پیش‎بینی تمهیدات لازم برای جلوگیری از راه بندان و لغزندگی محورهای مواصلاتی/ تاکید بر رفع موانع مرتبط با نقاط حادثه خیز جاده ای

خبرگزاری میزان- با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان دستگاه قضایی به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده و در پیش بینی تمهیدات لازم برای جلوگیری از راه بندان و لغزندگی محور های مواصلاتی تاکید کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان، دستگاه قضایی به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده و بر پیش بینی، تمهیدات لازم برای جلوگیری از راه بندان و لغزندگی محور های مواصلاتی تاکید کرده است.
در این باره دستگاه قضایی کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی کشور درباره آسیب ها و مشکلات جامعه حساس بوده و سعی کرده در حد وظیفه و توان خود در کاهش این معضلات و آسیب ها حرکت کند.

طبیعتا تصادفات جاده ای و روند نگران کننده آن از آن دست معضلاتی است که قوه قضائیه به آن ورود جدی کرده و اقدامات ارزشمند و موثری را در این حوزه انجام داده است تا جاده ها و مسیر های رفت و آمد مردم دراین فصل ایمن تر از قبل باشد.

یکی از مهمترین اقدامات دستگاه قضایی در جهت کاهش تصادفات و سوانح رانندگی در اداره کل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه انجام شده است، در این اداره کل بیش از سه سال است که کارگروه پیشگیری از تصادفات و سوانح جاده ای تشکیل شده و از دستگاه هایی همچون پلیس راهور، وزارت راه، اداره کل حمل و نقل جاده ای، شهرداری تهران، وزارت کشور، سازمان پزشکی قانونی و وزارت بهداشت در آن عضویت دارند.

این کارگروه جلسات متعددی را در طی این سه سال برگزار و مصوبات خوبی هم داشته است، همچنین در استان ها هم کارگروه ویژه پیشگیری از تصادفات به موازات کارگروه مرکزی تشکیل شده و بنا به شرایط هر استان مجموعه اقداماتی انجام شده است.

علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به تمهیدات ویژه قوه قضائیه با محوریت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برای کاهش تصادفات اشاره کرده و می گوید: بر اساس بررسی های کارشناسی به عمل آمده در حال حاضر حدود ۳ هزار و ۴۲۰ نقطه حادثه خیز و پر تصادف توسط کمیسیون ایمنی راه های کشور با هماهنگی و همکاری دستگاه ها شناسایی شده است.

به گفته مدیر کل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از این تعداد ۱ هزار و ۵۸۵ نقطه بعنوان نقاط اولویتی مورد شناسایی شده و مورد توجه و اهتمام ویژه قرار گرفته است تا نسبت به رفع آن ها اقدام شود.

رفع موانع و نارسایی های مرتبط با نقاط حادثه خیز جاده ای جهت افزایش ضریب ایمنی

ساوری همچنین می گوید: در جلسه کارگروه رفع موانع و نارسایی های مرتبط با نقاط حادثه خیز جاده ای جهت افزایش ضریب ایمنی در این قبیل نقاط تصمیمات قابل توجهی اتخاذ شده است. به عنوان مثال در این کارگروه مقرر شد در روز های قبل از شروع ایام تعطیلات نوروزی با هدف کاهش و پیشگیری از تصادفات جاده ای نسبت به " آشکار سازی نقاط پر تصادف" به تعداد ۱ هزار و ۵۸۵ نقطه اقدام شود.

وی توضیح می دهد: البته لیست این نقاط پر تصادف به تفکیک استان ها و شهرستان ها دقیقا مشخص و احصا شده و به مسئولین ذیربط نیز ارسال شده است.

فعال سازی دوربین های ترافیکی و ثبت تخلفات رانندگی

مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح می کند: علاوه بر آشکارسازی نقاط پرتصادف، مقرر شده است که نسبت به "فعال سازی دوربین های ترافیکی" و ثبت تخلفات رانندگی در نقاط مذکور و رفع نواقص احتمالی دوربین های موجود نیز اقدام شود.

ساوری ادامه می دهد: علاوه بر آن "ارسال پیامک مربوط به تخلف و میزان جریمه اعمال شده برای رانندگان متخلف" در این قبیل نقاط در کوتاه ترین زمان ممکن از جمله تصمیمات کارگروه مذکور بوده است.

البته این مقام مسئول نسبت به وظایف سایر دستگاه ها مثل وزارت راه، نیروی انتظامی و ... متذکر شده و می گوید: تصمیمات و اقدامات کارگروه مذکور بدون هماهنگی و همکاری سایر دستگاه ها اساسا منتج به نتیجه نخواهد شد. فلذا با هدف جلب و جذب همکاری دستگاه ها در این رابطه ابلاغیه ای به روسای کل محترم دادگستری استان های سراسر کشور، معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان های سراسر کشور و همچنین رئیس پلیس راهور ناجا، مسئولین ذیربط وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و ... ارسال و بر ضرورت اجرای تصمیمات تاکید شده است.

با تاکید معاونت اجتماعی قوه قضائیه در انجام اقدامات پیشگیرانه و ثانویه در جهت کاهش تصادفات جاده ای و متوفیان و مصدومان سوانح رانندگی دادگستری های استان ها نیز به طور جدی به این مقوله ورود کرده و مجموعه اقداماتی را در این راستا انجام دادند.

از سویی عیسی شکرزاده رئیس دادگستری شهرستان هریس با اشاره به ضرورت اتخاذ پیشگیری های وضعی برای کاهش تصادفات جاده ای گفته است: نصب دوربین در جاده های مواصلاتی، ایجاد زیرساخت‎های مناسب از جمله مواردی است که در کاهش تصادفات جاده ای اهمیت مضاعفی دارد.

وی ادامه داد: در جلسه ‏ای به همین منظور مقرر شد فرمانداری شهرستان در خصوص اتوبان اهر– تبریز پیگیری های لازم را انجام دهد و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان با هماهنگی راهنمایی و رانندگی شهرستان و پلیس راه اهر - تبریز نسبت به نصب علائم و خط کشی جاده ها اقدام کند.

تمهیدات لازم برای جلوگیری از راه بندان و لغزندگی محور های مواصلاتی پیش بینی شده است

رئیس دادگستری شهرستان هریس تصریح کرد: با توجه به نزدیکی ماه زمستان و شروع فصل سرما نیز مقرر شد تمهیدات لازم برای جلوگیری از راه بندان و لغزندگی محور های مواصلاتی شهرستان پیش بینی شود و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای در آمادگی کامل باشد.

همچنین دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند با تاکید بر بر برنامه ریزی، شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز محور های مواصلاتی در راستای کاهش حوادث می گوید: زیرساخت های مناسبی برای کاهش حوادث رانندگی در شهرستان زرند فراهم نیست.

سید مهدی قویدل اظهار داشت:اصلاح نقاط حادثه خیز، توجه به تامین روشنایی، افزایش نصب دوربین های کنترل سرعت و شناسایی رانندگان متخلف و برگزاری دوره های آموزشی فرهنگ صحیح رانندگی در کاهش تصادفات و مرگ و میر های ناشی از سوانح رانندگی بسیار با اهمیت است.

افزایش تعداد سرعتگیر غیراستاندارد نشانه پایین بودن فرهنگ رانندگی در شهر است

این مقام قضائی عنوان کرد: بنابراین باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که افزایش تعداد سرعتگیر غیراستاندارد در یک شهر، نه تنها ارزش به حساب نمی آید، بلکه بیانگر توهین و پایین بودن فرهنگ رانندگی در شهر است لذا مردم به قوانین احترام بگذارند.

عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرند با بیان اینکه اگر در کشور های پیشرفته رخداد های خوبی را شاهد هستیم به فرهنگ پذیرش مردم برمی گردد، گفت: بنابراین مردم باید به قوانین احترام بگذارند و برای غنی سازی فرهنگ صحیح رانندگی بیش از پیش تلاش کنند.

وی با توجه به آمار بالای موتورسواران در شهرستان زرند، احداث پیست موتورسواری در این شهرستان را بسیار ضروری و با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: با احداث پیست موتورسواری و جهت دهی به این علاقه می توان از آسیب های اجتماعی و خطرات احتمالی جلوگیری کنیم.

قویدل کمبود پارگینگ را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و افزود: احداث پارگینگ در بافت مرکزی شهر ضروری است و مسوولان در تحقق این هدف تلاش کنند.

این مقام قضائی با اشاره به ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و اعمال مجازات جایگزین حبس می گوید: خدمات عام المنفعه در زمینه های مختلف با توجه به قانون می توان به جای مجازات توانایی و استعداد هر فردی که مرتکب جرمی شده به صورت رایگان انجام داد.


مشاهده در وبسایت منبع