مهاجرت معکوس از تهران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، در فاصله زمانی سال های ١٣٩٠ تا ١٣٩٥ تعداد ٣٥٠ هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان های دیگر مهاجرت کرده اند. این نوع مهاجرت، تحت تاثیر عوامل متعددی صورت می گیرد که برخی از آنها، به خصوص طی یکسال اخیر به اوج رسیده به طوری که نتایج ...

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، در فاصله زمانی سال های ١٣٩٠ تا ١٣٩٥ تعداد ٣٥٠ هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان های دیگر مهاجرت کرده اند. این نوع مهاجرت، تحت تاثیر عوامل متعددی صورت می گیرد که برخی از آنها، به خصوص طی یکسال اخیر به اوج رسیده به طوری که نتایج بررسی ها حاکی از آن است که تهرانی ها، در راس ساکنان سایر کلانشهرها، در جست وجوی شهرهای دیگری برای مهاجرت هستند که در ادامه به برخی از عوامل این مهاجرتها اشاره می کنیم.
گرانی مسکن در تهران

علاوه بر انگیزه شغلی، یافتن مسکن مناسب و کیفیت زندگی بهتر، از مهم ترین دلایل مهاجرت محسوب می شوند. در حالیکه به طور متوسط ۳۳ درصد از هزینه های سبد هر خانوار ایرانی صرف هزینه مسکن می شود، این رقم در تهران به بیش از ۴۸ درصد می رسد که این مساله باعث شده تا خرید مسکن در سایر شهرها جذابیت بیشتری پیدا کند.

آلودگی هوا

بررسی تحلیلی این آمارها نشان می دهد، به اوج رسیدن عواملی چون ترافیک و آلودگی هوا در تهران، ساکنان پایتخت را بر آن داشته تا عطای زندگی در این شهر شلوغ و پر دردسر را به لقای آن ببخشند و مکان با کیفیت تری را برای زندگی خود انتخاب کنند.

زلزله

وقوع زلزله اخیر در تهران و گمانه زنی ها درباره فعال شدن گسل ها و احتمال وقوع زلزله های شدیدتر، مزید بر علت شده تا پایتخت نشینان به دنبال شهرهای امن تری برای مهاجرت باشند پس طبیعتا، تهرانی ها به دنبال سکونت در شهرهایی هستند که از نظر امکانات زیرساختی در سطح تهران باشد.

حمل و نقل و ترافیک

تقریبا در هیچ یک از شهرهای کوچک و متوسط ایران شاهد گره های ترافیکی کلان شهرهایی همچون تهران نیستیم و اگر شاهد پدیده گرد و غبار نباشیم در اغلب روزهای سال آسمان شهرهای کوچک، آبی است. بنابراین شاخص های سلامت جسمی و روانی در این شهرها بالاست.

مشاهده در وبسایت منبع