مشاهده آنفلوآنزای مرغی در استان زنجان

آفتاب نیوز : محمدباقر حاج کاظمی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه طی بهمن ماه ۷۰ هزار قطعه مرغ معدوم سازی شده است، اظهار کرد: بیماری مذکور در استان زنجان مشاهده شده است ولی مردم نگران نباشند و ضوابط بهداشتی را به جد مد نظر قرار دهند.

آفتاب نیوز : محمدباقر حاج کاظمی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه طی بهمن ماه ۷۰ هزار قطعه مرغ معدوم سازی شده است، اظهار کرد: بیماری مذکور در استان زنجان مشاهده شده است ولی مردم نگران نباشند و ضوابط بهداشتی را به جد مد نظر قرار دهند.

این مسئول با اشاره به اینکه از ابتدای امسال ۲ واحد روستایی و چهار واحد صنعتی (مرغ مادر گوشتی) درگیر بیماری آنفلوانزای مرغی بودند، ادامه داد: دو واحد صنعتی از این چهار مورد در آبان ماه و دو واحد صنعتی دیگر نیز در اوایل بهمن ماه درگیر این بیماری شدند ولی که به خاطر مسائل بهداشتی و جلوگیری از انتقال به انسان و یا گسترش به واحدهای دیگر در تمام واحدهای آلوده معدوم سازی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۱۷۰ هزار قطعه مرغ معدوم سازی شده است، افزود: در بهمن ماه ۷۰ هزار قطعه و در آبان ماه نیز ۱۰۰ هزار قطعه مرغ معدوم سازی شده است و همین مسئله روی قیمت تخم مرغ تاثیر می گذارد، این در حالی است که شیوع بیماری از نیمه دوم سال در کشور و از آذربایجان شرقی آغاز شده است.

حاج کاظمی خاطرنشان کرد: در قزوین مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد شده است و البرز، تهران، قم و اصفهان نیز درگیر این بیماری هستند. خوشبختانه در استان زنجان کمترین مشکل در این زمینه وجود دارد و در حال حاضر مشکلی در استان نداریم و اقدامات پیشگیرانه به صورت جدی در حال پیگیری است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه بازرسی، نمونه گیری و مراقبت های فعال در مرغداری ها انجام می شود، تصریح کرد: در کشتارگاه های طیور علاوه بر بازرسی دائم، دامپزشک دولتی نیز به صورت اختصاصی حضور دارد و نظارت های لازم را بر روند کارها انجام می دهد.

وی یادآور شد: توصیه می شود که مردم با خیال راحت از مرغ ها و تخم مرغ های برچسب دار بازار که تاریخ دارد، استفاده کنند و توصیه مهم دیگر ما این است که در این شرایط از مرغ های بومی و دست فروشان خرید نکنند و تنها از مغازه هایی که تحت نظارت دامپزشکی است خرید کنند.

حاج کاظمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در فصل مهاجرت پرندگان مهاجر قرار داریم، گفت: پرندگان مهاجر ممکن است که در آبگیرها، سدها و رودخانه ها با پرندگان محلی و آزاد پرواز کرده و با آنها در تماس باشند. در این شرایط ممکن است مرغ های محلی و پرندگان نیز آلوده شوند از این رو توصیه می شود که روستاییان از تماس مرغ ها با پرندگان آزادپرواز جلوگیری کنند و در صورت امکان آنها را محصور کنند.

وی تصریح کرد: اگر مرغ و تخم مرغ با درجه حرارت بیش از ۷۰ درجه جوشانده شوند، هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت و شهروندان هنگام پرکنی از دست کش استفاده کنند.

مشاهده در وبسایت منبع