فرصت دوباره زندگی به ۷ محکوم به مرگ

به گزارش جام جم ، هفت مرد اعدامی به نام های امید، محمد، مهدی، علی، سعید، حسین و عبدا... به اتهام ارتکاب جنایت های جداگانه دستگیر و زندانی شده بودند. حکم قصاص آنها در دادگاه کیفری استان تهران صادر شده و از سوی دیوان عالی کشور تائید و برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای ...

به گزارش جام جم ، هفت مرد اعدامی به نام های امید، محمد، مهدی، علی، سعید، حسین و عبدا... به اتهام ارتکاب جنایت های جداگانه دستگیر و زندانی شده بودند. حکم قصاص آنها در دادگاه کیفری استان تهران صادر شده و از سوی دیوان عالی کشور تائید و برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای جنایی تهران ارسال شده بود. این افراد که چند روز پیش با خانواده هایشان در زندان رجایی شهر کرج آخرین ملاقات را داشتند به سلول های انفرادی رفتند و منتظر بودند تا چهارشنبه ـ ۲۵ بهمن امسال ـ حکم مجازاتشان اجرا شود. نمی دانستند در این چند روز باقی مانده نجات می یابند یا حکم قصاص آنها اجرا می شود. خانواده هایشان در این واپسین روزها در تلاش بودند تا بتوانند رضایت اولیای دم را جلب کنند و مهلتی برای زنده ماندن شوهر، برادر و پسر خود بگیرند. هفت مرد اعدامی همه روزنه های امید را روی خود بسته می دیدند و به صبحی چشم دوخته بودند که سرنوشتشان را رقم می زد.
نخستین اعدامی که زندگی اش را در سلول انفرادی مرور می کرد امید ۲۳ ساله بود. او ۲۲ تیر ۹۱ زمانی که فقط ۱۸ بهار از زندگی اش گذشته بود، در جریان درگیری خونین دست به جنایتی زد که حتی با گذشت پنج سال از این جنایت باورش نمی شود مهر قاتل شدن به پیشانی اش خورده است. او روز جنایت زمانی که در محله صالح آباد تهران بود ناخواسته در جریان درگیری مرتکب قتل شد. امید چندی پیش پای چوبه دار رفت که آن زمان با کمک واحد صلح و سازش اجرای احکام دادسرای جنایی تهران، توانست از خانواده مقتول مهلت بگیرد. با پایان یافتن مهلت قانونی خانواده اش نتوانستند رضایت اولیای دم را جلب کنند و او برای دومین بار قرار بود پای چوبه دار برود .

دومین اعدامی محمد نام دارد که ۱۷ فروردین سال ۸۶ دست به جنایت زد. او وقتی متوجه شد خواهرش با مردی جوان آشنا شده و به او علاقه مند است با آن جوان درگیر شد و او را کشت و جسدش را در مکانی نامعلوم انداخت؛ اما جسد کشف نشد. با این حال تمام شواهد و قرائن نشان می داد او به جنایت دست زده است و به اتهام جنایت به زندان افتاد.

سومین اعدامی مهدی نام دارد. او ۲۶ مهر سال ۸۸ پسر باجناقش را در جریان درگیری خانوادگی در شهریار از پای در آورد. او فکر نمی کرد این دعوا او را به پایان خط زندگی اش برساند. ۹ سال بود که هر شب کابوس مرگ می دید.

چهارمین اعدامی مردی به نام علی است که در جریان سرقت در یکی از محله های شهریار ۱۲ آبان ۸۷ مردی را به قتل رسانده بود. ده سال بود که کابوس مرگ در زندان بر سرش سایه انداخته بود .

پنجمین اعدامی سعید نام دارد که ۲۵ دی ۹۱ در جریان درگیری با مردی در یکی از محله های تهران وی را با ضربه چاقو از پای در آورده بود. او چندی پیش با توجه به درخواست اجرای حکم از سوی خانواده مقتول پای چوبه دار رفت که با توجه به تلاش هیات صلح و سازش دادسرای جنایی تهران توانست مهلتی برای جلب رضایت از خانواده مقتول بگیرد. با پایان یافتن مهلت قانونی او نتوانست رضایت بگیرد و شمارش معکوس برای اجرای دوباره حکم قصاص او آغاز شد ه بود.

حسین، ششمین اعدامی که می خواست پای چوبه دار برود، در جریان اختلاف خانوادگی همسرش را ۷ آبان ۹۲ در شهریار به قتل رسانده بود. وی میان مرگ و زندگی مانده بود و به صبحی نامعلوم چشم دوخته بود.

آخرین اعدامی عبدا... نام دارد که در جریان درگیری خیابانی در یکی از محله های تهران ۱۷ بهمن سال ۹۲ به جنایت دست زد و مردی را کشت.

این هفت محکوم به قصاص سحرگاه چهارشنبه پای چوبه دار رفتند که خانواده مقتولان حکم قصاص را متوقف کرده و به آنها مهلتی دوباره برای جلب رضایت دادند.

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران در این باره گفت: در پی تلاش واحد صلح و سازش اجرای احکام دادسرای جنایی تهران قاتلان توانستند از اولیای دم مهلت های ۲۰ روزه تا سه ماهه بگیرند. قرار شد محکومان در زمان تائید شده رضایت قطعی خانواده مقتولان را جلب کنند، در غیر این صورت دوباره با پایان یافتن مهلت قانونی پای چوبه دار می روند.

مشاهده در وبسایت منبع