لاوروف: آمریکا قصد دارد حتی پس از نابودی داعش در سوریه بماند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ؛ وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که به نظر می رسد آمریکا خواستار ماندن در سوریه حتی پس از نابودی داعش است. به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، سرگئی لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با همتای بلژیکی خود در مسکو گفت: دو کشور روابط ...

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صداوسیما  ؛ وزير امور خارجه روسيه تصريح کرد که به نظر مي رسد آمريکا خواستار ماندن در سوريه حتي پس از نابودي داعش است.

به گزارش شبکه تلويزيوني روسيا اليوم، سرگئي لاوروف در کنفرانس خبري مشترک با همتاي بلژيکي خود در مسکو گفت: دو کشور روابط تاريخي سنتي بسيار خوبي دارند و يکصد و شصت و پنج سال از تاريخ آغاز روابط ديپلماتيک بين دو کشور مي گذرد. به همکاري هاي بين دو کشور اطمينان داريم و از تلاشهاي صورت گرفته توسط بلژيک براي بهبود همکاريها بين روسيه و اتحاديه اروپا تشکر مي کنم. تبادل تجاري بين دو کشور شاهد رشد هشت درصدي بود و به ده ميليارد دلار رسيد.
لاوروف افزود: همچنين درباره روابط روسيه با اتحاديه اروپا و ناتو بحث و تبادل نظر کرديم و خواست بروکسل براي پشت سر گذاشتن مشکلات کنوني بين مسکو و غرب را ارزيابي مي کنيم. همچنين درباره بحران در اوکراين صحبت و تاکيد کرديم که اجراي توافقات مينسک که هيچ جايگزيني ندارد، بسيار ضروري است.
وزير خارجه روسيه در ادامه خاطر نشان کرد: نگراني مشترکي درباره بحران هاي خاور ميانه و شمال آفريقا داريم و روسيه و بلژيک به حل و فصل سياسي چه در سوريه، چه در عراق، چه در ليبي و چه در يمن براي رها شدن از مشکلات موجود، اهميت ويژه اي قائل اند. اين مسئله بسيار مهم است زيرا تهديدات تروريستي از مرزهاي اين منطقه فراتر رفته است و اين تهديد، همه ما را شامل مي شود. همکاران بلژيکي خود را از نتايج نشست گفتگوي ملي سوريه و بيانيه پاياني آن که حاوي اصول دوازده گانه براي بازسازي سوريه و دعوت به تشکيل کميته اي قانوني است، آگاه کرديم. عقيده داريم اين يک اصل اساسي است که استفان دي ميستورا فرستاده ويژه سازمان ملل نيز با آن موافقت کرد و با قطعنامه 2254 شوراي امنيت مطابقت دارد.
لاوروف افزود: همانطور که مي دانيد ما به ديدگاه همکارانمان در اروپاي غربي که اين تحريمها را اعمال کردند، اهميت نمي دهيم. اين اقدامات آنان باعث زيان زدن به روابط دوجانبه مي شود. ما از کسي نمي خواهيم که اين سياست را تغيير دهد، اما همانطور که بارها گفتم و آقاي پوتين نيز بر آن تاکيد کرد، عقلانيت در نهايت حاکم خواهد شد. اين سياست اروپايي ها همچنان ادامه دارد و ما تلاش مي کنيم که از اين گونه رفتارهاي يک جانبه دور باشيم، اما اقليتي وجود دارد که خواستار عادي سازي روابط با روسيه نيست. بنابراين شاهد اين هستيم که آنان همچنان همان راه را ادامه مي دهند، اما اميدواريم که گفتگويي که منافع متقابل را تضمين کند، شکل گيرد. ما آمادگي کامل داريم تا با هر کس که خواستار شنيدن حرفهايمان است، صحبت کنيم. درباره اوکراين نيز بايد بگويم که شاهد آن هستيم که اروپايي ها و نمايندگان پارلمانهاي بلژيک و برخي از کشورهاي اروپايي، به جمهوري کريمه سفر مي کنند و اين جمهوري از ايالتهاي روسيه فدرال به حساب مي آيد. هر کس که بخواهد مي تواند به اين منطقه سفر کند و خود ببيند که در اين منطقه چه مي گذرد.
وي همچنين درباره بکارگيري سلاح شيميايي در سوريه گفت: بهتر است که خود به مناطقي که ادعا دارند سلاح شيميايي در آنها استفاده شده است، سفر کنند و خود شاهد آن باشند و از اخبار ساختگي استفاده نکنند و همچنين اگر بخواهند بدانند که در کريمه چه مي گذرد بايد به آنجا سفر کنند و در جريان امور قرار گيرند و نبايد به اطلاعاتي که برخي کشورها ارائه مي کنند، اعتماد کنند.
وزير خارجه روسيه در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاري که نظرش را درباره طرح آمريکا براي تخصيص 550 ميليون دلار براي آماده کردن نيروهاي سوريه دموکراتيک و نيروهاي امنيت مرزي و تاثير آن بر حل و فصل سياسي در سوريه پرسيد، گفت: در حالت کلي، در برهه اخير مسائل زيادي درباره رفتار آمريکا در خصوص سوريه مطرح شد. آمريکا بدون هيچ درخواست يا دعوتي دست به اين رفتارها مي زند. با نظاميان آمريکايي توافقاتي انجام داديم و کانالهاي ارتباطي بين آنان شکل گرفت و اين کانالها اجازه وقوع حوادث را نمي دهد. هدف نيروهاي آمريکايي در سوريه از بين بردن داعش بود و اکنون کاملا روشن است که موضوع داعش پايان يافته است و نيروهاي سوري و نيروي هوايي روسيه با کمک نيروهاي ائتلاف به رهبري آمريکا، آن را محقق ساختند. با اين وجود، پس از نابود کردن داعش و خلافتي که در پي تشکيل آن در سوريه بود، هنوز کار همه گروه هاي تروريستي پراکنده در سوريه را به پايان نرسانده ايم، گروه هايي که تلاش مي کنند به کشورهاي همسايه فرار کنند. اما چيزي که از دوستان آمريکايي مان درباره اهدافي جديد در سوريه مي شنويم در اينکه حتي پس از پايان يافتن عمليات نظامي، بايد تا پايان روند سياسي همچنان در منطقه حضور داشته باشند، اين شک را به وجود مي آورد که آمريکا قصد ماندن در منطقه براي مدتي طولاني را دارد، اگر نگوييم براي هميشه. شما درباره تشکيل نيروهاي امنيت مرزي و حمايت مادي از نيروهاي سوريه دموکراتيک صحبت کرديد. اين تلاشهاي آمريکا در حالي صورت مي گيرد که ترکيه نيز اهدافي دارد و ما مي دانيم که ترکيه چه موضعي در قبال نيروهاي کُرد دارد، ممکن است در اين باره موضع متفاوتي داشته باشيم، اما در نهايت موضع ترکيه درباره نيروهاي کرد واقعي است. اين موضع ترکيه فاقد دورانديشي است و شاهد نتايج اين نبود دورانديشي در عفرين هستيم. بار ديگر تاکيد مي کنم روسيه از همان ابتدا و تا به اين لحظه موافق مشارکت کردها به شکل مستقيم در همه تلاشهاي صورت گرفته براي حل و فصل بحران سوريه است. کردها بخشي از ملت سوريه هستند و قطعنامه 2254 شوراي امنيت بر اين نکته تاکيد مي کند. حل و فصل با مشارکت دولت و همه قشرها و قوميت هاي سوريه و همچنين مخالفان سوريه صورت مي گيرد و کردها نيز بايد در حل بحران مشارکت داشته باشند. آمريکا در اين باره گامهاي خطرناکي برداشته است و اين گامها با تشکيل شبه دولتي در منطقه اي بزرگ در سوريه در شرق رود فرات تا رسيدن به مرزهاي عراق، بيشتر آشکار مي شود. اين اقدام، تلاشهاي پيشين براي از بين بردن تماميت ارضي سوريه را يادآور مي شود و هدف از اين کار، ايجاد دولتهايي خودمختار و مستقل از دمشق است. اين خودمختاري ها مورد حمايت مادي قرار مي گيرند و سپس براي آنها سلاح ارسال و نيروهاي نظامي تشکيل مي شود. ما همه اين موارد را مطرح کرديم اما هيچ پاسخي دريافت نکرديم و اين ممکن است بر تماميت ارضي سوريه تاثير بگذارد. اميدواريم سازمان ملل متحد که مسئوليت اجراي قطعنامه 2254 را دارد، قطعنامه اي که از ايجاد گفتگويي جامع بين سوريها صحبت مي کند، مانع هر اقدامي از سوي بازيگران خارجي شود، اقداماتي که هدفشان نقض قطعنامه 2254 است.
وي همچنين درپاسخ به سؤال ديگري درباره نشست سوچي و چگونگي مشارکت دادن همه بازيگران بين المللي براي موفقيت آميز بودن آن گفت: به راحتي مي توانيد با خواندن بيانيه پاياني نشست سوچي به نتايج آن پي ببريد. همه سوري ها در نشست سوچي از سازمان ملل و نماينده آن استفان دي ميستورا خواستند که مقدمات ايجاد اصلاحات در قانون اساسي و تشکيل کميته قانون اساسي را فراهم کند. درباره مشارکت دادن بازيگران بين المللي ديگر نيز بايد بگويم که تعداد زيادي از ناظران از جمله کشورهاي عضو دائم شوراي امنيت و همچنين کشورهاي همسايه سوريه، يعني ايران، عراق، اردن و همچنين سه گروه مخالفان از قاهره، رياض و مسکو در آن شرکت داشتند. همه اين گروه ها حضور داشتند و همچنين از قزاقستان که فرايند آستانه را ميزباني کرد، براي حضور در سوچي دعوت کرديم. تنها آمريکا و انگليس در نشست شرکت نکردند و البته حضورشان به شکل غير مستقيم بود. درباره اينکه در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد نيز همه چيز در دستان دي ميستورا و گروه حاميان سوريه به رياست آمريکا و روسيه است. در اين گروه، تلاشهايي براي آتش بس و حل بحران انساني صورت گرفت که نمايندگاني از اتحاديه اروپا نيز در آن حاضر بودند و بلژيک نيز عضوي اساسي در اتحاديه اروپا است. شکي نيست که در مرحله اصلاح قانون اساسي سوريه، به صورت کاملا شفاف و روشن عمل خواهيم کرد و همه اعضاي جامعه جهاني از روند انجام آن اطلاع خواهند يافت و روسيه در کنار ترکيه و ايران به اين تلاشها کمک خواهد کرد.


مشاهده در وبسایت منبع