برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۲۷۸۸ امامزاده و بقعه متبرکه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت الاسلام احمد شرفخانی افزود: در ۲ هزار و ۷۸۸ بقعه متبرکه و حرم مطهر امامزادگان در سراسر کشور، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با عنوان سوگواره یاس نبوی برگزار می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سوگواره یاس نبوی در ۲ هزار و ۷۸۸ امامزاده و بقعه متبرکه سراسر کشور همزمان با سالروز شهادت بانوی دو عالم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت الاسلام احمد شرفخانی افزود: در ۲ هزار و ۷۸۸ بقعه متبرکه و حرم مطهر امامزادگان در سراسر کشور، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با عنوان سوگواره یاس نبوی برگزار می‌شود.

وی گفت: ۱۹۰ هزار موقوفه با ۷۰۷ نوع نیت در سراسر کشور به ثبت رسیده که یکی از این نیات مربوط به موقوفاتی است که در ارتباط با حضرت زهرا (س) وقف شده‌اند.

شرفخانی افزود: ۳۶۵ موقوفه در ایران برای برپایی روضه‌خوانی و ۵۲۲ موقوفه برای تعزیه‌خوانی شهادت حضرت زهرا (س) است که هر یک دارای شرح نیت هستند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۹۶۶ موقوفه در ارتباط با سوگواری فاطمه زهرا (س) در سراسر ایران وجود دارد، گفت: اجرای امینانه نیت واقفان یکی از وظایف مهم سازمان اوقاف و امور خیریه است.

وی با بیان اینکه براساس سند چشم‌انداز سازمان اوقاف، بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند، افزود: یکی از ظرفیت‌های رسیدن به این هدف، برگزاری مراسم و بزرگداشت برای ائمه‌اطهار (ع) است.

شرفخانی با اشاره به نشر معارف دینی به عنوان دیگر وظیفه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سوگواره یاس نبوی از برنامه‌های مختلف فرهنگی و معنوی تشکیل شده که به صورت تخصصی در سراسر کشور برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود تا بتوانیم براساس اهداف سازمان، به وظایف خود عمل کنیم.

وی به سرفصل‌های این سوگواره اشاره کرد و افزود: حضور روحانیون مُبلغ برای ترویج و نشر سیره فاطمی و فضائل حضرت زهرا (س) یکی از این سرفصل‌هاست؛ برهمین اساس در سراسر ایران، اعزام مُبلغان در ایام فاطمیه صورت می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: هزار و ۳۶۰ نفر از روحانیون متخصص و آموزش‌دیده از حوزه علمیه قم و هزار و ۹۴۷ نفر از مُبلغان حوزه‌های علمیه خراسان و اصفهان و سایر استان‌ها امسال در قالب سوگواره یاس نبوی به نقاط مختلف اعزام شده‌اند که در مجموع ۳ هزار و ۳۰۷ مُبلغ نیز در ایام فاطمیه در سراسر کشور برنامه تبلیغی دارند.

شرفخانی افزود: تجمع عزاداران فاطمی در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در آستان مقدس امامزادگان دومین سرفصل سوگواره یاس نبوی است.

وی گفت: سومین برنامه، برگزاری همایش «رهروان یاس نبوی» است که دو ساعت مانده به نماز مغرب و عشاء در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در بقاع متبرکه برگزار می‌شود؛ این همایش ویژه بانوان و در ۵۳۰ حرم مطهر امامزادگان اجرایی خواهد شد.

شرفخانی به مراسم شام غریبان شهادت حضرت فاطمه (س) با عنوان تجمع سادات و فرزندان حضرت زهرا (س) اشاره کرد و افزود: امسال ۴۶۶ بقعه در سراسر کشور میزبان این تجمع هستند.

وی به دیگر برنامه‌های ایام فاطمیه بقاع متبرکه اشاره کرد و گفت: مسابقه کتابخوانی با موضوع خطبه حضرت زهرا (س) یا همان خطبه فدکّیه در سراسر کشور رایگان در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد؛ همچنین در سالروز شهادت بانوی دو عالم، مراسم قرائت این خطبه نیز در بقاع متبرکه برگزار می‌شود.

وی درباره برپایی نمایشگاه «انقلابی‌ترین بانوی تاریخ» افزود: در یک هزار و ۷۰۰ حرم مطهر امامزادگان و بقعه متبرکه نیز نمایشگاه «انقلابی‌ترین بانوی تاریخ» مشتمل بر تابلو‌های گرافیکی با موضوع تبیین شخصیت ولایتمدار حضرت زهرا (س) برپا می‌شود و خیمه‌های معرفت نیز که جزو برنامه‌های تخصصی سازمان اوقاف به شمار می‌رود، با حضور کارشناسان روحانی در ۵۱۵ بقعه متبرکه دایر است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با توجه به استقبال از خیمه‌های معرفت از سوی اقشار مختلف و از آنجا که باید روش‌های تبلیغی را به روزرسانی کرد، مُبلغان روحانی این سازمان شیوه‌های نوین تبلیغی را طراحی و در خیمه‌های معرفت اجرا می‌کنند که از آن جمله می‌توان به مشاوره خانواده و تربیت فرزند براساس سیره فاطمی اشاره کرد.

شرفخانی افزود: علاوه بر این‌ها پوستری با عنوان «الامام مثل الکعبه» و با موضوع روایات و کلمات حضرت زهرا (س) در تیراژ ۲۰ هزار نسخه طراحی و در سراسر کشور توزیع شده است.

وی با بیان اینکه نرم‌افزار‌های ویژه تلفن همراه نیز در همین زمینه طراحی شده‌اند، گفت: «بهشت فدک»، «یاس نبوی» و «خطبه فدکیه حضرت زهرا (س)» نرم افزار‌هایی است که از سوی سازمان اوقاف رایگان در اختیار مردم قرار داده می‌شوند و برای دانلود آن‌ها می‌توان به سایت www.mfpo.ir مراجعه کرد.

وی به برنامه‌های آموزشی ویژه مُبلغان روحانی اشاره کرد و افزود: مجموعه‌ای از همایش‌ها با موضوع آموزش مُبلغان و تبیین برنامه‌ها برای مدیران اوقاف برگزار شده است.

شرفخانی گفت: در روز‌های ۱۹ و ۲۰ بهمن همایش آموزشی مُبلغان در قم اجرا شد و فردا نیز در مدرسه امام موسی کاظم (ع)، همایش بزرگ مُبلغان سوگواره یاس نبوی با حضور آیت‌الله جعفر سبحانی و نماینده، ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف برگزار خواهد شد.

وی افزود: تأکید سازمان اوقاف در برنامه‌های آموزشی، حفظ و تقویت وحدت در این ایام است تا از نشر مباحث اختلاف‌انگیز در جامعه پرهیز شود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: هرچند نیاز داریم در ارتباط با موقوفات مربوط به حضرت زهرا (س) اقدامات ترویجی گسترده‌ای صورت بگیرد، اما می‌بینیم که در برخی استان‌ها موقوفاتی در این زمینه وجود ندارد.

شرفخانی افزود: ایجاد موقوفات فاطمی یکی از سرفصل‌های اصلی سازمان اوقاف است البته در این زمینه رسانه‌ها نیز باید همکاری کنند تا شاهد توسعه اینگونه نیت‌ها در بین واقفان باشیم.

وی به دیگر برنامه‌های سازمان اوقاف در حوزه فرهنگ و اندیشه پرداخت و گفت: طرح «آرامش بهاری» یکی از برگزیده‌ترین این موارد است که در ایام عید و با موضوع برنامه‌های فرهنگی ویژه زائران نوروزی اجرا خواهد شد.


مشاهده در وبسایت منبع