کیفیت هوای اهواز و اصفهان برای همه افراد ناسالم شد

طبق آخرین شاخص دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست، ساکنان مراکز ۸ استان کشور طی ۲۴ساعت گذشته هوای ناسالم استنشاق کرده اند و اهواز اصفهان در این میان آلوده ترین کیفیت هوا را داشته اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان شهرها و مراکز استانها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) را به طور کامل مورد بررسی قرار داد.
بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و آلاینده های جوی در مرکز استانهای خوزستان(اهواز)، اصفهان(اصفهان)، کردستان (سنندج)، قم(قم) ، سیستان و بلوچستان(زاهدان)، بوشهر(بوشهر) مرکزی(اراک) تهران(تهران) بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین اساس اهواز با شاخص ۱۶۳ و اصفهان ۱۵۶ در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

شاخص ذرات معلق در سنندج ۱۴۳، قم ۱۳۹، زاهدان۱۱۶، بوشهر ۱۱۱، اراک ۱۰۶ و تهران ۱۰۲ اعلام شده که بیانگر شرایط ناسالم برای گروههای حساس است و بیماران قلبی و ریوی در چنین شرایطی باید از تردد غیر ضروری در مراکز شهرهای اعلام شده جدا خودداری کنند.

همچنین طبق گزارشهای به دست آمده ۱۰ مرکز استان، شرایط مناسب تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در شرایط سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها به سبب وزش باد موقتی و عدم وارونگی دما هوای بهتری را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای ۶ مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که رشت با شاخص ۲۱ پاک ترین مرکز استان کشور نام گرفت؛ همچنین امروز شهرکرد با ۱۲ درجه بالای صفر خنک ترین و اهواز با ۴۸ درجه بالای صفر گرم ترین نقاط کشور بودند.

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

مشاهده در وبسایت منبع