لاشه های پرندگان دریاچه خلیج فارس مبتلا به آنفولانزا h5n8 بودند/ مردم از خرید لاشه پرندگان پرهیز کنند

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمورد شبهات ایجاد شده مبنی بر مشاهد ه لاشه های پرندگان مبتلا به آنفولانزا در حوالی دریاچه خلیج فارس در تهران گفت: لاشه های پرندگانی که در اطراف ...

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمورد شبهات ایجاد شده مبنی بر مشاهد ه لاشه های پرندگان مبتلا به آنفولانزا در حوالی دریاچه خلیج فارس در تهران گفت: لاشه های پرندگانی که در اطراف دریاچه خلیج فارس پیدا شده، مورد آزمایش قرار گرفت و بر اساس این آزمایشات، مشخص شد آنها مبتلا به آنفولانزای نوع H5N8 هستند که مدت زمان طولانی در بخش های مختلفی در کشور در میان پرندگان دیده و منجر به تلفات زیادی در پرندگان شد.
وی گفت: تاکنون بیماری انسانی ناشی از این نوع ویروس نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا دیده نشده است، به همین دلیل جزو ویروس های آنفولانزایی است که احتمال خطر پایینی برای انسان دارد.

ویروس های آنفولانزا سریع تغییر می کند
گویا گفت: نکته قابل توجه این است که ویروس های آنفولانزا سریع تغییر می کند و تغییرات باعث می شود، بیماری زایی آنها هم شدت و ضعف پیدا کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ممکن است ویروس آنفولانزایی که در حال حاضر خطر کمتری دارد، با تغییر کوچکی تبدیل به ویروس بزرگ و خطرناک تری شود.

وی ادامه داد: ما از ابتدای همه گیری آنفولانزای پرندگان همکاری تنگاتنگی با سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور داشته ایم، اما به عنوان بازوی سازمان دامپزشکی عمل کردیم، یعنی فرماندهی اصلی عملیات کنترلی علیه آنفولانزای پرندگان را سازمان دامپزشکی کشور برعهده دارد.

گویا تصریح کرد: نکته ای که لازم به ذکر است، مساله نوع جدید ویروس آنفولانزاست که در یکی از تالاب های استان گیلان دیده شده، این ویروس جدید با ویروسی که در حاشیه دریاچه خلیج فارس دیده شده، متفاوت است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ویروسی که در لاشه های پرندگان وحشی در حاشیه یکی از تالاب های استان گیلان دیده شده، ویروس خطرناک تری است و موارد انسانی آن فقط در کشور چین گزارش شده است، توصیه کرد: اگر فرض را براین بگذاریم که این ویروس می تواند به انسان منتقل شود، مردم باید از شکار، بازی، تماس و خرید لاشه پرندگان وحشی در بازارهای غیرمجاز خودداری کنند.


مشاهده در وبسایت منبع