ایجاد مجتمع سما در استان ها از پیش دبستانی تا لیسانس

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد رهبر در مراسم تکریم دکتر سیداحمد زرهانی رئیس سابق سازمان سما و معارفه دکتر علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و سرپرست سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این مراسم به منظور تکریم از یک استاد ...

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه راهبرد ما در این دانشگاه توسعه کیفی مستمر سازمان سماست، تأکید کرد: واحد‌های دانشگاهی امکانات بلااستفاده خود را در اختیار مدارس سما قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد رهبر در مراسم تکریم دکتر سیداحمد زرهانی رئیس سابق سازمان سما و معارفه دکتر علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و سرپرست سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این مراسم به منظور تکریم از یک استاد گرانقدر و فرهیخته برگزار شده که در مدت مدیریت خود توانست تحول چشمگیری در سما ایجاد کند و این سازمان را از حالت رو به افول قبل نجات داده و به چنین درجه‌ای از تکامل برساند.

وی افزود: از دکتر زرهانی و همکاران ایشان به علت زحماتی که در این مدت کشیده‌اند، تشکر می‌کنیم و به دکتر منظری توکلی که از مدیران موفق جمهوری اسلامی ایران است خیرمقدم می‌گویم و برای ایشان آرزوی توفیق دارم.

رهبر با بیان اینکه مسؤولیت در جمهوری اسلامی ایران مانند دو امدادی است، گفت: الحمدلله مجموعه سما در انجام مأموریت‌های خود موفق بوده و به اهداف تعیین شده رسیده است، اما زمانی که قله‌ای را فتح می‌کنیم، قله‌های دیگری را پیش رو خواهیم داشت و سما هم اهداف دیگری دارد و باید تلاش کنیم سازمان سما در میان مراکز آموزشی و مدارس کشور بدرخشد.

وی افزود: این توسعه باید در طول سال مورد ارزیابی قرار گیرد تا شاهد ارتقای کیفیت آموزش، پژوهش و مهارت‌آموزی در سازمان سما باشیم و در فواصل مختلف از نقطه‌ای به نقطه دیگر توسعه یابیم.

رهبر با تأکید بر اینکه افزایش مدارس و آموزشگاه‌های آن از ۶۰۰ به هزار واحد از برنامه‌های توسعه کمی در این سازمان است، گفت: باید در عین توسعه کمی، به توسعه مستمر کیفی نیز توجه شود، زیرا اگر به دنبال ایجاد تمدن اسلامی هستیم و می‌خواهیم تمدن‌سازی کنیم، به تحول فرهنگی نیازمندیم و این تحول از مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تربیتی آغاز می‌شود.

وی افزود: در مدارس به علت آنکه دانش‌آموزان از سنین پایین‌تری برخوردار هستند، امکان کار فرهنگی، میسرتر است. با توجه به این موضوع، یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد مجتمع سما در استان‌هاست تا بتوانیم آموزش و تربیت نیروی انسانی را از پیش‌دبستانی آغاز و تا لیسانس ادامه دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حذف مقطع کاردانی پیوسته، گفت: این موضوع شاید برای سایر مراکز آموزشی چالش محسوب شود، اما در آموزشگاه‌های سما اینگونه نیست، چرا که ما دانشگاه و سازمان سما را یکی می‌دانیم و برنامه ما برای ایجاد مجتمع سما از پیش‌دبستانی تا دیپلم و لیسانس این است که بتوانیم متناسب با نیازمندی و مزیت‌های هر منطقه، اقدام به آموزش مهارت و تربیت تکنسین کنیم.

رهبر با بیان اینکه فرصت‌های بسیار مناسبی در اختیار سازمان سما قرار دارد که سایر مدارس از آن بی‌بهره هستند، افزود: آموزشگاه‌های سما می‌توانند از ظرفیت‌های بلااستفاده اعضای هیأت علمی و استادان واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های پیشرفته واحد‌ها استفاده کنند.

وی گفت: اینکه ما می‌خواهیم تعداد مدارس سما را از ۶۰۰ به هزار واحد افزایش دهیم، به معنای ساخت و ساز‌های جدید نیست، بلکه باید از امکانات بلااستفاده واحد‌ها استفاده شود تا با برنامه‌ریزی دقیق بتوانیم از موج جمعیتی که در پیش است، استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه علاوه بر مزیت‌های فرهنگی، مدرسه‌داری از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر از دانشگاه است، افزود: خانواده‌ها حاضرند برای آموزش فرزندان خود در مدارس باکیفیت هزینه کنند، به طوری که اکنون هزینه تحصیل در پیش‌دبستانی برابر با هزینه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی است.

رهبر با بیان اینکه اکنون به موج دوم جمعیتی رسیده‌ایم که وارد مدرسه می‌شوند، گفت: در حال حاضر ظرفیت کلاس‌های اول و دوم همه مدارس تکمیل است، چرا که جوانان دهه شصت اکنون ازدواج کرده و فرزندان آنان به سن تعلیم و تربیت رسیده‌اند و سهم سازمان سما از این موج جمعیتی ۷۵ هزار دانش آموز است که باید طوری برنامه‌ریزی شود که طی دو سال به ۱۵۰ هزار نفر و به تدریج به ۳۰۰ هزار دانش‌آموز برسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: خوشبختانه این دانشگاه امکانات بسیار خوبی در اختیار دارد و باید برای بهره‌برداری از امکانات بلااستفاده بین سما و واحد‌های دانشگاهی پیوند ایجاد کنیم و از عمل کردن به صورت مجمع‌الجزایری و ملوک‌الطوایفی اجتناب کنیم.

وی با تأکید بر اینکه سازمان سما و دانشگاه آزاد اسلامی یک سیستم یکپارچه با یک رئیس است، گفت: باید در استان‌ها هم این یکپارچگی ایجاد شود تا مدارس سما و واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی با یک مدیریت فعالیت کنند، چرا که همه ما در واقع یک واحد به نام دانشگاه آزاد اسلامی و سما هستیم.

رهبر افزود: دانشگاه آزاد اسلامی ۳۰ هزار عضو هیأت علمی دارد که با توجه به کاهش تعداد دانشجویان، تعدادی از این استادان نمی‌توانند ساعات موظفی خود را پر کنند. تا زمانی که ظرفیت دانشگاه‌ها و استادان خالی است، هیچ واحد سما حق استفاده از معلم حق‌التدریس ندارد.


مشاهده در وبسایت منبع