سوریه کمیته قانون اساسی پیشنهادی سازمان ملل را نمی پذیرد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز از بیروت، ایمن سوسن معاون وزیر امور خارجه سوریه روز سه شنبه گفت دولت اقداماتی را که به رهبری سازمان ملل در زمینه تشکیل یک کمیته برای بازنویسی قانون اساسی سوریه صورت می گیرد نمی پذیرد.

دولت سوريه اعلام کرد اقدامات سازمان ملل در زمينه تشکيل کميته اي براي تغيير قانون اساسي سوريه را نمي پذيرد

 به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از خبرگزاري رويترز از بيروت، ايمن سوسن معاون وزير امور خارجه سوريه روز سه شنبه گفت دولت اقداماتي را که به رهبري سازمان ملل در زمينه تشکيل يک کميته براي بازنويسي قانون اساسي سوريه صورت مي گيرد نمي پذيرد.

سوسن در يک کنفرانس خبري در دمشق گفت: «ما به عنوان يک کشور به کميته اي که توسط سوري ها شکل نگرفته، مديريت نشده و تشکيل نشده متعهد نيستيم و کاري به آن نداريم.»

وي افزود: «ما به چيزي که توسط طرف هاي خارجي، با هر اسم و موقعيتي، شکل گرفته متعهد نيستيم؛ ما ملزم به آن نيستيم و براي ما اهميتي ندارد.»

شرکت کنندگان در کنگره سوچي - محل تلاش هاي ديپلماتيک روسيه براي پايان دادن به بحران سوريه - در روز سي ام ژانويه به توافق رسيدند يک کميته قانون اساسي در ژنو تشکيل دهند و انتخابات دموکراتيک در سوريه برگزار کنند. 

استفان دي ميستورا نماينده سازمان ملل در امور سوريه در سوچي گفت وي در مورد معيارهاي انتخاب اعضاي کميته تصميم خواهد گرفت و حدود 50 نفر را از دولت، مخالفان و گروه هاي مستقل انتخاب خواهد کرد.

اصلي ترين گروه مذاکره کننده مخالفان که کنگره سوچي را تحريم کرد اعلام کرده است در زمينه تشکيل کميته قانون اساسي همکاري مي کند مادامي که اين کار زير نظر سازمان ملل متحد صورت گيرد.

دولت سوريه در آن زمان گفت از نتايج نشست سوچي استقبال مي کند ولي اشاره اي به کميته قانون اساسي و انتخابات نکرد.

ايمن سوسن گفت: «دي ميستورا يک تسهيل کننده است و نه يک ميانجي يا جايگزيني براي ساير طرف ها.» 

تا کنون 9 دور مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل، عمدتاً در ژنو، صورت گرفته است ولي همه آنها در گرد هم آوردن طرف هاي سوري ناموفق بوده اند. روسيه فرايند ديپلماتيک مشابهي را در پيش گرفته است.

بشار اسد رئيس جمهور سوريه در سال 2012 اعلام کرد رأي دهندگان در يک همه پرسي قانون اساسي جديد را تأييد کرده اند.


مشاهده در وبسایت منبع