استقرار معماری سازمانی در شهرداری تهران یک ضرورت است

معاون بهبود روش های اداره کل تشکیلات شهرداری تهران گفت: با توجه به شرایطی که شهرداری تهران در آن قرار دارد، موضوع استقرار معماری سازمانی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت و الزام است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، احد درویش متولی معاون بهبود روش های اداره کل تشکیلات و بهبود روش های شهرداری تهران اظهار کرد: معماری سازمانی یک ابزار مناسب برای مدیریت تغییر، برنامه ریزی و مدیریت پیچیدگی های سازمان است و ناگزیر به ایجاد چنین قابلیتی هستیم.
وی پیرامون ضرورت انجام این پروژه توضیح داد: شهرداری تهران عمدتا در یک دهه اخیر با وسعت یافتن ماموریت ها، کارکرد ها و خدماتش به ابر سازمانی تبدیل شده است که دیگر ساختار و رویه های موجود پاسخگوی مدیریت این سطح از پیچیدگی و مناسبات متاثر از آن نیست.

معاون بهبود روش های اداره کل تشکیلات و بهبود روش های شهرداری تهران با ذکر این نکته که ویژگی یک سیستم کارآمد ارتباط منطقی اجزای آن با یکدیگر و با کلیت سیستم است، عنوان کرد: طی بیش از یک دهه این ارتباط منطقی اساسا در شهرداری تهران دچار اختلال شده و از یک منظر آسیب شناسانه این سازمان مبتلا به هرج و مرج سیستمی است.

وی موازی کاری، تعارضات نقش، کارکرد، ماموریت و در نهایت اتلاف منابع و نارضایتی شهروندان را حاصل این بی نظمی دانست و یادآور شد: در شهرداری تهران بسیاری از امور یا متولیان فراوان دارد که موازی کاری می کنند یا اصلا متولی ندارد و عملا رها شده که در نهایت ثمره آن چیزی جز بر باد رفتن سرمایه های سازمان و انحلال بهره وری نیست.

درویش متولی دلیل این امر را بی توجهی به موجودیت های درونی سازمان ذکر و اظهار کرد: متاسفانه طی سال های متمادی به جهاتی که عمدتا ناظر به کنش های سیاسی بوده بیش از اندازه به بخش های عملیاتی شهرداری به عنوان ابزاری برای کسب درآمد و ایجاد تصویر خدمت تکیه شد.

وی افزود: پیامد زیان بار این امر رها کردن درون سازمان به ویژه بخش های پشتیبانی و مدیریتی (حوزه برنامه ریزی، منابع انسانی و مالی و اقتصاد شهری) به حال خود و بی توجهی به ضرورت مدیریت پیچیدگی های به نسبت نوظهور سازمان بوده است.

معاون بهبود روش های اداره کل تشکیلات و بهبود روش های شهرداری تهران تاکید کرد: ما به معماری سازمانی از این جهت نیاز داریم که پیچیدگی ها و ارتباط بین صف، ستاد و اجزای مختلف سیستم را مدیریت و تغییرات متاثر از نیاز زمانه را ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه معماری سازمانی یک فرآیند مستمر مشارکتی است، خاطرنشان کرد: این امر به ما کمک می کند تا هر آنچه به عنوان موجودیت های سازمانی داریم را در یک جهت قرار داده و هم راستا کنیم.

درویش متولی با اشاره به اینکه زمانی که معماری سازمانی وجود داشته باشد، می توان پروژه هایی را تعریف کرد که اهداف مدیریت را تحقق ببخشد، افزود: اگر پایه ای از معماری سازمانی وجود داشته باشد پروژه های اصلاح ساختار، بهبود فرآیند ها و ایجاد سیستم های اطلاعاتی و اپلیکیشن ها در ارتباط و نسبت با آن تعریف شده و چارچوبی منسجم و روشمند پیدا می کند.

به گفته وی برای شکل گیری حد مطلوبی از معماری سازمانی باید در درون سازمان قابلیت های لازم از جمله ساختار راهبری آن و توانمندی نیروی انسانی بوجود آید، همچنین نحوه ارتباط و نقش های سایر واحد های سازمانی دخیل و موثر نیز مشخص شود که این ها از خروجی های مهم پروژه ای است که در این اداره کل تعریف شده است.

معاون بهبود روش های اداره کل تشکیلات و بهبود روش ها در پایان با تاکید بر اینکه ارتقای بهره وری، ارائه خدمات مطلوب تر و کسب رضایت شهروندان نسبت وثیقی با بهبود سیستم و رویه ها و فرآیند های سازمانی دارد عنوان کرد: این اداره کل مصمم است که نقش و کارکرد واقعی خود را در راستای تحقق اهداف برنامه های تحول اداری و برنامه ابلاغی شهردار تهران بازیابد و در این راه با کنارگذاشتن انفعال سال های گذشته از همه ظرفیت های ملموس و ناملموس سازمان بهره گیرد.

انتهای پیام/

ضرورت استقرار معماری سازمانی در شهرداری تهران

مشاهده در وبسایت منبع