پای گردوغبار به دیگر استان ها هم باز شد

روز سه شنبه وقتی میزان آلودگی هوا در اهواز از ۶۰ برابر حد مجاز گذشت و آسمان خوزستان را تیره و تار کرد، گمان نمی شد که حدی فراتر از این برای جولان گردو غبار و توفان وجود داشته باشد و بتوان شرایطی وخیم تر از نفس کشیدن در هوای اهواز را متصور شد، درحالی که دستگاه های سنجش ...

به گزارش جام جم، روز گذشته و درحالی که هنوز آسمان خوزستان، تن خاکی خود را کامل از گردوغبار پاک نکرده بود، از جنوبی و شرقی ترین نقطه کشور، یعنی سیستان و بلوچستان خبر رسید که آسمان مرکز این استان ـ زاهدان ـ هم تیره و خاک آلود شده و نفس کشیدن برای مردمانش نه سخت که غیرممکن شده است.
زاهدان روز گذشته و برای ساعاتی از نفس کشیدن باز ماند؛ این را حتی اگر زیر آسمان آن شهر نبودی هم می توانستی درک کنی؛ آن هم زمانی که کارشناس هواشناسی این شهر از وقوع توفان گردوغبار در این استان خبر داد و گفت: شاخص کیفیت هوای زاهدان (در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان) به ۱۳۵۶۸ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۹۰ برابر حد مجاز و ۳۰ برابر حد بحران
رسیده است.

رضا آزادمنش به سرعت حدود ۹۰ کیلومتری وزش باد در برخی مناطق استان هم اشاره و آن را عامل کاهش شدید دید افقی و بروز اختلال در ترددهای مسیرهای مواصلاتی زاهدان ـ بم و ایرانشهر ـ بم عنوان کرد.

وی با اشاره به این که گردوغبار و توفان زاهدان و نواحی مرکزی و غربی و جنوب شرقی استان ناشی از وزش بادهای گرم و شدید جنوبی است، گفت که اگرچه در شمال استان یعنی خطه سیستان، طی روز گذشته وزش باد چندانی نبود، اما دامنه گردوغبار مناطق جنوبی به شهرهای شمالی هم کشیده و امروز (پنجشنبه)، خاک و غبار مهمان خطه خشک سیستان خواهد شد.

برای درک بهتر میزان آلودگی هوای زاهدان و فهم عدد «۹۰ برابر حد مجاز» در این استان، شاید بد نباشد گریزی به وقوع گردوغبار شدید در بهمن ۹۳ در استان خوزستان بزنیم و یادمان بیاید که در آن حادثه، میزان غلظت ریزگردها به حدی بود که دستگاه های سنجش آلودگی اهواز از کار افتاد و به دلیل غلظت بالای گردوغبار در این شهر دیگر قادر به نشان دادن میزان آلودگی هوا و ریزگردها نبود. در آن واقعه میزان غلظت گردوغبار، بیش از ۷۰ برابر حد مجاز اعلام شده بود.

خوشبختانه گردوغبار گذرا بود

رضا اربابی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اما درخصوص این که توفان و گردوغبار بیش از ۹۰ برابر حد مجاز در این استان چه شرایطی برای مردم و زندگی کسب و کارشان ایجاد کرده به جام جم می گوید، خوشبختانه به خاطر پایدار نبودن این سیستم جوی غبارآلود، مشکل چندانی برای مردم زاهدان ایجاد نشد.

اربابی اضافه می کند، معمولا اخباری که همواره از آلودگی هوای سیستان و بلوچستان مخابره می شود، مربوط به نیمه شمال استان یعنی سیستان (و مرکز آن زابل) است که به خاطر خشکی هامون و بادهای ۱۲۰ روزه بیشتر سال درگیر توفان گردوغبار و ریزگرد است، درحالی که نیمه جنوبی استان یعنی بلوچستان با مرکزیت زاهدان کمتر با پدیده گردوغبار و ریزگرد مواجه می شود.

این مقام مسئول می گوید، به هر حال وقوع گردوغبار در منطقه بلوچستان و زاهدان همچون بخش جنوبی عامل مشخصی دارد و آن هم کاهش بارش سالانه و خشکسالی شدیدی است که درصورت وزش بادهای جنوبی، زمینه ساز وقوع توفان گردوغبار می شود.

اربابی درعین حال تاکید می کند از آنجا که توفان و گردوغبار شدید روز گذشته، ساعات زیادی به طول نکشید و ناپایدار و گذرا بود، در زندگی مردم زاهدان اختلالی ایجاد نکرد، گرچه ماموران راهداری و پلیس راه استان و مراکز درمانی در حال آماده باش هستند.

جدال خاک و باران در هوای لرستان

گردوخاک اما جدای از خوزستان و سیستان و بلوچستان، روز گذشته استان های دیگری چون لرستان و کرمان را هم بی نصیب نگذاشت. در لرستان ریزگردها از عصر سه شنبه نفس لرستان را تنگ کردند تا این که شامگاه باران بارید و گردوخاک کمی خود را جمع و جور کرد، اما صبح دیروز دوباره در آسمان این شهر جا خوش کرد.

آلودگی هوای لرستان در ساعات عصر سه شنبه به حدود ۷۰ برابر حد مجاز رسید و میزان غلظت آلودگی باگذشت ساعت ها بسرعت رو به افزایش بود و این میزان آلودگی به ترتیب در شهرستان های پلدختر، کوهدشت، رومشکان، دوره چگنی، خرم آباد و سلسله بیشتر شد. گرچه روز گذشته به ده برابر حد مجاز کاهش یافت.

البته مدیرکل هواشناسی لرستان به شهروندان خبری خوش داد که یک سامانه بارشی صبح روز جمعه در آسمان خاکی این استان جای خواهد گرفت.

تعطیلی مدارس و قطع برق در کرمان

کرمانی ها هم طی روز گذشته، ساعات پر گردوغبار و دشواری را تجربه کردند. میزان گردوغبار و توفان شن در این استان و در برخی شهرستان ها مثل ریگان و فهرج به حدی بود که تمام مقاطع تحصیلی این شهرستان ها تعطیل شد. توفان شن برق برخی مناطق روستایی را هم قطع کرد. حادثه ای که امین باقری، فرماندار ریگان آن را مطرح کرد و با اشاره به وقوع توفان شدید شن در ریگان گفت: برق ۱۳ روستا قطع شده و تلاش برای رفع این مشکل ادامه دارد.

باقری به مهر گفت گرچه اکنون از شدت توفان شن کم شده، اما تا دو سه روز آینده ذرات معلق بیش از حد مجاز و خطرناک در منطقه وجود خواهد داشت.

وی به مراجعه ۱۵ نفر به مراکز درمانی به دلیل مشکلات تنفسی هم اشاره کرد و افزود: ۵۰ روستا در محاصره شن های روان قرار دارند.

فرماندار ریگان تصریح کرد در دو هفته گذشته که این توفان ها را نداشتیم طبق داده های دستگاه تا ۳۵ برابر حد مجاز غلظت ریزگردها وجود داشت و قطعا اکنون از این میزان خیلی بیشتر
است.

وی میزان بارندگی در سال جاری در این شهرستان را صفر اعلام کرد و گفت: در سال گذشته با وجود ۵۴ میلی متر بارندگی خشکسالی داشتیم، با وجود این خشکسالی ها، برداشت بی رویه آب، تغییرات اقلیمی شهرستان مشکل ساز می شوند.

نشست فوق العاده مجلس و دولت برای ریزگردهای خوزستان

گردوغبار شدید و مشکل ساز در استان خوزستان که در روز سه شنبه به ۶۰ برابر حد مجاز رسید، پای هیات دولت را به این استان باز کرد و بانی برگزاری جلسه فوق العاده ای در این استان با حضور مسئولان استانی و دولتی شد.

حجت الاسلام مجید ناصری نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی درخصوص این جلسه گفت: این جلسه فوق العاده با موضوع گردوغبار و ریزگردها با حضور رئیس مجلس، معاون اول رئیس جمهور، وزیران جهاد کشاورزی و نیرو، رئیس سازمان محیط زیست، سخنگوی دولت و نمایندگان استان خورستان عصر روز گذشته در این استان برگزار شد.

ناصری نژاد افزود: تشکیل این جلسه پس از آن مصوب شد که نمایندگان استان خوزستان در جایگاه هیات رئیسه مجلس به نحوه کارکرد دولت و مجلس در موضوع ریزگردها تجمع اعتراضی برگزار کردند و پس از آن با حضور جلالی، رئیس مرکز پژوهش ها و اعضای هیات رئیسه جلسه تشکیل شد.

وی تاکید کرد، ما خواهان اقدام فوری برای حل مشکلات استان خوزستان هستیم، زیرا جان مردم این استان در خطر است.

وقوع گردوغبار شدید در خوزستان طی روز سه شنبه علاوه بر تعطیلی مدارس، لغو پروازها و انسداد برخی راه های مواصلاتی، ۳۷۸ نفر را با مشکلات تنفسی به بیمارستان ها کشاند که از این تعداد ۳۹ نفر در بخش های بیمارستانی و شش نفر در بخش اورژانس بیمارستان ها و دو نفر در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) بستری شده اند. ۳۳۰ نفر نیز به صورت سرپایی درمان شدند.

فاطمه مرادزاده

مشاهده در وبسایت منبع