برف و باران کشور را فرا می گیرد/ در غالب مناطق کاهش دما تا ۱۰ درجه

کارشناس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور گفت: از اواخر وقت امروز تا روز یکشنبه بخشهای عمده ای از نیمه غربی، مرکز، شمال و نیمه شرقی کشور با بارش باران، برف و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما مواجه می شوند.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور گفت: از اواخر وقت امروز تا روز یکشنبه بخشهای عمده ای از نیمه غربی، مرکز، شمال و نیمه شرقی کشور با بارش باران، برف و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما مواجه می شوند.
به گزارش روزپلاس، امین حسین نقشینه در گفت وگو با تسنیم درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی فعالی از عصر امروز وارد کشور می شود و به ترتیب نیمه غربی، مرکز، سواحل خزر و نیمه شرقی کشور را در برمی گیرد.

وی با بیان اینکه در مسیر ورود ابرهای باران زا به کشور، وزش بادهای شدید به وقوع می پیوندد، توضیح داد: این وزش بادهای شدید در بخشهایی بر روی بخشهایی از کشور عراق آغاز شده و تبعات آن یعنی پدیده گردوخاک نیز به بخشهایی از جنوب و جنوب غرب کشورمان رسیده است.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در حال حاضر بخشهایی از خوزستان، ایلام، کرمانشاه، بوشهر و لرستان با پدیده گردوخاک و کاهش کیفیت هوا مواجه هستند و رفته رفته با ورود ابرهای باران زا و استقرار کامل سامانه بارشی فعال، روند کاهش کیفیت هوا تغییر می یابد.

نقشینه توضیح داد: از امشب با رشد ابر و بارش باران که به شکل گل آلود خواهد بود وضعیت جوی در استانهای ذکر شده تغییر می یابد و کیفیت هوا در این استانهای جنوب و جنوب غرب تغییر می کند.

وی با بیان اینکه سامانه بارش در اواخر وقت امروز بخشهای عمده ای از نیمه غربی کشور را در برمی گیرد، گفت: با فعالیت این سامانه بارشی، برف در مناطق شمال غرب و ارتفاعات زاگرس و بارش برف و باران در غرب و بارش باران در جنوب غرب کشور رخ می دهد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: سواحل دریای خزر به ویژه استان های گیلان و اردبیل امروز با افزایش دمای هوا مواجه می شوند اما از فردا و با ورود این سامانه بارشی، وضعیت به طور کامل تغییر می یابد.

نقشینه افزود: طی ۲۴ ساعت آتی حرکت این سامانه به سمت شمال، مرکز، ارتفاعات البرز و شرق کشور پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: از فعالیت این سامانه در روز یکشنبه به طور نسبی کاسته می شود به طوری که در این روز بارش پراکنده و وزش باد در نیمه شرقی کشور روی می دهد؛ این سامانه در روز دوشنبه نیز از مرزهای شرقی کشور خارج می شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: از اواخر وقت امروز تا روز دوشنبه دمای هوای غالب مناطق کشور اعم از نیمه غربی، شمال، مرکز و نیمه شرقی کشورمان با افت ۵ تا ۱۰ درجه ای روبرو می شود؛ شدت این کاهش دما در روز یکشنبه محسوس تر است.

نقشینه توضیح داد: از اواخر وقت امروز تا پایان روز یکشنبه بخشهای عمده ای از خلیج فارس مواج پیش بینی می شود و باید به توصیه های لازم در این زمینه توجه شود.

وی، همدان با هشت درجه زیر صفر را سردترین و بندرعباس با ۲۴ درجه بالای صفر را گرمترین نقاط کشور دانست و گفت: دمای هوای تهران امروز در گرمترین لحظات به ۱۳ درجه بالای صفر رسید که در ساعتهای آتی، کاهش دما و بارش برف و باران در تهران آغاز می شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در روز دوشنبه سامانه بارشی از کشور خارج می شود، اظهار کرد: با خروج این سامانه بارشی، احتمال وارونگی دما و افزایش آلاینده ها برای کلانشهرها دور از انتظار نیست.

مشاهده در وبسایت منبع