ایجاد ۶۵ بنیاد خیرین دانشگاهی در چهار سال اخیر

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ باقری روز چهارشنبه در آیین گردهمایی ملی خیرین آموزش عالی کشور که در محل پردیس دانشکده هی فنی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: شکل گیری نهادهای نیکوکاری در دانشگاه های ایران سابقه ۱۵ ساله دارد و در چهار سال ...

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ باقری روز چهارشنبه در آیین گردهمایی ملی خیرین آموزش عالی کشور که در محل پردیس دانشکده هی فنی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: شکل گیری نهادهای نیکوکاری در دانشگاه های ایران سابقه ۱۵ ساله دارد و در چهار سال اخیر، ۶۵ بنیاد خیرین دانشگاهی در آموزش عالی ایجاد شده و این بنیاد مردم نهاد باید در دیگر دانشگاه ها نیز شکل گیرد.
۱۲۵ هزار مترمربع پروژه عمرانی با مشارکت خیرین در دانشگاه ها در دست احداث
وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته ۵۵۰ هزار مترمربع فضای فیزیکی با مشارکت خیرین ساخته شده است، افزود: هم اکنون ۱۲۵ هزار مترمربع پروژه عمرانی با مشارکت خیرین در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دست احداث است.

رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی، با اشاره به اینکه انتظاراتی که امروزه از آموزش عالی کشور می رود متفاوت از گذشته است عنوان کرد: امروزه دانشگاه های کشور علاوه بر تربیت نیروی انسانی متخصص برای بخش های آموزشی، پژوهشی، خدماتی و اقتصادی کشور، باید معضلات پیش روی جامعه را نیز مرتفع کند.

قائم مقام وزیر علوم با اشاره به محدودیت منابع در دولت و در دانشگاه ها تصریح کرد: تجربه کشورهای پیشرفته نشان می دهد که همه دانشگاه ها (به غیر از کشور فرانسه و آلمان)، ۳۰ درصد منابع شان از سوی دولت، ۳۰ درصد از منابع خیرین و وقف و ۴۰ درصد نیز از طریق شهریه و انجام پژوهش تامین می شود و دانشگاه های کشور ما نیز باید این مدل را دنبال کنند.

وی خاطرنشان کرد: خیرین باید یک حلقه واسط بین دانشگاه با صنعت و جامعه باشند؛ اگر این حلقه ها ایجاد شود می تواند در سوق دادن دانشگاه ها به سوی دانشگاه کارآفرین موثر باشد. در این خصوص باید هسته های کوچکی در دانشگاه ها شکل گیرد تا در بلند مدت بتوانیم اعتماد بخش صنعت به بخش های خصوصی و توان دانشگاه ها را در جامعه جلب کنیم.

دکتر باقری همچنین بر راه اندازی بورس های دانشجویان با استعداد در استان ها تاکید کرد و افزود: بنیادها باید در دادن بورس به رتبه های برتر کنکور در شهرستان ها اقدام کنند و این امر به بهبود ارتقای کیفی دانشگاه های کشور کمک شایانی می کند.

ضرورت دریافت عضویت های انجمن های نیکوکاری بین المللی بوسیله بنیاد حامیان علم و فناوری
وی خاطرنشان کرد: باید از سرمایه های ایرانیان علاقه مند در خارج کشور در راستای توسعه علمی کشور استفاده کنیم و این امر نیازمند آن است که بنیاد حامیان علم و فناوری، عضویت های انجمن های نیکوکاری بین المللی را دریافت کند تا ایرانیان مقیم خارج از کشور با فراغ بال به سازمان های مردم نهاد کمک کنند.

رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی همچنین بر انتقال تجربیات بنیادها با یکدیگر تاکید کرد و افزود: باید درصدد باشیم تجربیات، دستاوردها و فعالیت های خلاقانه بنیادها در اختیار یکدیگر قرار گیرد.

باقری بر لزوم ایجاد شبکه بزرگی از حامیان آموزش عالی در فضای مجازی تاکید کرد و افزود: باید از همه ظرفیت های موجود در جامعه در راستای توسعه علمی کشور، فراهم کردن زیرساخت ها و ایجاد اشتغال و کارآفرینی استفاده کنیم.


مشاهده در وبسایت منبع