خارا: پلیس آگاهی در شناسایی پیکرهای شهدای حادثه منا نقش مهمی داشت/ ژنرال پلاچخ: آزمایشگاه های تشخیص هویت ایران بسیار قوی است

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، ژنرال سرگئی پلاچخ رئیس پلیس مسکو به همراه هیئت ۵ نفره روسی متشکل از نمایندگان پلیس این کشور ضمن دیدار با افشین خارا رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، ژنرال سرگئی پلاچخ رئیس پلیس مسکو به همراه هیئت ۵ نفره روسی متشکل از نمایندگان پلیس این کشور ضمن دیدار با افشین خارا رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد.
در ابتدای این دیدار، افشین خارا ضمن تشریح تاریخچه مرکز تشخیص هویت و نیز اقدامات مهم و تاثیرگذار این مرکز در سطح ملی به ارائه مهمترین شرح وظایف ادارات و آزمایشگاه های مختلف آن به صورت مبسوط پرداخت.

رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اقدامات و دستاورد های حائز اهمیت این مرکز در سطح بین المللی، گفت: پلیس آگاهی در حوادث بسیاری همچون شهدای منا نقش بسزایی در شناسایی هویت پیکر های قربانیان داشت که بسیار پر اهمیت است.

در خاتمه این بازدید، ژنرال سرگئی پلاچخ گفت: در بازدید از این مرکز، دو آزمایشگاه انگشت نگاری و بررسی آثار انگشت و نیز شیمی بسیار قوی بودند به گونه ای که در سطح تشخیص هویت روسیه هستند؛ به خصوص آزمایشگاه شیمی و دایره مواد مخدر که تحت کنترل و تاییدیه سازمان ملل است.

پلاچخ به آزمایشگاه های انگشت نگاری و شیمی مرکز تشخیص هویت ناجا اشاره کرد و گفت: سیستم های ایران و روسیه مشابه هم هستند و بیهوده نیست این آزمایشگاه ها تحت پوشش و حمایت سازمان ملل است.

وی به سفر های نمایندگان پلیس مسکو به تهران اشاره و تصریح کرد: در ایران، پلیس ها به صورت حرفه ای عمل می کنند؛ در این سفر می خواهیم از اطلاعات پلیس ایران در راستای تامین امنیت فوتبال جام جهانی که قرار است در روسیه برگزار شود، بهره بگیریم البته تمهیدات لازم از سوی پلیس مسکو برای برگزاری این مسابقات اندیشیده شده است.

این مقام بلند پایه پلیس روسیه به دستاورد های پلیس ایران در حوزه های مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: دستاورد های پلیس ایران برای ما جالب است، همچنین متوجه شدیم که این پلیس برای تامین امنیت مراسمات عمومی که افراد زیادی در آن حضور دارند، دارای چه سیستمی است.

وی به روابط خوب پلیس دو کشور اشاره و خاطرنشان کرد: وظایف و تکالیف مشترک زیادی بین این دو پلیس وجود دارد که قطعا با کمک همدیگر می توانند بیش از پیش در انجام این وظایف موفق باشند.

ژنرال سرگئی پلاچخ به اقدامات دو کشور ایران و روسیه در امر مبارزه با موادمخدر اشاره و تصریح کرد: امیدواریم در موضوعاتی همچون موادمخدر، جرم های تکنولوژی و افراط گرایی، پلیس ایران و مسکو با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به توانمندی مرکز تشخیص هویت نیروی انتظامی، گفت: در بخش های مختلف این مرکز، سرپرست های بسیار با تجربه و با مهارتی را دیدیم که با تجهیزات خوب و به روز مشغول فعالیت بودند که طراحی برخی از این تجهیزات، متعلق به ایران بود.

رئیس پلیس روسیه در خاتمه گفت: در بازدید از مرکز تشخیص هویت پلیس ایران، شاهد علاقمندی کارکنان به کارشان بودم که به طور قطع مهمترین علت توسعه به شمار می آید.


مشاهده در وبسایت منبع