حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟

وران تحصیل که به صورت تعهد خدمت قبل از استخدام یا حین خدمت در اوقات اداری در مقاطع رسمی آموزشی یا معادل توسط کارمندان طی شده یا می شود جزو سابقه خدمت برای بازنشستگی منظور نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس جمهور لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری را جهت طی تشریفات قانونی به مجلس ارائه کرده است؛ در بند ۵۱ در اصلاح ماده ۱۰۵ تبصره ۲ این موضوع آمده است "دوران تحصیل که به صورت تعهد خدمت قبل از استخدام یا حین خدمت در اوقات اداری در مقاطع رسمی آموزشی یا معادل توسط کارمندان طی شده یا می شود جزو سابقه خدمت برای بازنشستگی منظور نمی شود. حکم مندرج در قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش(مصوب ۱۳۶۹) از این جهت فاقد اعتبار است."
هم اکنون این سوال در میان جامعه فرهنگیان کشور مطرح شده است که در صورت تصویب این بند سنوات دوره دوساله تربیت معلم، دوره چهارساله تربیت دبیر و دوران تحصیل مامورین به تحصیل از سنوات بازنشستگی حذف خواهد شد و این افراد دیرتر بازنشسته می شوند؟ آیا براساس این بند، سنوات کاری جهت بازنشستگی افراد بالا رفته و دیرتر بازنشسته خواهند شد یعنی شاهد افزایش زمان بازنشستگی از ۳۰ سال به حداقل ۳۴ خواهند بود؟

در همین رابطه ناصر سلیمانزاده سرپرست امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش به تسنیم گفت: این مسئله در لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری مطرح شده است و این لایحه برای اجرا باید توسط مجلس بررسی و تصویب و پس از آن به تایید شورای نگهبان برسد تا به قانون تبدیل شود.

وی افزود: با توجه به تجربه ما بعید است که حتی در صورت تصویب این موضوع به گذشته تسری یابد و تمام فرهنگیان را مشمول شود.

سلیمانزاده ادامه داد: این موضوع اگر تصویب هم شود مربوط به آینده است و افرادی را که پس از این وارد دوره های تربیت معلم می شوند شامل خواهد شد چرا که اجرای آن برای تمام فرهنگیان مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد به ویژه زنان شاغلی که تمایل به بازنشستگی پیش از موعد دارند.

مشاهده در وبسایت منبع