سازمان ملل درباره فرار هزاران کنگویی به اوگاندا ابراز نگرانی کرد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ ­سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد بیش از ۲۲ هزار نفر در هفته های اخیر از خشونت در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو فراری شده اند و با عبور از دریاچه آلبرت در جستجوی امنیت به اوگاندا رفته اند.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما؛ ­سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد بيش از 22 هزار نفر در هفته هاي اخير از خشونت در شرق جمهوري دموکراتيک کنگو فراري شده اند و با عبور از درياچه آلبرت در جستجوي امنيت به اوگاندا رفته اند.

سخنگوي کميسارياي عالي آوارگان سازمان ملل متحد در ژنو در کنفرانسي خبري اعلام کرد اين آژانس از اخباري که از غرق شدن چهار آواره کنگويي بعد از واژگوني قايق حامل آنها در درياچه آلبرت حکايت دارد به شدت ابراز تاسف کرد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از ژنو، وي گفت:‌ « بيش از 22 هزار کنگويي هفته گذشته از درياچه آلبرت عبور کردند ».
کميسارياي عالي آوارگان سازمان ملل متحد با ابراز نگراني اعلام کرد هزاران نفر ديگر در سواحل اين درياچه تجمع کرده اند و منتظر عبور هستند و دو نفر از آنها هفتم فوريه در شرايط نامشخص در يک مشاجره مرتبط با سوار شدن به شناور جان خود را از دست دادند.
بيشتر آوارگان با قايق هاي کوچک يا شناورهاي ماهيگيري که بيش از ظرفيت پر مي شود از درياچه آلبرت عبور مي کنند و بعد از 10 ساعت به سباگورو Sebagoro روستايي در 270 کيلومتري شمال غرب کامپالا پايتخت اوگاندا مي رسند.
کاترينا کيتيدي Katerina Kitidi سخنگوي اين کميساريا به خبرگزاري فرانسه اعلام کرد افرادي که به تازگي وارد اوگاندا مي شوند از ماه دسامبر از خشونت هاي فرقه اي و درگيري بين گروه هاي مسلح و ارتش در استان ايتوري Ituri در جمهوري دموکراتيک کنگو فراري شده اند.
خشونت ها در ايتوري از مناقشه هاي متعدد در جمهوري دموکراتيک کنگو است. هزاران نفر نيز از استان نورد کيوو Nord Kivu از راه زميني به اوگاندا فراري شده اند.کيتيدي اعلام کرد در مجموع 39 هزار نفر از 19 دسامبر از جمله 34 هزار نفر از ماه ژانويه به اوگاندا فراري شده اند.
کميسارياي عالي آوارگان سازمان ملل متحد با مقامات اوگاندا براي ثبت نام کنگويي ها همکاري مي کند اما امکانات بيشتري را با توجه به افزايش شمار آوارگان و ايجاد مراکز نگهداري جديد خواستار است.


مشاهده در وبسایت منبع