جریمه مغازه داران به خاطر سد معبر غیرقانونی است

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، شورای اسلامی شهر یزد در راستای جمع آوری سد معبر دستفروشان و مغازه داران، جریمه یک تا ۱۵ میلیون ریالی مغازه داران تعیین کرده و اعلام کرده بود جریمه تعیین شده در صورت عدم پرداخت از سوی مغازه داران، به حساب بدهی متخلف منظور و همراه با فیش ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، شورای اسلامی شهر یزد در راستای جمع آوری سد معبر دستفروشان و مغازه داران، جریمه یک تا ۱۵ میلیون ریالی مغازه داران تعیین کرده و اعلام کرده بود جریمه تعیین شده در صورت عدم پرداخت از سوی مغازه داران، به حساب بدهی متخلف منظور و همراه با فیش عوارض کسب و پیشه مطالبه شود.
مصوبه مذکور پس از شکایت شاکی خصوصی، در دستور دیوان عدالت اداری قرار گرفت و هیئت عمومی دیوان پس از تشکیل جلسه در تاریخ پنجم دی ماه امسال، اعلام کرد: نظر به اینکه تعیین مجازات و جریمه از خصایص قانونگذار بوده و شورای اسلامی شهرها طبق بندهای ۱۶ و ۲۶ ماده ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب مصوب ۱۳۷۵ با اصلاحات بعدی آن، می توانند عوارض یا بهای خدمات تعیین کنند. لذا اخذ جریمه به عنوان سد معبر، مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات بوده و با استناد به بند یک ماده ۱۲ و مواد ۸۸ و ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ از تاریخ تصویب ابطال می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفا رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

مشاهده در وبسایت منبع