روایتی دیگر از وضعیت فعلی گنبد کبود مراغه

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از شهر های استان آذربایجان شرقی با نام مراغه شناخته می شود. این شهر در ۱۳۵ کیلومتری تبریز واقع شده است و باغ شهر ایران شهرت دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از شهر های استان آذربایجان شرقی با نام مراغه شناخته می شود. این شهر در ۱۳۵ کیلومتری تبریز واقع شده است و باغ شهر ایران شهرت دارد.
بنا بر این گزارش؛ مراغه به گواه تاریخ پایتخت نجوم ایران است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی در سال از آن بازدید می کنند. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به گنبد سرخ، برج مدور، گنبد کبود ، گنبد غفاریه، گوی برج، رصدخانه، آرامگاه اوحدی، معبد مهر مراغه و قیزلار قلعه سی اشاره کرد.

گنبد کبود مراغه متعلق به دوره سلجوقیان است. این بنای تاریخی که در سال های اخیر توجه شرکت های تجاری را به خود جلب کرده، در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است، اما شرکتی در قالب طرح تجاری سازی محوطه اش، مجتمع تجاری را در محوطه این بنای تاریخی ساخته که شکایت دوستداران میراث فرهنگی را به دنبال داشته است.

محمد مشتری مدیر عامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ضمن گلایه از سکوت ارگان های منطقه و سازمان میراث فرهنگی در قبال وضعیت فعلی گنبد کبود، اظهار کرد: روسای میراث فرهنگی در استان و شهرستان به صورت تمام عیار در مقابل آنچه امروز بر سر گنبد کبود می آید، سکوت کرده اند و کاری نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: براساس اخبار رسیده، طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هفته گذشته جلسه اضطراری برای رسیدگی به وضعیت گنبد کبود برگزار کرده و علی دلداری، دادستان شهر مراغه به عنوان تنها فرد الزام کننده از مسئولان، در قالب نامه ای فرصت یک ماهه داد که تکلیف گنبد کبود مشخص شود. البته هم اکنون پرونده راکد مانده است و کسی کاری انجام نمی دهد.

همچنین؛ خاطره پهلوانی، عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی مراغه به تشریح دغدغه های فعلی اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی مراغه پرداخت و گفت: میراث فرهنگی مراغه هم اکنون درباره گنبد کبود بی اختیار است و اداره میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به طور مستقیم برای وضعیت این بنای تاریخی تصمیم می گیرد. البته آنطور که به نظر می رسد گویا تخریب یا ماندگاری این گنبد اهمیتی برای اداره میراث فرهنگی استان ندارد.

نهایتا با شنیدن این حرف ها به سراغ غلامی، رئیس شورای شهر مراغه رفتیم. وی در خصوص واکنش شورای شهر مراغه به تغییر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مراغه، در پرونده تخلف در محوطه گنبد کبود، گفت: تغییر مدیریتی سازمان نظام مهندسی مراغه تاثیری روی پرونده تجاری سازی گنبد کبود نمی گذارد و فکر نمی کنم تاثیری در پرونده گنبد ها بکند؛ زیرا شورای شهر نیز پیگیر این پرونده است. امیدوارم ما نیز تا اندازه ای درگیر این مسئله بشویم که نگذاریم وضعیت نامناسبی پیش بیاید.

انتهای پیام/

چه بر سر گنبد کبود مراغه می آید؟

مشاهده در وبسایت منبع