جهاد سازندگی | پیام امام: بجای مکه و عتبات، بروید جهاد سازندگی

خبرگزاری تسنیم، پرونده ویژه «مزرعه پدری» ــ ۱۱۷ | سلسله گزارش «جهاد سازندگی» ــ ۵ به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازخوانی فرازهای تاریخی ۲۱ سال فعالیت جهاد سازندگی، به عنوان یکی از الگوهای شاخص از نهادهای تشکیل دهنده «دولت اسلامی»، می تواند بسیار آموزنده و راهگشا ...

خبرگزاری تسنیم، پرونده ویژه «مزرعه پدری» ــ ۱۱۷ | سلسله گزارش «جهاد سازندگی» ــ ۵
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازخوانی فرازهای تاریخی ۲۱ سال فعالیت جهاد سازندگی، به عنوان یکی از الگوهای شاخص از نهادهای تشکیل دهنده «دولت اسلامی»، می تواند بسیار آموزنده و راهگشا باشد. در همین راستا، ذیلا پیام حضرت امام خمینی که روز تاسیس جهاد سازندگی (۲۷ خرداد ۱۳۵۸) صادر شده، منتشر می شود. این پیام، در صحیفه امام، جلد ۸، صفحه ۱۷۹ و ۱۸۰ درج شده و حاوی نکات راهبردی درباره شرایط محیطی و مطالبات نخبگانی ماههای اول انقلاب است.

+ تیتروار پرونده «مزرعه پدری» را اینجا ببینید

*******

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ما در مشکلات باید متوسل بشویم به ملت. ملتی که بحمد اللَّه مهیا برای کمک و فداکاری بوده و هستند. با فداکاری ملت بحمد اللَّه مراحلی را که بسیار اهمیت داشت پشت سر گذاشتیم، موانع مرتفع شد، خائنین رفتند، و اگر تتمه ای هم باشد، با همت ملت خواهند رفت. لکن این دیوار شیطانی بزرگ که شکست، پشت آن دیوار خرابیهای زیاد هست؛ و ما باید به همت ملت آن خرابیها را ترمیم کنیم. ناچاریم که به ملت متوجه بشویم برای سازندگی؛ برای اینکه ترمیم کنیم این خرابیها که در طول مدت حکومت جائر پهلوی در مملکت ما حاصل شده است. و بحمد اللَّه ملت ما راجع به سازندگی، این مهیا بودن خودشان را اعلام کرده‏ اند. دانشجوهای عزیز، متخصصین، مهندسین و بازاری، کشاورز، همه قشرهای ملت، داوطلب برای این است که ایرانی که بطور مخروبه به دست ما آمده است بسازند. از این جهت، باید ما بگوییم یک جهاد سازندگی، موسوم کنیم این جهاد را به «جهاد سازندگی» که همه قشرهای ملت، زن و مرد، پیر و جوان، دانشگاهی و دانشجو، مهندسین و متخصصین، شهری و دهاتی، همه با هم باید تشریک مساعی کنند و این ایران را که خراب شده است بسازند. و البته آن جاهایی که بیشتر خرابی هست؛ مثل آنجاهایی که روستاها، جاهایی که مساکن عشایر هست، دهات دورافتاده که تقریبا هر کدام از گروه ها می‏ آیند، شکایت از وضعشان دارند، می گویند برق نداریم، خانه نداریم، آب نداریم، آسفالت نداریم، بهداری نداریم؛ و همه هم صحیح می گویند. بنا بر این بوده است که این طور ایران را خراب کنند. و الآن که بحمد اللَّه آن سد شکسته ‏از ملت می خواهیم که همه در این نهضت شرکت کنند و همه دست برادری به هم بدهند و این سازندگی و جهاد سازندگی را شروع کنند. و البته مامورین دولت در هر جا آنها هم-مردم با آنها تشریک مساعی کنند. در تحت نظر اشخاص کارشناس، مامورین دولت کارها را انجام بدهند. و روحانیونی که در همه جا در بلاد بحمد اللَّه هستند، در این امر آنها هم تشریک مساعی کنند، نظارت کنند.

و من به همه ملت، به همه اشخاص که در این روستاها و دهات به سر می برند، پس از اینکه به همه‏ شان دعا می کنم و عرض ارادت، یک سفارش دارم. و آن اینکه توجه کنند کسانی که برای ساختن و برای سازندگی و برای جهاد سازندگی در دهات می آیند، در روستاها می آیند، توجه کنند که مبادا خدای نخواسته در بین آنها یک اشخاصی نباشد که بر خلاف رویّه ملت، بر خلاف اسلام، مسائلی داشته باشند. اگر یک همچو اشخاص دیدند، فورا آنها را از ده کنار بگذارند، و نگذارند در بین جوانهای ما، در بین روستاییان ما، تبلیغات سوئی بکنند.

ان شاء اللَّه خداوند به همه ملت و به همه کسانی که در این راه تشریک مساعی می ‏کنند و این وظیفه اخلاقی، شرعی را ادا می کنند، به همه توفیق عنایت کند. همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و آن خرابه ها را بسازند، و برادران خودشان را کمک کنند؛ که شاید هیچ عبادتی بالاتر از این عبادت نباشد. بلکه من می‏ خواهم از اشخاص که برای زیارتها، برای مکه معظمه، برای مدینه منوره می‏ خواهند بروند لکن بطور استحباب می خواهند بروند، من می خواهم از آنها هم تقاضا کنم که شما برای ثواب می خواهید بروید مکه مشرف بشوید، می خواهید بروید مدینه منوره، عتبات عالیات مشرف بشوید؛ امروز ثوابی بالاتر از اینکه به برادرهای خودتان کمک کنید [نیست‏] و این سازندگی را همه با هم شروع کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود، و برادرهای خودتان نجات پیدا بکنند. خداوند به همه شما اجر عنایت می‏ کند، و همان ثوابی را که شما از زیارتها می‏ خواهید خداوند به شما در این جهاد خواهد داد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏.»

+ بیشتر ببینید:

۱. انتشار عکس زیرخاکی از وزیر بهداشت

۲. با نهاد های انقلاب چه کردیم؟

۳. ببینید و مبهوت شوید + فیلم

۴. ۳ ضربه تا حذف «جهاد سازندگی» + فیلم
انتهای پیام/*

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفا رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

مشاهده در وبسایت منبع