جمعیت در شهر تهران گفت: توسعه نامتوازن و بارگذاری بیش از اندازه در تهران پیامدهایی همچون ترافیک و آلودگی هوا را در پی داشته است.

وی با بیان راه حل های منطقی برای حل معضل ترافیک و آلودگی هوای شهر تهران افزود: یکی از مهمترین راه حل های منطقی و قابل اجرا توسعه حمل و نقل عمومی است.

معاون پایش و نظارت آلودگی هوا اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: روش های محدود کننده استفاده از خودروهای شخصی بعد از تامین حمل و نقل عمومی برای کاهش آلودگی هوا می تواند کار ساز باشد.

تهران تنها گنجایش ۸۰۰ هزار تردد خودرو در شبانه روز را دارد
وی با بیان اینکه تهران فقط گنجایش ۸۰۰ هزار تردد خودرو در شبانه روز را دارد، افزود: ترافیک شهر تهران به علت تردد بیش از ۴ میلیون خودرو و موتورسیکلت در شبانه روز است که این وسعت از خودرو می تواند آلودگی که هم اکنون شاهد آن هستیم را ایجاد کند.

رستگاری با اشاره به خودروهای وارداتی نیز تصریح کرد: خودروهای وارداتی استاندارد یورو ۵ دارند، اما مساله و معضل شهر تهران استاندارد بودن این خودروها نیست، چرا که خودروهای یورو ۵ زمانی که وارد چرخه تردد در شهر می شوند به علت طراحی سیگل رانندگی در این خودرو ها ممکن است یکی از منابع آلودگی در ترافیک شهر محسوب شوند.

معاون پایش و نظارت آلودگی هوا اداره کل محیط زیست استان تهران در رابطه با احداث بزرگراه ها و اتوبان ها برای حل معضل ترافیک و کاهش آلودگی در شهر تهران گفت: تنها راه حل منطقی برای این مساله توسعه حمل و نقل عمومی است و سایر راهکارها ممکن است اجرایی نشوند.


مشاهده در وبسایت منبع