باقی ماندن فقط ۸۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار در مرغداری های قم

دکتر رفیعی با بیان اینکه ظرفیت مرغداری های قم تعداد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار است گفت: با شیوع آنفلوآنزای مرغی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار در قم معدوم شد و در حال حاضر فقط ۸۰۰ هزار مرغ تخم گذار در قم در حال تولید تخم مرغ هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: با شیوع آنفلوآنزای مرغی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در قم معدوم شد و در حال حاضر فقط ۸۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار باقی‌مانده است.

دکتر رفیعی با بیان اینکه ظرفیت مرغداری‌های قم تعداد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار است گفت: با شیوع آنفلوآنزای مرغی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در قم معدوم شد و در حال حاضر فقط ۸۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار در قم در حال تولید تخم مرغ هستند.

وی گفت: استان قم هشت درصد از تخم مرغ کشور را تأمین می‌کرد که با توجه به تعداد باقی‌مانده مرغ‌های تخم‌گذار این تعداد در حال حاضر فقط می‌تواند نیاز استان قم را تأمین کند و بخش صادرات استان دچار مشکل شده است.

دکتر رفیعی با اشاره به اینکه موردی از نوع جدید آنفلوآنزای مرغی در قم مشاهده نشده است گفت: نوع جدید آنفلوآنزای مرغی که نوع H۵N۶ است در حال حاضر تنها در استان گیلان مشاهده شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم افزود: این نوع جدید آنفلوآنزای مرغی قابلیت انتقال به انسان را دارد و نوعی است که کشنده بوده و البته قبلاً در کشور چین و ژاپن هم مشاهده شده که در نهایت تنها ۱۴ نفر در کل دنیا به این بیماری مبتلا شدند.

دکتر رفیعی همچنین با اشاره به آنفلوآنزای مرغی که از آذرماه وارد استان قم شده است هم گفت: ۱۶۶ واحد تولید مرغ گوشتی، مرغ تخم‌گذار، اردک، بلدرچین و بوقلمون در قم درگیر این بیماری شده‌اند که بیشترین معدوم سازی در بخش مرغ تخم‌گذار بود.


مشاهده در وبسایت منبع