افزایش تعداد تخت های بیمارستانی در بودجه ۹۷ مدنظر باشد/در رشته متخصص زنان، هیچ مردی آموزش داده نمی شود

وزیر بهداشت و درمان گفت: ۷۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم که در قانون بودجه باید به این مسئله هم توجه شود و تعداد تخت های بیمارستانی افزایش یابد. به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که جهت پاسخ به سوال ...

وزیر بهداشت و درمان گفت: ۷۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم که در قانون بودجه باید به این مسئله هم توجه شود و تعداد تخت های بیمارستانی افزایش یابد.
به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که جهت پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات مبنی بر اینکه چرا علی رغم وجود مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وظایف مصرح وزارت بهداشت در خصوص اجرای کامل قانون انتخاب امور پزشکی با موازین اسلام بازهم شاهد نابسامانی و بی حرمتی آشکار به امر حریم بانوان در بیمارستان ها هستیم، اظهار کرد: در سال ۷۷ قانونی تحت عنوان انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس اسلام در مجلس تصویب شد.

وی ادامه داد: آئین نامه اجرایی این قانون در سال ۸۰ به تصویب دولت رسید که به موجب آن مراکز بهداشتی و درمانی عمومی و خصوصی موظف به رعایت نکاتی در حفظ حرمت مراجعان و رعایت حدود شرعی شدند.

وزیر بهداشت و درمان تصریح کرد: در این قانون شورایی به ریاست وزیر بهداشت و درمان و با حضور نماینده مقام معظم رهبری، نمایندگانی از دانشگاه ها، دونفر از نمایندگان مجلس و تعدادی از معاونان وزرا پیش بینی شده است که موظف به برنامه ریزی و نظارت بر اجرای این قانون هستند.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: از زمان تصویب این قانون همه دوستان تلاش های زیادی جهت اجرای آن کردند به نحوی که امروز نزدیک به ۷۰۰۰ نفر پزشک متخصص زنان داریم و در این رشته هیچ مردی آموزش داده نمی شود.

وی با بیان اینکه البته تفکیک جنسیتی برای معاینه و درمان در سایر رشته ها و جراحی وجود ندارد، تصریح کرد: بیمار آزاد است که به هر پزشکی که خودش تشخیص می دهد مراجعه کند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در برخی از رشته ها مثل رادیولوژی و سونوگرافی همچنان کمبودهایی وجود دارد، اظهار کرد: البته ما در این دوره توانستیم ظرفیت را به دوبرابر افزایش دهیم و در سال های آینده هم قابل جبران است.

وزیر بهداشت و درمان متذکر شد: ما در سال ۹۳ احیای شورای عالی انطباق را در دستور کار قرار دادیم و شورایی نوین را تشکیل دادیم که تاکنون صدها جلسه برگزار کرده و مصوبات آن اجرا شده است.

وی تاکید کرد: برخلاف ادعای پژمان فر نماینده مردم مشهد امروز در هیچ بیمارستانی در بخش زایمان نه تنها مرد وجود ندارد، بلکه پرستاران هم همگی از بانوان هستند و از سال ۱۳۱۸ هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده است و اگر تخلفی وجود دارد، ارائه دهید تا رسیدگی شود.

وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه ما حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب در جهت نوسازی و بازسازی بیمارستان ها در دستور قرار دادیم، گفت: همچنین بالغ بر ۴۰ هزار تخت بیمارستانی ایجاد شده است و ما با اقدامات خود توانستیم اتاق های ۱۲ نفره بیمارستان ها را به اتاق های ۶ نفره و حتی ۴ نفره و ۲ نفره تبدیل کنیم تا حرمت و کرامت انسانی بیشتر مورد تاکید قرار گیرد.

وی ادامه داد: در ۴ سال گذشته در مناطق محروم حدود ۲۰۰۰ ماما استخدام شده است، اما ما باید به این مسئله هم توجه کنیم که ۷۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم و برخی از بیمارهای ما مجبورند در راهرو بستری شوند که در قانون بودجه باید به افزایش تعداد تخت های بیمارستانی توجه شود.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه یکی از عوامل رضایتمندی برای مردم رعایت عدالت است، اظهار کرد: ما تلاش کردیم و توانستیم در مشهد بعد از ۳۰ سال ۳ بیمارستان را به بهره برداری برسانیم چرا که معتقدیم باید حقوق مردم مناطق مختلف رعایت شود و خدمات یکسانی در اختیار آنان قرار گیرد.


مشاهده در وبسایت منبع