انهدام پرندگان مبتلا به آنفلوآنزا با پرداخت خسارت میلیاردی

مصطفی کنارکوهی، مدیرکل دامپزشکی خوزستان بیان داشت: از سال گذشته تاکنون ۲۱۰۰ میلیارد تومان خسارت برای انهدام طیور مبتلا به آنفلونزا پرداخت شده است. وی با اشاره به اینکه خوزستان جزء ۵ استان اول تولید کننده طیور گوشتی است، اظهار کرد: استان ما همچنین جزء ۵ یا ۶ استان تولید ...

مصطفی کنارکوهی، مدیرکل دامپزشکی خوزستان بیان داشت: از سال گذشته تاکنون ۲۱۰۰ میلیارد تومان خسارت برای انهدام طیور مبتلا به آنفلونزا پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه خوزستان جزء ۵ استان اول تولید کننده طیور گوشتی است، اظهار کرد: استان ما همچنین جزء ۵ یا ۶ استان تولید کننده گوشت قرمز و استان اول در زمینه قرنطینه و واردات و صادرات نهاده های دامی است.

کنارکوهی به تلاش برای برونسپاری و ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و اذعان داشت: ۴ هزار و ۳۰۰ پروانه اشتغال به امور درمانی و خودروهای حمل فراورده های دامی صادر شده که به معنی اشتغال حداقل ۵ هزار نفر است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با اشاره به وجود ۲ کارخانه بزرگ تولید خوراک دام در بندر امام، تصریح کرد: این کارخانه ها مواد اولیه را به خوراک دام تبدیل می کنند و بخش قابل ملاحظه ای از آن در یک یا ۲ سال اخیر به خارج از کشور صادر می گردد.

مصطفی کنارکوهی در ادامه گفت: هرکدام از این کارخانه ها که متعلق به بخش خصوصی هستند، ۷۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است، ضمن آنکه ارزش افزوده بالایی به مواد خام وارداتی داده اند.

وی اذعان کرد: ۹۰ درصد نهاده های دامی مورد نیاز کشور مانند ذرت و کنجاله سویا وارداتی است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با اشاره به سیاست سازمان در توسعه کشتارگاه های صنعتی به جای سنتی، بیان داشت: عملیات احداث کشتارگاه های صنعتی بهبهان و خرمشهر هرکدام ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار کرد: کشتارگاه صنعتی خرمشهر که از سال ۷۲ عملیات ساخت آن با مشکلاتی رو برو بود به تازگی به بخش خصوصی واگذار شده و با ما قول بهره برداری آن حداکثر تا ۳ خرداد سال آینده را داده اند. با احداث این کشتارگاه حدود ۳۵۰ فرصت شغلی نیز ایجاد خواهد شد.

کنارکوهی با اشاره به فعالیت ۲۳ کشتارگاه سنتی در سطح خوزستان، عنوان کرد: این کشتارگاه ها ما را عذاب می دهند، ضمن آنکه ارزش افزوده دام در این کشتارگاه ها از بین می رود.

وی اولویت اول سازمان دامپزشکی را مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد و افزود: از سال ۹۱ که تلفات طیور گوشتی استان، ۱۴ درصد بود با اقدامات صورت گرفته به ۴ درصد کاهش یافته است که کاملا طبیعی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه هزار واحد پرورش مرغ گوشتی در استان وجود دارد و ۸۰۰ واحد آن فعال است، اظهار داشت: خوزستان اواخر سال گذشته با ورود مرغ آلوده از استان اصفهان درگیر بیماری شد، با توجه به تمهیداتی که از قبل دیده شده بود در کوتاهترین زمان ممکن کانون هایی بیمار منهدم شدند.

مصطفی کنارکوهی در ادامه بیان کرد: از آبان سال ۹۵ کشور با این بیماری درگیر شده و سال گذشته ۶۰ کشور با آن مواجه شدند که تلفات بسیار سنگینی به همراه داشت.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری هیچ موردی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده، افزود: ۳ قرنطینه دامی در ورودی های استان و در مناطق دهدز، اندیمشک و خیرآباد وجود دارد.

کنارکوهی با اشاره به اینکه تمام خسارت انهدام طیور صنعتی و طیور بومی را سازمان دامپزشکی می پردازد، گفت: از سال گذشته تا بهمن امسال ۲ هزار میلیارد تومان از صندوق بیمه محصولات کشاورزی و صد میلیارد تومان از سازمان دامپزشکی بابت انهدام طیور غرامت پرداخت شده و۲۲ میلیون طیور تخمگذار در سطح کشور منهدم شدند.

وی با بیان اینکه کشتارگاه ها نباید محل داد و ستد باشند، اذعان داشت: از آنجایی که خوزستان فاقد میدان دام است که برای ایجاد آن پیگیری هایی صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با تاکید بر مقابله با کشتار غیرمجاز دام در کنار جاده ها، گفت: ۱۳۰ پرونده و عمدتا در شهرهای لالی، مسجدسلیمان و شوشتر در مراجع قضایی برای افرادی که اقدام به این کار می کنند، وجود دارد.

انتهای پیام/گ

خسارت میلیاردی برای انهدام طیور آلوده به بیماری پرداخت شد

مشاهده در وبسایت منبع