تداوم گرد و خاک در هوای سه شهر کهگیلویه و بویراحمد

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان دید افقی در شهرهای دوگنبدان، دهدشت و یاسوج در سومین روز متوالی به دلیل پدیده گرد و خاک کاهش یافته است. ولی بهره مند روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: میزان دید افقی هم اکنون در دهدشت ۲ هزار و در گچساران و یاسوج ...

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان دید افقی در شهرهای دوگنبدان، دهدشت و یاسوج در سومین روز متوالی به دلیل پدیده گرد و خاک کاهش یافته است.
ولی بهره مند روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: میزان دید افقی هم اکنون در دهدشت ۲ هزار و در گچساران و یاسوج ۶ هزار متر گزارش شده است.
وی بیان کرد: گرد و خاک از روز سه شنبه وارد استان شده و تا عصر امروز ادامه دارد.
دید افقی در شرایط استاندارد ۱۰ هزار متر است.
بهره مند تصریح کرد: سی سخت با ۲ و دوگنبدان با ۲۲.۸ درجه سانتیگراد سردترین و گرمترین نقاط این استان در شبانه روز گذشته بوده است.
براساس آمار هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال جاری تا پایان آذر امسال ۹۵ روز با پدیده ریزگرد در شهرهای بزرگ دوگنبدان، یاسوج و دهدشت در این استان ثبت شده است.
تعداد روزهای با هوای آلوده را در شهر دوگنبدان ۴۷، یاسوج ۳۱ و دهدشت ۱۷ روز اعلام کرده است.
از سال ۱۳۹۲ تا پایان آذر امسال، ۶۰۸ روز با پدیده ریزگرد در سه شهر بزرگ دوگنبدان، یاسوج و دهدشت ثبت شد که شهر دوگنبدان با ۲۸۲ روز بیشترین آلودگی هوا را تجربه کرد.
میزان کاهش دید در روزهای با پدیده ریزگرد در این مدت بین یک هزارتا ۹ هزار متر اعلام شده است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
کارشناسان به استفاده از ماسک های استاندارد، انجام ندادن حرکات ورزشی در هوای آزاد و بیرون نرفتن از خانه در روزهای با پدیده ریزگرد را توصیه می کنند.
برخی مناطق شهرستان گچساران از توابع کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در حوزه دهستان های لیشتر و بی بی حکیمه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی تاسیسات نفتی دارای آلایندگی زیست محیطی است.
کارشناسان حوزه سلامت می گویند: سوزش های چشمی، حساسیت های پوستی و احتمال بروز بیماری مانند سرطان لزوم تلاش برای پیشگیری از پدیده گرد و غبار را ۲ چندان کرده است.
کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی به ویژه عسل از دیگر پیامدهای آلودگی هواست.
کارشناسان مشارکت مردم برای توسعه فضای سبز را از جمله راهکارهای کاهش آثار زیانبار آلودگی هوا بر سلامت انسان می دانند.

مشاهده در وبسایت منبع