آنچه که نجفی در گزارش ۱۰۰ روزه خود، نخواست بگوید!/ سیاه نمایی نکنید؛ مردم بهترین قاضی برای تحولات شهر هستند

حدود ۱۴۰ روز از انتصاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران می گذرد. امروز ۲۴ دی ماه نجفی به شورای شهر تهران رفت و طی یک جلسه علنی گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود را ارائه کرد. شهردار تهران، اما در این گزارش با سیاه نمایی راجع به عملکرد شهردار سابق سعی کرد تا او را ناکارآمد جلوه ...

سرویس اجتماعی فردا: حدود ۱۴۰ روز از انتصاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران می‌گذرد. امروز ۲۴ دی ماه نجفی به شورای شهر تهران رفت و طی یک جلسه علنی گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود را ارائه کرد. گزارشی که آنگونه که نجفی بیان کرد بیش از ۵۰هزار نفر ساعت برای ان کار کارشناسی صورت گرفته است. تا ویرانه‌‌ای از تهران و کارنامه‌ای سیاه از عملکرد مدیریت سابق شهری ارائه شود. گویا هیچ خدمتی در این مدت توسط شهرداری تهران به مردم پایتخت ارائه نگردیده است.
 
شهردار تهران، اما در این گزارش با سیاه نمایی راجع به عملکرد شهردار سابق سعی کرد تا او را ناکارآمد جلوه دهد. این در حالی است که کمتر کسی است که از تغییر و تحولات مثبتی که در طول دوره مدیریت شهری محمدباقر قالیباف رخ داده، بی خبر باشد.
نجفی در این گزارش ۱۰۰ روزه از هیچ یک از اقدامات مثبت قالیباف در طول دوره فعالیتش در شهرداری، نام نبرد. در حالی که طبق آمار و ارقام منتشر شده، تهران در دوران مدیریت شهردار جهادی دچار تحولی صد در صدی شد. تا جایی که حدود نصف زیرساخت های این شهر در دوره شهرداری قالیباف ساخته شد و فضای سبز نیز تقریبا دو برابر شد. و همه اینها با وجود شرایطی بود که دو تحریم؛ یکی خارجی و دیگری از سوی دولت‌ها وجود داشت. اما قالیباف توانست کارنامه ای قابل دفاع از خود برجای بگذارد. در ادامه به بخشی از اقدامات قالیباف که باعث ارتقای کیفیت تهران اشاره می‌کنیم:

افزایش چشمگیر فضای سبز تهران در دهه اخیر

در حال حاضر تهران یکی از سرسبزترین شهر‌ها با موقعیت جغرافیایی مشابه به حساب می‌آید و دارای بیش از ۱۳ هزار هکتار فضای سبز داخل محدوده شهری است. افزایش چند برابری پارک‌ها و بوستان و در جای جای این کلانشهر خود گویای این است که مدیریت شهری تهران در ۱۰ سال گذشته تلاش بسیاری برای تبدیل این شهر به یک شهر سرسبز کرده تا جایی که امروز چهره تهران از شهری خشک به شهری زنده و سبز مبدل شده است.

بر اساس آمار منتشر شده، بوستان‌های کشور پیش از دوران مدیریت قالیباف ۴۰۰ و هم اکنون دو هزار و ۲۵۰ عدد است و البته سرانه فضای سبز این کلانشهر در همین مدت از ۹ مترمربع به ۱۵ ٫ ۸ مترمربع رسیده است. همچنین طی ۱۵ سال اجرای طرح جنگل کاری پیرامون شهر تا سال ۸۴ فقط ۲۰ هزار هکتار به اجرا درآمد، اما از سال ۸۴ این روند رشد بیشتری یافت، به نحوی که طی ۹ سال، این طرح پیشرفتی بیش از ۷۴ درصدی داشته است.
 

سرانه فضای سبز شهر تهران در سال ۱۳۵۷ حدود یک مترمربع بوده است، این سرانه در پایان سال ۱۳۶۵ به ۱ ٫ ۲ مترمربع رسیده است و تا پایان سال ۱۳۸۳ بالغ بر ۹ مترمربع بوده است. سرانه فضای سبز در شهر تهران در حال حاضر به ۱۵ ٫ ۸ متر مربع رسیده و به عبارتی طی سال‌های اخیر سرانه فضای سبز تهران افزایشی ۷ متر مربعی داشته است.

به طور حتمی افزایش سرانه فضای سبز تهران در کاهش آلودگی بسیار مؤثر بوده است و قطعا اگر این چنین فضای سبز را در پایتخت کشور نداشتیم در حال حاضر تهران قابل زندگی نبود.

خطوط مترو از ۷۵ کیلومتر مترو به ۳۲۰ کیلومتر رسید

در سال ۸۴ که دوره مدیریت محمدباقر قالیباف آغاز شد تنها دو خط مترو به صورت ناقص در پایتخت اجرا شده بود. خط یک در شمال تهران از ایستگاه حقانی در اراضی عباس آباد شروع می‌شد و تا شهرری می‌رفت، دیگری خط دو مترو بود که از میدان صادقیه به سمت دردشت در شرق تهران امتداد پیدا می‌کرد و البته خط تهران – کرج که با محاسبه آن، در مجموع حدود ۷۴ کیلومتر مترو بیشتر در شهر نبود. در دوره مدیریت وی خطوط یک و دو مترو تکمیل شد و خطوط سه و چهار و هشت ساخته شد. خط پنج تکمیل شد. تست گرم خط شش انجام شد و بخشی ازخط هفت حتی به بهره برداری نیز رسید.
 
آنچه که نجفی در گزارش ۱۰۰ روزه خود، نخواست بگوید!

به طوری که تهران از حدود ۷۴ کیلومتر مترو به ۳۲۰ کیلومتر خط مترو رسید. در واقع از جهت زمانی در حدود بیش از بیست سال قبل از مدیریت قالیباف بر شهرداری تهران تنها ۷۵ کیلومتر مترو ساخته شد و در دوران وی‌ای عدد به ۳۲۰ کیلومتر رسید. در این خطوط حدود ۲۸۵ کیلومتر مسیری است که مردم از آن استفاده می‌کنند، اما باید در نظر داشت که هر خطی مترو ریل‌هایی هم برای نگهداری و تعمیرات دارد.
 
افزایش بالغ بر هزار تایی تعداد واگن‌ها در ناوگان مترو

در سال ۸۴ کمتر از ۳۰۰ واگن مترو در شهر تهران وجود داشت، اما تا مردادماه ۹۶ تعداد واگن‌های مترو از مرز ۱۳۰۰ واگن گذشت. البته اگر دولت ۱۵۰۰ واگن به مترو تهران می‌داد این ظرفیت وجود داشت که روزانه ۱۰ میلیون مسافر با مترو جا به جا شود و سهم عمده‌ای از سفر‌های شهر با این ناوگان پاک صورت گیرد.

باید به این مسئله اشاره کرد که ۵۰ درصد هزینه مترو بر عهده دولت است که در هزینه‌های زیرساختی باید تامین می‌شد، اما سهمی که دولت به شهرداری در این ۱۲ سال داد خیلی کمتر از این ارقام بود. با توجه به اینکه ساخت هر کیلومتر مترو با واگن‌ها ۲۳۰ میلیارد تومان هزینه دارد، در خطوط سال‌های اخیر کل بودجه‌ای که از سوی دولت در اختیار مترو قرار گرفته، کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده، یعنی با بودجه‌های دولتی کمتر از ۳۵۰ متر مترو ساخته می‌شده، اما در همین شرایط خطوط شش، هفت و هشت مترو ساخته شد و خط سه نیز با ایستگاه‌های متعدد در اختیار مردم قرار گرفت.

خرید و نوسازی بالغ بر ۳ هزار اتوبوس بدون حمایت دولت

همچنین ۱۰ خط بی آر تی احداث شد. علاوه بر این اتوبوس‌های کولردار و اتوبوس‌های دو کابین وارد پایتخت شده تا مردم از دست مینی بوس‌های فرسوده و اتوبوس‌های زهوار دررفته راحت شوند.

خرید و بکارگیری ۲۵۴۴ دستگاه اتوبوس توسط شهرداری تهران از سال ۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۹۴، بازسازی تعداد ۵۰۰ دستگاه اتوبوس در سال ۱۳۹۳ و ۲۸۶ دستگاه در سال ۱۳۹۴ بدون دریافت اعتبار و بازسازی تعداد ۶۳ دستگاه اتوبوس برقی درجهت رفاه حال شهروندان درحالی که دولت سهم ۸۰ درصدی اش را دراین حوزه به دست فراموشی سپرده طی این سال‌ها صورت گرفته است.

ایجاد سامانه خدمات دهی به معلولان و جانبازان

اواخر دوره مدیریت شهری محمدباقر قالیباف، پایانه معلولان و جانبازان ایجاد شد. به طوری که در دوره شهرداری قالیباف ۶۲ دستگاه ون در ۳ شیفت کاری و ۷۰ دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده تا به ۳۴۰۰ مشترک از مراکز و سازمان مردم نهاد، انجمن‌های خیریه و... خدمات دهی کند. روزانه ۳ تا ۵ دستگاه اتوبوس با میانگین ۴۰ نفر به صورت رایگان فعال بود و تعداد ۵۵ دستگاه اتوبوس نیز به صورت رایگان در اختیارسرویس مدارس استثنایی شهر تهران قرار گرفت.

قرارگیری شهرداری تهران در تراز اول در حوزه هوشمندسازی بین دستگاه‌های دولتی و غیردولتی

در دوران مدیریت جهادی قالیباف بر تهران در حوزه هوشمند سازی پایتخت بیش از ۱۳۰ – ۱۴۰ خدمت ارائه شد که این خودش انضباط کاری و شفافیت مالی را در حوزه ساخت و ساز بالا برد. به عبارت دیگر در این دوره تغییر مدیریت نسل دوم به نسل چهارم یعنی مدیریت دهه ۷۰ میلادی در شهرداری تهران به مدیریت نسل چهارمی یا دهه دومی قرن ۲۱ تبدیل شد تا در این راستا بسترسازی لازم برای کوچک سازی در شهرداری تهران صورت بگیرد. با هوشمندسازی صورت گرفته سیستم می‌گوید که به طور مثال کجا‌های شهر باید نظافت شود و یا کدام قسمت از فضای سبز باید آب داده شود که این مهم نه تنها موجب کاهش قیمت تمام شده می‌شود بلکه کمکی شایان به اداره بهتر شهر و در نهایت شهروندان می‌کرد.

بدون شک در بین دستگاه‌های دولتی و غیردولتی شهرداری تهران در این دوره درخصوص هوشمندسازی در تراز اول ایستاد. به طوری که طبق گزارش وزارت اقتصاد و دارایی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ شهرداری تهران در آیتم صدور پروانه در شاخص هوشمندسازی از رتبه ۱۶۷ به ۲۷ رسیده است.

افزایش دو برابری پل‌ها و تقاطع‌ها

تا سال ۸۴ تهران کلا ۱۵۷ تقاطع شامل پل روگذر و زیر گذر و دسترسی‌ها داشت، اما در پایان دوره مدیریت قالیباف این‌ها به حدود ۳۵۰ تقاطع رسید. یعنی بیش از دو برابر شد. به عنوان مثال فقط در اتوبان امام علی (ع) به تنهایی ۵۷ پل ساخته شد.
 
آنچه که نجفی در گزارش ۱۰۰ روزه خود، نخواست بگوید!

احداث حدود نیمی از بزرگراه‌های تهران در دوره اخیر مدیریت شهری

محاسبات نشان می‌دهد ۴۳ درصد از بزرگراه‌های شهر تهران معادل ۲۳۱ کیلومتر در یک دهه اخیر ساخته شده است.

مطابق طرح جامع شهر تهران که در سال ۱۳۴۸ تدوین شد، تهران نیاز به ۵۵۵ کیلومتر رینگ بزرگراهی داشت. گسترش تهران در طول ۴ دهه اخیر از یک سو و از سوی دیگر افزایش جمعیت در این کلانشهر نیاز تکمیل رینگ بزرگراهی را در پایتخت بیشتر از گذشته کرده بود. با توجه به نیاز شهر تهران در توسعه معابر و بزرگراه‌ها آمار‌های موجود نشان می‌دهد که از ابتدای تشکیل بلدیه تا شهریورماه سال ۸۴، چیزی در حدود ۳۰۳ کیلومتر بزرگراه ساخته شد که معادل ۵۷ درصد از کل طول بزرگراه‌هایی می‌شود که باید مطابق اسناد بالادستی در تهران ساخته می‌شد.

این در حالی است که اوج اجرای طرح‌های عمرانی و بزرگراه‌سازی در زمان تحریم‌های بین المللی بود در نتیجه تنها راهی که می‌توانست مدیریت شهری تهران را در تکمیل این بخش از طرح‌های عمرانی موفق کند، اتکا به مدیریت جهادی بود. روحیه جهادی بود که باعث شد تا شهرداری تهران در سرعت ساخت پروژه‌های سنگین و بزرگی مانند امام علی (ع)، صدر، شهید زین‌الدین و... رکورد‌های بی نظیر بین‌المللی را به ثبت برساند.

احداث تمامی تونل‌های شهری پایتخت در ۱۲ سال اخیر

امروز بالغ بر ۲۴ کیلومتر تونل تنها مخصوص حمل و نقل خودرو در تهران داریم که همه این‌ها از سال ۸۴ تا مرداد ۹۶ ساخته شده است. البته تونل رسالت تنها تونلی بود که کلنگ احداث آن در این بازه زمانی به زمین خورده نشد، اما تا سال ۸۴ حتی ۵۰ ددرصد هم پیشرفت نداشت که در این دوره ساخته و به بهره برداری رسید. لازم به تاکید است این ارقام به جز تونل‌های مترو، آب‌های سطحی و تاسیسات است.
 
ترمیم و نوسازی بافت فرسوده در تهران ۴ برابر کشور

در حوزه بافت فرسوده هم گرچه مجلس تصویب کرد که شهرداری باید ۵۰ درصد تخفیف بدهد و دولت هم باید این را جبران کند، اما از آنجا که دولت به شهرداری تهران هیچ بودجه‌ای در این بخش هم همانند دیگر بخش‌ها نداد، شهرداری تهران خود اقدام کرد و با تخفیف ۱۰۰ درصدی که اعمال کرد، نتیجه آن شد که در حالی که رشد بافت فرسوده در کشور تا تابستان امسال ۸ درصد بود، در تهران این عدد ۳۴ درصد شود. یعنی به همت شهردار جهادی پایتخت، در تهران ۴ برابر دیگر نقاط کشور بافت فرسوده ترمیم و نوسازی شد. درواقع مردم در تهران در بافت فرسوده برای نوسازی واحد فرسوده خود هیچ هزینه‌ای به شهرداری پرداخت نکردند و همین عامل باعث شد تا رشد ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده از همه نقاط تهران بیشتر شود و صدور پروانه در مناطق جنوب شهر به مراتب بیشتر از شمال شهر شود. به عنوان مثال در منطقه ۱۲ براساس شاخص‌های بانک مرکزی رشد ۱۳ تا ۲۴ درصدی را در بافت فرسوده شاهد بودیم.

افزایش حدود ۸۰ درصدی ایستگاه‌های آتش نشانی پایتخت در دهه اخیر

در دوره اخیر مدیریت شهری تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی با رشد حدود ۸۰ درصدی مواجه بوده است. به طوری که در سال ۸۴ تعداد ایستگاه‌ها ۷۲ ایستگاه بوده است که با تمهیدات اندیشیده شده کهتا تابستان ۹۶ این تعداد به ۱۳۰ ایستگاه رسیده است که ۱۲۳ ایستگاه آن در حال خدمات دهی و ۷ ایستگاه آماده بهره برداری است.

به عبارت دیگر ۴۴.۶ درصد ایستگاه‌های آتش نشانی تهران در دوره اخیر مدیریت شهری احداث شده است.

کاهش ۴۳ درصدی محدوده تحت پوشش هر ایستگاه آتش نشانی

در بازه ۱۲ ساله اخیر محدوده طرح پوشش هر ایستگاه با ۴۳ درصد کاهش روبرو بوده است. یعنی در سال ۸۴ محدوده تحت پوشش هر ایستگاه ۱۰.۷ کیلومترمربع بود که با افزایش تعداد ایستگاه‌ها به ۶.۰۹ کیلومترمربع رسیده است تا ۴.۶۱ کیلومترمربع نیز کاهش داشته است.

کاهش حدود ۲۵ درصدی زمان رسیدن به محل حریق

زمان رسیدن به محل حادثه در دوره اخیر مدیریت شهری حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است. این زمان درسال ۸۴ پنج دقیقه و ۳۲ ثانیه بوده که امسال به چهار دقیقه و ده ثانیه رسیده است که تا ۰۱:۲۲ دقیقه کاهش داشته و میزان مخاطرات از حوادث کمتر شود.

حدود ۷۰ درصد ناوگان عملیاتی آتش نشانی در دوره قالیباف تجهیز شده است

در حال حاضر نسبت به سال ۸۴ توسعه ناوگان عملیاتی به همراه تجهیزات با ۲۳۱ درصد افزایش همراه بوده است. به طوری که تا سال ۸۴ ناوگان عملیاتی آتش نشانی تنها ۲۷۴ دستگاه بوده، اما تا تابستان امسال با ۵۷۲ دستگاه افزایش به ۸۴۶ دستگاه رسیده است. البته در اخبار اخیر شهردار جدید تهران نیز به ورود برخی تجهیزات به ناوگان آتش نشانی اشاره کرد، اما نگفت که قرارداد خرید این تجهیزات نیز در زمان شهردار قبلی منعقد شده است.

تجهیز ۳۵۴ محله تهران به خانه‌های سلامت

در دوره اخیر مدیریت شهری، برنامه راهبردی ۵ ساله شهرداری تهران در حوزه سلامت شهری شامل چالش ها، اهداف، راهبرد‌ها و برنامه‌ها در نیمه دوم سال ۱۳۸۴ تدوین گردید و برای اجرای این برنامه‌ها و ماموریت ها، «اداره کل سلامت» با رویکردی کاملاً اجتماعی و فرهنگی در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تشکیل شد.
 
آنچه که نجفی در گزارش ۱۰۰ روزه خود، نخواست بگوید!

پیشگیری و جلوگیری از بروز امراض نیازمند آموزش‌های همگانی و تعامل مستقیم میان آموزش دهندگان و شهروندان است. بر این اساس، شهرداری تهران از سال ۸۶ طرح راه اندازی خانه‌های سلامت در تمامی محلات شهر اعم از مناطق برخوردار و کم برخوردار را در دستور کار خود قرار داد. بر اساس آمار‌های موجود، تا سال ۹۶ که کمتر از ۸ سال از اجرای طرح می‌گذرد، تمامی ۳۵۴ محله تهران مجهز به خانه‌های سلامت شده اند.

دستاورد‌های اداره کل سلامت تنها به این مورد ختم نمی‌شود چرا که علاوه بر شکل گیری گسترده خانه‌های سلامت، طی ۸ سال اخیر ساخت ۲۴۰ خانه اسباب بازی در محلات، راه اندازی ۲۲ مرکز آموزش مهارت‌های رفتاری کودکان، تشکیل ۲۵۴ کانون مادر و کودک، راه اندازی کانون سالمندی در مناطق ۲۲ گانه و فعالیت ۱۷۴ پایگاه شورای سلامت محلات توسط اداره کل سلامت پیگیری شده و به سرانجام رسیده است. البته به این موارد باید فعالیت ۱۹۲۴ شبکه سلامت یاران شهر تهران، راه اندازی ۲۲ باشگاه چاقی، عضویت هزاران نفر در کانون‌های داوطلبین اهدای خون، تشکیل کانون پزشکان محله، کانون پیشگیری از دخانیات و اجرای طرح بهداشت و ایمنی مساجد را هم اضافه کرد.

تحول در نظام سلامت جسم و روح شهروندان با ایجاد سالن‌های ورزشی

شهرداری تهران در ده سال اخیر با هدف ارتقای سطح سلامت جسمی و روحی در جامعه، در جهت ترویج فرهنگ ورزش همگانی و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای روی آوردن خانواده‌ها به انجام فعالیت‌های ورزشی اقدامات قابل توجهی انجام داده است. تعداد سالن‌های ورزشی تحت پوشش شهرداری تهران طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ۳۱۳ سالن افزایش یافته است. ضمن اینکه ۵۸ مجموعه آبی نیز در تهران توسط شهرداری بهره برداری و در اختیار شهروندان قرار داده شد.

از آنجایی که شهروندان تمایل زیادی به استفاده از سالن‌های ورزشی چندمنظوره نشان داده اند افزایش مجموعه‌های ورزشی چندمنظوره‌ای که در آن ورزش‌هایی از قبیل: (توپی، رزمی، بدنسازی، ایروبیک و ...) انجام می‌شود، نیز در دستور کار سازمان ورزش شهرداری تهران قرار گرفت و ۱۵۸ سالن ورزشی چند منظوره در سطح شهر به شهروندان خدمات دهی پرداخت.

افزایش ۵ هزارتایی صندلی‌های سینما از سال ۸۴ تا ۹۶

راه اندازی پردیس سینمایی تماشا در منطقه ۱۸، رازی در منطقه ۱۱، ملت در منطقه ۳ و راگا در منطقه ۲۰، زندگی، کیان و سمرقند از دیگر اقدامات شهرداری تهران طی ۱۰ سال اخیر است که از ابتکارات این دوره از مدیریت شهری به شمار می‌روند. در کنار این‌ها باید سینما آزادی که با کمک شهرداری بازسازی شد و ایوان شمس را هم مدنظر قرار داد که در مجموع حدود ۵ هزار صندلی به ظرفیت سینما‌های تهران افزوده کرده اند.

احداث موزه‌ها و خانه موزه‌ها از دیگر اقدامات فرهنگی است که در دوره سکانداری محمدباقر قالیباف در شهر تهران مورد توجه مسئولان شهری قرار گرفته است. افتتاح باغ موزه هنر ایرانی و موزه دکتر علی شریعتی در سال ۸۵، موزه استاد شهید مرتضی مطهری در سال ۸۶، موزه دکتر چمران در سال ۸۷ و خانه موزه بازار در سال ۹۳ از جمله اقداماتی است که در راستای تقویت هویت ملی و دینی شهروندان از سوی شهرداری تهران انجام شد. در کنار این موارد باید به افتتاح باغ موزه قصر هم اشاره کرد که توجه و البته تحسین همگان را به همراه داشت. زندانی که در سال ۹۱ بر اساس برنامه‌های توسعه فضا‌های فرهنگی شهر تهران به موزه و تفرجگاهی برای شهروندان تبدیل شد. همچنان که باغ موزه دفاع مقدس که عملیات اجرایی ساخت آن از سال ۸۴ آغاز شد، در سال‌های اخیر به یکی از نماد‌های فرهنگی تهران تبدیل شده است.

راه اندازی ۲۹ سالن تئاتر در ۱۲ سال اخیر

افزایش سالن‌های تئاتر از دیگر دستاورد‌های مدیریت شهری طی ۱۲ سال اخیر است. به طوری که در دوره مدیریت شهری قالیباف ۲۹ سالن تئاتر در مجموعه‌های مختلف از جمله باغ و آمفی تئاتر باغ خسروشاهی، تماشاخانه ایرانشهر، مرکز نمایش‌های آیینی صبا، مرکز تئاتر حرفه‌ای شهر (خاوران)، بوستان امیر سلیمانی، باغ کتاب تهران، ایوان شمس، موزه انتظامی، باغ موزه زندان قصر و مجموعه فرهنگی تجاری ورزشی البرز لشگرک راه اندازی شد.

در مجموع ۵ هزار و ۵۰۸ صندلی تئاتر در مناطق مختلف تهران از جمله منطقه ۱، ۳، ۶، ۷ و ۱۵ به تعداد صندلی‌های تئاتر در شهر تهران افزوده شد.

توجه به فرهنگ کتابخوانی و سلامت شهروندان

تاکید بر انجام اقدامات فرهنگی در راستای ارتقای سطح زندگی شهروندان از سوی شهرداری تا بدان جاست که در مقابل ۳۸ کتابخانه‌ای که در تهران از سوی نهاد عمومی کتابخانه‌های کشور اداره می‌شود، شهرداری تهران به تنهایی مسئولیت مدیریت ۴۰۰ کتابخانه را برعهده در دوره قبل برعهده گرفت که بخش عمده‌ای از این کتابخانه‌ها در جنوب پایتخت واقع شده بود.

احداث یک سوم فرهنگسرا‌های تهران در ۱۲ سال اخیر

براساس آمار‌های موجود در حال حاضر حدود ۳۵ فرهنگسرا در تهران فعال است. از این تعداد بیش از ۱۰ فرهنگسرا همچون فرهنگسرای امام (ره)، رسانه، رویش، رضوان، مهر، تهرانسر، مترو، اخلاق، خاتم (ص)، رازی و تهران در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف احداث شده اند و تمامی این فرهنگسرا‌ها جز فرهنگسرای امام (ره) در مناطق جنوبی قرار دارند.
 
آنچه که نجفی در گزارش ۱۰۰ روزه خود، نخواست بگوید!

شتاب ۵ برابری خدمات در جنوب شهر نسبت به شمال تهران

بر اساس یک مقایسه بین درآمد و هزینه ها، در شهرداری تهران در دوره قبل ۵ برابر درآمد شهرداری‌های مناطق جنوب شهر در این مناطق هزینه شده است. یعنی شتاب خدمات دهی در جنوب شهر ۵ برابر نسبت به شمال شهر افزایش یافت.

به طوری که از ۱۸۰ میادین میوه و تره بار کنونی بخش عمده‌ای در جنوب شهر تهران قرار دارند و یا در گذشته تئاتر و سینما در جنوب شهر کجا بود؟ اما امروز به همت محمدباقر قالیباف بزرگ‌ترین مجموعه تئاتر کشور در خاوران است و بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی معلولان و جانبازان در خیابان فدائیان اسلام قرار دارد که یک مجموعه بی نظیر است.

سیاه نمایی نکنید/ مردم بهترین قاضی برای تحولات شهر هستند

با تمام این اوصاف امروز ما با یک تهران جدیدی رو به رو هستیم که اگر شهردار سابق این شهر می‌خواست چشم انتظار پرداخت بدهی دولت به شهرداری تهران باشد، هیچ پیشرفتی صورت نمی‌گرفت.

آقای نجفی! با سانسور کردن اقدامات مثبت محمدباقر قالیباف در طول فعالیتش نمی‌توانید از سختی‌های کار فرار و خود را شهردار بهتری برای تهران معرفی کنید. پس صادقانه از مدیریت شهری کارآمد قالیباف سخن بگویید و نهایت تلاش خود را کنید تا شاید شما هم بتوانید کارنامه‌ای مثبت در طول دوره فعالیت‌تان به ثبت برسانید.

آقای شهردار! هنوز شهروندان تهرانی فراموش نکرده‌اند که بعد از وقوع زلزله در پایتخت کشور و فضای رعب و وحشتی که در دلشان حاکم شده بود، آن‌ها را تنها گذاشتید. یا وقتی که شاخص آلودگی هوا به بالاترین سطح خود رسیده بود راهکارتان ترک کردن تهران بود تا سلامتی‌تان به خطر نیوفتد!

باید بگوییم که خود مردم بهترین قاضی برای تحولات شهر هستند و عملکرد مسئولان را بهتر از هر کسی ارزیابی می‌کنند. پس نیازی به سیاه نمایی نیست.

مشاهده در وبسایت منبع