آغاز طرح پایش سلامت و مطالعه هم گروهی (کوهورت) کارکنان وزارت بهداشت

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ سید عباس متولیان با اشاره به اهداف طرح افزود: این مطالعه با هدف شناسایی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر انجام می شود و ارتباط عواملی مانند عوامل اضطراب آور شغلی، عوامل اضطراب آور زندگی، تغذیه، فعالیت فیزیکی، ...

مجری طرح پایش و مطالعه هم گروهی کارکنان وزارت بهداشت گفت: این طرح با هدف شناسایی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر برای کارکنان وزارت بهداشت از نیمه اسفند امسال آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ سید عباس متولیان با اشاره به اهداف طرح افزود: این مطالعه با هدف شناسایی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر انجام می‌شود و ارتباط عواملی مانند عوامل اضطراب آور شغلی، عوامل اضطراب آور زندگی، تغذیه، فعالیت فیزیکی، رضایت از ابعاد زندگی، وضعیت اجتماعی- اقتصادی، سرمایه اجتماعی، آلودگی هوا و سایر عوامل ژنتیکی و محیطی با انواع بیماری‌های غیرواگیر از قبیل پر فشاری خون، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری‌های تنفسی، اختلالات عضلانی-اسکلتی و اختلالات خلقی و اضطرابی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در سال ۱۳۹۴، همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی موظف به اجرای بسته خدمات پایه سلامت کارکنان دولت شده اند و تلاش شده است که معاینات بالینی و آزمایشگاهی که در این بسته پیش بینی شده است، در قالب همین مطالعه «کوهورت» برای کارکنان مورد مطالعه اجرا شود، به عبارت دیگر وزارت بهداشت که مسؤولیت پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی سلامت را برعهده دارد، اجرای این مصوبه را در قالب اجرای مطالعه هم‌گروهی سلامت کارکنان انجام خواهد داد.

متولیان افزود: با انجام این مطالعه، علاوه بر اجرای مصوبه پایش سلامت کارکنان، شواهد علمی دقیق و با کیفیتی برای طراحی مداخله‌ها و تدوین دستورالعمل‌های مرتبط بعدی فراهم خواهد شد.

مجری طرح پایش و مطالعه هم گروهی کارکنان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این طرح آزمایشی از مرداد تا بهمن امسال بر روی ۸۰۰ نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد و پس از اجرای موفقیت آمیز این طرح، اکنون هماهنگی و برنامه ریزی برای شرکت کارکنان ستاد وزارت بهداشت در این مطالعه در دست انجام است.

متولیان با اشاره به ارزیابی جامعی که در طرح انجام خواهد شد، افزود: شرکت کنندگان در این مطالعه ارزیابی جامع سلامتی را که شامل بررسی‌های آزمایشگاهی، نوار قلب، اسپیرومتری، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، آنتروپومتری، سنجش فشارخون و همچنین مصاحبه روانشناسی، تغذیه، سابقه بیماری فردی و خانوادگی است و نتایج همه آزمایش‌ها به شرکت کنندگان اعلام می‌شود و نیاز آن‌ها به ارجاع به متخصص برای تشخیص دقیق‌تر یا درمان نیز به افراد اعلام خواهد شد و به عبارت دیگر هر یک از شرکت کنندگان هر سال مورد پایش سلامت قرار می‌گیرند و هر ۳ سال یک بار ارزیابی جامع سلامت انجام خواهد شد.

شرکت کنندگان باید برای شرکت در این طرح به مرکز مطالعه هم گروهی سلامت کارکنان ایران واقع در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران مراجعه کنند.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی کوهورت کارکنان ایران به نشانی www.ehcsir.ir مراجعه کنند یا به کانال تلگرام @ehcsir متصل شوند.


مشاهده در وبسایت منبع