تصمیم گیری نهایی درباره افزایش مالیات بر سیگار انجام نشده است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه گفت: هنوز تصمیم گیری نهایی درباره وضع مالیات بر مواد دخانی و سیگار انجام نشده است. سیدمهدی فرشادان عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در گفت گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به بررسی بندی مربوط به قیمت ...

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه گفت: هنوز تصمیم گیری نهایی درباره وضع مالیات بر مواد دخانی و سیگار انجام نشده است.
سیدمهدی فرشادان عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در گفت گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به بررسی بندی مربوط به قیمت سیگار و افزایش مالیات بر آن در نشست کمیسیون متبوع خود، گفت: یکی از بندها در لایحه بودجه سال ۹۷ مربوط به افزایش مالیات بر سیگار بود.

وی ادامه داد: بحث افزایش مالیات در حوزه خرده فروشی و برای هریک نخ سیگار مالیاتی با عددهای مختلف وضع شد.

نماینده مردم سنندج با اشاره به اینکه سیگارها در کشور به ۴ دسته تقسیم می شوند، اظهار کرد: سیگار خالص که تولید داخلی است، سیگارهای تولید مشترک با یک کشور خارجی، سیگار خارجی با برند بین المللی که در ایران تولید می شود و سیگارهایی که وارداتی هستند.

فرشادان تصریح کرد: در کمیسیون تلفیق بودجه برای تمامی این موارد در مرحله اول مالیات هایی وضع شد، بسیاری معتقد بودند که وضع مالیات بالا می تواند به تولیدات داخلی ضربه زده و موجب بیکاری شود، لذا کمیسیون تلفیق عدد مالیات را بر تولیدات داخلی به نحوی قرار داد تا این اتفاق نیفتد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ بیان کرد: برای محصولات مشترک و برند خارجی هم عددهای مالیاتی دیگر و برای سیگارهای وارداتی تعرفه بالاتر قرار داده شد.

فرشادان با بیان اینکه ما دو هدف از وضع مالیات بر روی دخانیات و سیگار داشتیم، گفت: وضع مالیات می تواند عوایدی را نصیب کشور کرده و همچنین موجب پیشگیری از مصرف بالای دخانیات شود، لذا ما با دید سلامت محور نیز به این موضوع نگاه کردیم.

وی ادامه داد: البته موضوع افزایش مالیات بر روی سیگار هنوز به صحن علنی نیامده، زیرا فعلا موردی پیش آمده که ظاهرا در کمیسیون تلفیق تمامی این پیش فرض ها و عددهایی که بر روی آن مدت ها بحث و بررسی شده و تصویب شده بود باقی مانده تا در جلسات بعدی بررسی شود.

نماینده مردم سنندج در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این اتفاق مربوط به نامه اعتراضی فروشندگان و توزیع کنندگان کالای دخانی تولید داخل به رئیس مجلس نمی شود، بیان کرد: بنده نمی دانم به چه دلیلی این اتفاق افتاده، زیرا اکنون عددهای مالیاتی که پیش از این تصویب کرده بودیم و بر روی آن بسیار بحث شده بود باقی مانده است، امیدواریم در جلسات بعدی کمیسیون درباره آن تصمیم گیری شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ تاکید کرد: هنوز تصمیم گیری نهایی درباره وضع مالیات بر مواد دخانی و سیگار انجام نشده است، اگرچه یک بخش از آن حذف شده، اما این حذف با توجه به اصرار برخی طراحان و افراد دخیل در این موضوع فکر می کنم در جلسات بعدی هم بار دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.

شایان ذکر است، فروشندگان و توزیع کنندگان مواد دخانی تولید داخل طی نامه ای از رئیس مجلس خواستار تغییر بند الحاقی ۷ به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۷ که موجب افزایش ۳۵ تومانی هر نخ سیگار تولید داخلی می شود، شدند.

انتهای پیام/

افزایش مالیات بر مواد دخانی با نگاه سلامت محور و عواید مالیاتی بوده است

مشاهده در وبسایت منبع