برای ۶۲۲ نفر در زوهای اول ناآرامی قرار قضایی صادر شد/ ۵۵ نفر در رابطه با اغتشاشات اخیر در تهران در بازداشت هستند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در روزهای اول برای ۶۲۲ نفر در کل کشور قرار بازداشت، موقت، کفالت و وثیقه صادر شد.هنوز در تهران ۵۵ نفر در رابطه با اغتشاشات اخیر بازداشت هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در یکصد و بیست و سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در چنین روزهایی بود که شاه فرار کرد. هنوز صدای انقلابی مردم که می‌گفتند «دیو چو بیرون رود، فرشته برآید» در گوشمان است.

سخنگوی قوه‌قضاییه به ناآرامی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر شاهد شرارت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در پشتیبانی از اغتشاشات بودیم. آنها با تحلیل غلط خود احساس کردند اگر مردم مطالباتی دارند می‌توانند بر موج آنها سوار شوند و عوامل خود را تحریک کردند که خساراتی زدند و ناامنی بوجود آوردند و موجب شوند افرادی کشته شوند.

وی با بیان اینکه در این زمینه کینه‌توزی مستمر و بی‌انتهای آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ایران و نیز اینکه از هر فرصتی برای ضربه زدن به ایران استفاده می‌کنند عیان شد، اظهار کرد: مردم متدین ما هوشیار هستند و متوجه شدند نقشه دشمن است  و می‌خواهد از نارضایتی مردم سوءاستفاده کنند از این رو مردم صف خودشان را از اغتشاشگران جدا کردند. در مقابل جمعیت معدود اغتشاش‌گر، میلیون ها نفر وارد میدان شدند و تجدید پیمان کردند و به دشمنان فهماندند که ممکن است مشکلات و نقطه ضعف‌هایی وجود داشته باشد اما در دام دشمن قرار نمی‌گیرند.

محسنی‌اژه‌ای به تحریم رییس قوه‌قضاییه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اشاره کرد و گفت: حقیقتا بی‌حیایی آمریکا را در این روزها دیدیم که تحریم علیه اشخاصی از جمله رئیس قوه قضائیه اعمال کردند. آمریکای فلک زده نمی‌داند مردم ما از دولتمردان آمریکا که چند دهه انواع و اقسام ظلم‌ها را کردند، تنفر دارند. وقتی از ناحیه آمریکا حرفی و عملی علیه کسی گفته می‌شود برای او نقطه مثبت است و علیه آمریکا لکه ننگ است.

معاون اول قوه‌قضاییه یادآور شد: در خصوص اغتشاشات اخیر نقش دشمن و حمایت‌های آنها مشهود بود که در حال تعقیب و ریشه یابی است. عواملی که با دشمن آگاهانه کار کردند و دستگیر شدند یا در آینده دستگیر می‌شوند، طبق قانون مجازات می‌شوند. برخی مردم که به خیابان آمدند نه دشمن بودند و نه با آنها ارتباط داشتند و برای بیان مطالبات خود آمده بودند از این رو به نیروهای امنیتی تاکید شد این افراد که از مردم هستند یا جوان فریب خورده هستند که شاید سخن باطلی زده باشد  اما تخریبی نکرده پرچم و مسجدی آتش نزده و کسی را زخمی نکرده را جدا کنند و حتی الامکان دستگیر نکنند. ولی اغتشاش خیابانی است و ممکن است افرادی دستگیر شوند اما ما خواستیم آنها را به زندان نبردند تا سوء سابقه نشود.

وی افزود: در میان بازداشت شدگان برخی افراد فریب خورده، بی‌گناه و مجرم حضور دارند. برخی افراد چون جز دستگاه‌های خارجی بوده و بلد هستند چهره خود را پنهان کنند، نیاز به شناسایی است از این رو به نیروی انتظامی و قضات تاکید شده که پالایش کنید تا افراد بی‌گناه، فریب خورده و کم سن سال آزاد شوند. در دو مرحله عده کثیری قبل از معرفی به زندان و دادسرا آزاد شدند. آنان که به دادسرا معرفی شدند با وثیقه سبک آزاد شدند و تعدادی نیز با گزارشات نهادهای امنیتی مرتبط با خارج و لیدر بودند که بازداشت هستند.

محسنی‌اژه‌ای اضافه کرد: در روزهای اول برای ۶۲۲ نفر در کل کشور قرار بازداشت، موقت، کفالت و وثیقه صادر شد. از این ۶۲۲ نفر هم تعدادی آزاد شدند. امروز در تهران ۵۵ نفر در رابطه با اغتشاشات اخیر بازداشت هستند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در مورد فوت یکی از این بازداشت شدگان در اراک گفت: یک نفر در کلانتری اراک خودکشی کرد. او فردی معتاد بود که همراه خود مواد مخدر داشت و سابقه‌دار بود. در این ارتباط پرونده‌ای در آنجا تشکیل شده و درحال رسیدگی است.

ادامه دارد

 


مشاهده در وبسایت منبع