لزوم ورود میدانی قضات فارس به موضوع کاهش جمعیت کیفری

به گزارش ایسنا علی القاصی مهر در نشست بررسی راهکارهای کاهش جمعیت کیفری فارس، گفت: قضات باید در آراء خود بازاجتماعی کردن محکومین را مد نظر داشته باشند. قضات باید اصلاح و تربیت زندانیان را با هدف بازاجتماعی وآماده کردن فرد برای زیست مشترک در جامعه، مد نظر قرار دهند و تنها ...

رییس کل دادگستری استان فارس بر لزوم ورود میدانی قضات سراسر این استان به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تاکید کرد.

به گزارش ایسنا علی القاصی‌مهر در نشست بررسی راهکارهای کاهش جمعیت کیفری فارس، گفت: قضات باید در آراء خود بازاجتماعی کردن محکومین را مد نظر داشته باشند. قضات باید اصلاح و تربیت زندانیان را با هدف بازاجتماعی وآماده کردن فرد برای زیست مشترک در جامعه، مد نظر قرار دهند و تنها مجازات صِرف را لحاظ نکنند.

وی با این تاکید که «اجرای مستمر دستورالعمل‌ کاهش جمعیت کیفری، زمینه‌ساز تحول در این حوزه است»، گفت: اگر سیاست‌های تببین شده در این دستورالعمل به صورت مستمر به مانند روز ابتدای ابلاغ آن اجرایی شود، مسائل زندان به عنوان یکی مکان‌های پرآسیب حل خواهد شد .

وی با اشاره به این‌که «شرایط حاکم بر زندان‌ها به لحاظ حضور جمعیت زیاد زندانی و تعدد وظایف قضات ناظر بر زندان‌ها تناسبی با یکدیدگر ندارد»، خاطر نشان کرد: زندان‌های فارس نیازمند حضور تعداد زیادی قاضی ناظر است؛ امروز در شیراز تنها 4 قاضی به شکل مستمر مسئولیت نظارت بر زندان‌ها را عهده‌دار هستند.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی توسط قضات استان را یادآور و متذکر شد: لازم است در سیستم قضایی با آگاهی کامل از ظرفیت‌های قانون مجازات اسلامی و دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری و رویه‌های قضایی موجود با اهتمام جدی، جمعیت کیفری استان را ساماندهی و کاهش دهیم .

وی بر ورود میدانی قضات سراسر استان فارس در امر کاهش جمعیت کیفری و به خصوص آزدسازی زندانیان جرائم مالی و جرائم غیرعمد تأکید و تصریح کرد: با تدوین برنامه‌های هدفمند از سوی قضات بازرسی و بررسی از  آخرین وضعیت مدد جویان بیشتر از گذشته انجام شود.

 وی با تاکید براین‌که «طی بازدیدها علاوه بر بررسی وضعیت زندانیان به لحاظ حقوق شهروندی، ارشادات قضایی باید به مددجو ارائه و حقوق افراد احیاء شود»، گفت: در راستای تحقق اهداف کاهش جمعیت کیفری لازم است دادخواست اعسار زندانیان با قید فوریت و خارج از نوبت رسیدگی شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین تسریع در اعطای تسهیلات در ستاددیه استان به واجدین شرایط مطابق قانون را مورد تأکید قرار داد و همچنین به تلاش بیشتر شوراهای حل اختلاف در مصالحه پرونده های مالی کمتر از 200 میلیون ریال اشاره  کرد.

وی ادامه داد: با این اقدام علاوه بر جلوگیری از زندانی شدن افراد در دیون کمتر از 200 میلیون ریال از سوی شوراها، موجبات صلح و  سازش در جامعه فراهم می‌شود.

وی همچنین دستور تشکیل کارگروه بررسی پرونده افراد چند محکومیتی که یکی از جرائم آنان مالی یا غیر عمد است را صادر و تأکید کرد: این هیئت‌ها در شهرستان‌ها نیز زمینه‌های کاهش جمعیت کیفری را بررسی و تصمیم اجرای اتخاذ کنند.

براساس این گزارش، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی فارس نیز با ارائه‌ی گزارشی از کاهش 14 درصدی ورود متهمان به زندان در فارس طی 9 ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اشاره کرد.

حیات‌الغیب گفت: امسال عملکرد ستاد دیه استان نیز بهبود یافته به نحوی که در 9 ماه گذشته 612 زندانی جرائم غیرعمد با کمک خیرین و با استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های حمایتی و همچنین بخشش شکات، از زندان‌های استان آزاد شده‌اند .

انتهای پیام

مشاهده در وبسایت منبع