مازاد ۵هزار نیرو در شهرداری مشهد/ بخش زیادی از بافت فرسوده مربوط به سگونتگاه های غیر رسمی است

محمدرضا حیدری در گفت وگو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه دوره نقد شورای چهارم گذشته است و ما در دوران تبلیغات این کار را انجام داده ایم اظهار کرد: شورای چهارم و شهردار گذشته هم زحماتی کشیده اند اما نکته این است که ما در حال حاضر وارث شهرداری هستیم که در ابعاد مختلف مشکلات ...

محمدرضا حیدری در گفت وگو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه دوره نقد شورای چهارم گذشته است و ما در دوران تبلیغات این کار را انجام داده ایم اظهار کرد: شورای چهارم و شهردار گذشته هم زحماتی کشیده اند اما نکته این است که ما در حال حاضر وارث شهرداری هستیم که در ابعاد مختلف مشکلات زیادی دارد.
وی با اشاره به مشکلات شهرداری مشهد، ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بدهی ۷هزار میلیاردی شهرداری مشهد به بانک ها و پیمانکاران بابت اوراق مشارکت است. ما همچنین با مازاد منابع انسانی مواجه هستیم. در حدود ۸ هزار نیرو در شهرداری فعالیت می کنند که از این تعداد چیزی حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزارنفر از لحاظ کاری بسیار ضعیف عمل می کنند.

حیدری اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات جدی ما در حوزه آلودگی هوا است. مشهد در آبان ماه حدود۱۵ روز در شرایط ناسالم هوایی بوده است. حمل و نقل و ترافیک دچار مشکلاتی است که در گذر زمان ایجاد شده است و نمی توانیم بگوییم شورای چهارم مسبب همه آن ها بوده است.

او با بیان اینکه ما میراث دار حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه نشین هستیم، تاکید کرد: مهمترین معضلی شهرداری که به نظر من به موضوع حاشیه نشینی دامن زده موضوع عدم وجود طرح های تفصیلی است. هنوز طرح جامع شهر مشهد و طرح های تفصیلی ابلاغ و آماده نشده اند. وقتی طرح تفصیلی وجود نداشته باشد در مناطق ساخت و سازهای غیرقانونی خیلی راحت انجام می شود.

حیدری با اشاره به ۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در مشهد، اظهار کرد: بخش زیادی از این بافت فرسوده مربوط به حاشیه های شهر و سکونتگاه های غیر رسمی است. قرار است آستان قدس رضوی به مالکینی که سند ندارند با مساعدت هایی سند بدهد که این تثبیت مالکیت باعث ارزش پیدا کردن املاک شده و ساکنان را تشویق می کند تا برای استحکام املاکشان اقداماتی انجام دهند.

رییس شورای شهر مشهد گفت: از رئیس جمهور خواهش کردیم همان طور که به تهران براساس تفاهم نامه ای برای بازسازی و نوسازی ۵۳ هزار واحد مسکونی تسهیلات می دهند حداقل در مشهد برای ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز به ما تسهیلات بدهند. البته برای حل این معضل چاره ای جز مشارکت خود مردم وجود ندارد، حالا اگر ما تسهیلاتی هم در تخفیف پروانه ساخت و ساز و یا انشعابات رایگان به آن ها بدهیم قطعا روند حل این مشکل را تسریع می بخشد.

او با اشاره به اینکه از مشاورین طرح تفصیلی خواسته اند تا در پهنه های بافت فرسوده برای ایجاد انگیزه تراکم ها را تقویت کنند، ادامه داد: اگر تراکم بالاتری اختصاص داده شود که انگیزه اقتصادی آن ها بیشتر می شود چون اگر تراکم ها پایین باشد توجیه اقتصادی برای ورود به بافت فرسوده وجود ندارد.

حیدری در پاسخ به این سوال که آیا قرار است بافت فرسوده تبدیل به مناطق گردشگری شود یا نه نیز اظهار کرد: نه، به نظر ما مداخله مستقیم در بافت فرسوده دیگر جواب نمی دهد. ما منابع کافی نداریم. چند مدل ناموفق هم در مشهد داشتیم مثل اطراف حرم و قلعه وکیل آباد که با همین نیت تلاش شد تا املاک را از مردم بخرند و در اختیار سرمایه گذاران بگذارند که امکانات تفریحی و گردشگری ایجاد کنند اما تا کنون پیشرف فیزیکی ۴۵درصد هم نداشته است.

او درباره سرنوشت ساخت وسازهای اطراف حرم نیز گفت: شورای عالی شهرسازی طرح گذشته ساخت و ساز اطراف حرم را متوقف کرد که با اعتراض شورای شهر، استانداری و آستان قدس مواجه شد. کمیسیونهایی مشخص کردیم تا در تعامل با وزارت مسکن تصمیم شورای عالی شهرسازی تغییر دهند.

حیدری ادامه داد: در طرح گذشته معابر و خیابان اصلی بسته شده بود که این موضوع برای مردم حقوقی ایجاد می کرد و در عین حال سرمایه گذاران هم نادیده گرفته شدند و محلی برای تامین منابع مشخص نبود که این موضوع،کار را به چالش کشید و پروژه اطراف حرم را ده ها سال به عقب انداخت.

او با بیان اینکه اقدام شورای عالی شهرسازی و معماری با اعتراض و مخالفت جدی همه نهادهای تاثیرگذار در شهر مشهد مواجه شد، تاکید کرد: امیدواریم در طرح گذشته تجدید نظر شود تا بتوانیم سرمایه گذاران را تشویق کنیم و یا حداقل تعهداتی که قبلا به سرمایه گذاران داشتیم عملی کنیم.

رییس شورای شهر مشهد بازهم تاکید کرد که در حوزه بافت فرسوده تنها مدل ما مشارکت مردمی است که در کنار آن شهرداری هم امکانات لازم از قبیل پروانه در اختیارشان قرار بدهد تا تحرکی با همراهی و مساعدت دولت ایجاد شود.

مشاهده در وبسایت منبع